Svätokrádež. Druhá ruská okupácia. Takto rozhorčene Česi komentovali situáciu, keď ruskí milionári začali okolo roku 2008 vo veľkom skupovať hotely, penzióny a luxusné vily v Karlových Varoch. Dnes ich húfne ako na povel ponúkajú na predaj.

Lebo tak ako všade vo svete, aj na ich karlovarské hotely zaútočil koronavírus. Ikonické kúpele, považované za najcennejšie české rodinné striebro, prežívajú svoje najťažšie časy. Aj najslávnejšie hotely sú až takmer hororovo prázdne, a keď chýbajú hostia, ktorí sem chodia z celého sveta, chýbajú aj peniaze. České koruny, eurá, doláre. A o biznis, v ktorom chýbajú „dengi“, ruskí hotelieri záujem nemajú.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Miliónové straty

Majiteľ karlovarskej realitnej kancelárie Alexandr Mizjuk tvrdí, že Rusom patrí priamo v centre mesta až 80 percent nehnuteľností. „Vďaka ich peniazom vyzerajú Karlove Vary výnimočne. Rusi opravili veľký počet domov a vdýchli im nový život. Aj keď kúpele opustia, zrenovované domy, hotely, penzióny, reštaurácie, kaviarne tu po nich ostanú, neodnesú si ich pod pazuchou do Moskvy či do Petrohradu,“ konštatuje dobre zorientovaný majiteľ realitnej kancelárie.

Ruskí hotelieri žili v Karlových Varoch takmer výlučne z príjmov od zahraničnej klientely, zahraniční hostia sa postarali až o 90-percentnú obsadenosť karlovarských hotelov. Marketingová riaditeľka sanatória Richmond Klára Nýdlová hovorí, že pandémiu prežijú len najsilnejšie hotely, ktorých majitelia majú v tejto celosvetovej kríze turistického ruchu príjmy aj z iného druhu podnikania, a tak stratové hotely majú z čoho dotovať. „Hotel bez klientov nestačí len zhasnúť a zamknúť. Stále sa musia platiť energie, poistky a niekedy aj hypotéky. Pri väčších komplexoch to môže byť aj milión korún mesačne,“ vymenúva straty Klára Nýdlová.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

ZANIETENÍ CHALUPÁRI: Kam unikal pred svetom Chudík, Dočolomanský a iné hviezdy?

Populárne články
Posledná nehnuteľnosť, do ktorej sa herečka sťahovala, bol dom v Dunajskej Lužnej.

Extrémny koníček: Magda Paveleková vystriedala štrnásť adries. Čo bude s jej posledným domovom?

Miroslava Fabušová

Misska z Kollárovej limuzíny šokovala správou o prepadnutí: Fotky modrín radšej stiahla

VIDEO: MUDr. Adriana Šimková radí, ako si poradiť s kovidom doma

VIDEO: MUDr. Adriana Šimková radí, ako si poradiť s kovidom doma

V januári oslávila 46. narodeniny. Nasledoval kovid, nemocnica a, bohužiaľ, smrť.

Prvá obeť kovidu medzi učiteľmi: Eva (†46) myslela na svojich žiakov do poslednej chvíle

Ilustračná snímka

Božia rana? Krajniak spomenul Baziliku sv. Mikuláša a v tom sa zrútil priľahlý múr

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia