Strední a malí podnikatelia, živnostníci a kultúrnici. Práve ich PANDÉMIA tlačí do ekonomickej priepasti.

Zsolt Takáč (47) prevádzkuje v Galante kaviareň. Prechádzajúc s ním mesto na juhozápade Slovenska, rátame päť prázdnych, vysťahovaných prevádzok. A to sú iba tie, ktoré sú na očiach, pretože sa nachádzajú v centre a blízkom okolí.

Tento podnikateľ tipuje, že v 15-tisícovej Galante skrachuje do konca tohto roka až 30 percent menších firiem a prevádzok. A to hovoríme o meste, ktoré sa nachádza v jednom z ekonomicky najsilnejších regiónov, kde bola nezamestnanosť v dobrých časoch na úrovni dvoch percent. Koronavírus nás zasiahol náhle, prudko a veľmi bolestivo. Je veľkým rizikom nielen pre naše zdravie, ničí aj medziľudské vzťahy, oslabuje našu psychiku, a čo sa týka ekonomiky, zráža nás na kolená.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Nahnevaní a frustrovaní

Keď sme sa na jar museli pre pandémiu všetci zatvoriť doma, Zsolt Takáč ako skúsený podnikateľ tušil, že práve rodinné firmy a drobní živnostníci či malí podnikatelia na to fatálne doplatia. Pri prvom uvoľnení spolu so synom navštevovali v Galante, Seredi a okolitých obciach obchody, obchodíky a prevádzky – bolo ich spolu 127 –, zhotovovali videá, následne ich zverejňovali na sociálnej sieti a vyzývali miestnych, aby prišli podporiť domácich podnikateľov. Tento nápad sa pretransformoval do hnutia, spustil sa ako lavína, ozývali sa nadšenci z Galanty žijúci v zahraničí. Zsolta Takáča podnikatelia pozývali aj do iných miest, aby im takto bezplatne urobil reklamu.

Prvé takéto video si za dva dni pozrelo 15-tisíc ľudí, jednotlivé šoty mali priemerne tisíc zdieľaní. „Vzniklo to úplne spontánne. Do kaviarne kupujeme kávu z miestnej pražiarne. Je to rodinná firma, pričom živí až dve generácie jednej rodiny. Oni za to navštevujú vo voľnom čase našu kaviareň, posedia si u nás pri pohári vína, zákuskoch. Zarobené peniaze míňajú doma v Galante. A to je vlastne celá pointa môjho nápadu.“ Zsolt Takáč sa postavil v šotoch pred kameru, jeho syn zase za ňu a miestnym ľuďom pripomenuli, aké je dôležité, aby sme všetci prispeli k zdravej ekonomickej mikroklíme v malých mestách. Podnikateľ z Galanty nám pri stretnutí ukazuje snímky, ktoré zhotovili jeho priatelia a známi žijúci vo Švajčiarsku či v Taliansku. Vo veľkých obchodných reťazcoch si ľudia v týchto krajinách mohli v čase pandémie kúpiť iba potraviny, ostatný spotrebný tovar bol ohraničený páskou.

ZSOLT TAKÁČ miestnych vyzýva,aby boli pri míňaní peňazí lokálpatriotmi.
ZSOLT TAKÁČ miestnych vyzýva,aby boli pri míňaní peňazí lokálpatriotmi.
Zdroj: NORBERT SKALIČAN

„Zistil som, že jeden z obchodných reťazcov má na celej predajnej ploche iba 27 percent potravín. Všetko ostatné je rozličný tovar. V čase pandémie museli naši podnikatelia zatvoriť obchody, ľudia preto nakupovali v obchodných reťazcoch okrem potravín aj spotrebný tovar. Podľa mňa v supermarketoch mali vtedy tržby ako na Vianoce, kým naši malí a strední podnikatelia prežívali bezsenné noci z obáv pred krachom. Netreba sa preto čudovať, že slovenskí podnikatelia sú nahnevaní a frustrovaní. Veď v malých obchodoch by určite dokázali zaručiť dodržiavanie bezpečnostných predpisov typu maximálne dvaja zákazníci v predajni. Sme malá krajina, proexportne orientovaná, príkladom toho sú automobilky. Všetko, čo sa tu vyrobí, zarobí, zisky plynú do zahraničia.

Ako príklad môže slúžiť taký obchodný reťazec. Večer zrátajú tržbu a jedným online pohybom prevedú peniaze do zahraničia, kde majú sídlo. Počas kríz je najlepším liekom podporovať miestnych podnikateľov – peniaze sa míňajú v malej komunite. Vzniká zdravý ekonomický kolobeh a kľúč k tomu, ako sa dá prežiť v ťažkých časoch. Predstavte si, že dlhujete predajcovi gombíkov sto eur, vrátite mu ich, on svoju dlžobu zaplatí mäsiarovi, ten zase obuvníkovi. Jedna stoeurovka spustí kruh, niekoľko ľudí príde k svojim peniazom. Miestni podnikatelia žijú v meste, kde míňajú zarobené peniaze, v miestnom papiernictve či hračkárstve nakupujú pre deti, prídu sa zabaviť a oddýchnuť si do miestnych podnikov, samospráve odvádzajú dane...“

Článok pokračuje na následujúcej strane.

Len ochutnať!

Nafukovacie nohavice či miniatúry jedla... Spestrite si deň poriadnou dávkou bizarností

Populárne články
Nový PCR test je ešte citlivejší, presnejší a takisto menší než pôvodný.

Koniec nepríjemným výterom? Testovať sa bude aj zo slín

Známy režisér si verejný pohreb neželal. Vdova Olga Menzelová tak rozhodla pre veľký záujem jeho najbližších.

Posledná rozlúčka s Jiřím Menzelom bez vdovy! Prečo na nej chýbala?

Dcéru Adrianu Tessu pripomínajú manželom Bujňákovcom obrazy, ktoré im namaľovala počas poslednej návštevy.

Desaťtisíce opustených rodičov: Slovensko je na zozname starnúcich a vymierajúcich krajín

Členovia novovznikajúceho Slovenského rybárskeho klubu by privítali väčšiu angažovanosť členov Slovenského rybárskeho zväzu.

Ryba smrdí od hlavy! Ako sa hospodári v našich štátnych vodách?

Královná krásy Gessica Notaro predtým, ako ju priateľ polial kyselinou.

Expriateľ polial prekrásnej modelke tvár kyselinou. Teraz sa hrdo ukázala na červenom koberci

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia