Reportáže

Krížom-krážom po Slovensku: TOP lokality, ktoré by vám počas babieho leta nemali ujsť!

18.9. 2019 10:00
Topoľčianky
Topoľčianky
Zdroj: Daniel Kollár
Reportáže

Krížom-krážom po Slovensku: TOP lokality, ktoré by vám počas babieho leta nemali ujsť!

18.9. 2019 10:00
Topoľčianky
Topoľčianky
Zdroj: Daniel Kollár

Prvá stovka seriálu reportáží z návštev slovenských miest, dedín a zaujímavých lokalít je za nami. Život ide ďalej. Dvaja vážení znalci z nášho zoznamu vybrali každý po desať lokalít, ktoré by si turisti počas babieho leta nemali nechať ujsť.

Daniel Kollár (55), majiteľ vydavateľstva Dajama, vyštudoval geografiu v Bratislave. Dajama vydáva približne 15 publikácií ročne, venujú sa najmä cestovnému ruchu: od sprievodcov pre turistov či cyklistov cez knihy o histórii, ku ktorým pridali vedomostné hry.

„V poslednom období sme začali s poznávacími knihami pre deti, ktorých doplnkom je maľovaná mapa trás výletov. Vydávame aj atlasy a fotografické publikácie. Za 23 rokov existencie nášho vydavateľstva u nás vyšlo 310 titulov.“

Dano pracoval 25 rokov v Geografickom ústave SAV. „Oslovili ma vydavateľstvá, aby som pre ne pracoval na niektorých publikáciách. Jedného dňa mi napadlo, že by som nemusel pracovať pre iných, ak si môžem založiť vlastné vydavateľstvo a robiť na svojom. Dnes vydávame aj najstarší slovenský časopis Krásy Slovenska, ktorý vychádza bez prestávky od roku 1921. Mojím snom bolo, aby aj na Slovensku fungovalo v menšom meradle niečo ako americký National Geographic.“

Okrom toho má Dano ešte jeden sen: byť v každej slovenskej dedine. Dokopy ich je takmer 3 000. „Doteraz som ich navštívil približne 2 500. Takže ešte mi chýba 500 dedín,“ smeje sa.

Daniel Kollár
Zdroj: Vladimír Kampf

Štefan Podolinský (41) spolu s manželkou Alexandrou už 11 rokov vytvárajú webovú stránku www.apsida.sk, ktorá sa venuje stredovekým kostolom predovšetkým na Slovensku. Okrem toho je Štefan autorom dvoch kníh o slovenských kostoloch z románskeho a gotického obdobia. Vyštudoval históriu a politológiu v Prešove. Chvíľu pracoval v médiách ako novinár.

„Kostoly sú najlepšími svedkami dejín, najmä tých najstarších. Na rozdiel od hradov a iných stavieb sa zachovali v lepšom stave a majú preto väčšiu výpovednú hodnotu,“ vysvetľuje.

Napriek tomu, že študoval históriu, stredovekým kostolom sa začal venovať, až keď sa obrátil na kresťanskú vieru. Dovtedy ho viac priťahovali hrady a stredovek všeobecne.

„Keď som našiel vieru, prepojilo sa mi to tematicky, a keď som sa o kostoly začal vážnejšie zaujímať, na internete som našiel len veľmi málo informácií. Bolo to v roku 2006. Ak som aj nejaké informácie našiel, boli nepresné, pretože nezohľadňovali výsledky novších výskumov. Z toho vyšla myšlienka vytvoriť vlastnú stránku.“

Števo s Alexandrou cestujú za kostolíkmi vlakmi, autobusmi, taxíkmi i kolobežkami. Auto síce majú, ale ani jeden nešoféruje. Návšteva lokalít preto vyžaduje dôkladné plánovanie a prípravu, aby sa do vybraných kostolíkov vôbec dostali. Mrzí ich, že ľudia často nepoznajú hodnotu pamiatok, ktoré majú v obci, a niekedy sa k nim správajú bezohľadne.

Na webovej stránke www.apsida.sk sú informácie o viac než 520 slovenských kostoloch a 87 zaujímavých kostoloch z okolitých krajín.

Štefan Podolinský
Zdroj: Erika Litváková

 

Tieto miesta si podľa pánov počas babieho leta nemáme nechať ujsť:

Diskusia

K tomuto článku nie je možné pridávať diskusné príspevky.