Pochovať zvieratko len tak hocikde sú ľudia ochotní tolerovať. Predstava nenápadného spopolňovacieho zariadenia je napriek tomu pre najbližšie okolie niekedy až neakceptovateľná.

Na Slovensku máme niekoľko nelegálnych cintorínov pre zvieratá. Tie môžu mať vplyv na znečisťovanie spodných vôd. Na vidieku nie je výnimkou, že majiteľ zviera zakope hocikde, kde ho pri tom nevidno. Väčší problém majú ľudia z bytov. Časom bude legislatíva pravdepodobne vyžadovať potvrdenie o tom, ako majiteľ naložil s ostatkami domáceho miláčika. Bolo by to logické a ekologické. Krematóriá pre zvieratá na Slovensku sa dajú zrátať na prstoch dvoch rúk.

Michala Wölner (37) je konateľkou jedného z nich. Postavili ho ďaleko za dedinou Kráľová nad Váhom pri Šali preto, aby sa vyhli konfliktom s obyvateľmi dediny. Napriek tomu sa im nevyhli. Michala má rada zvieratká odmalička. Mäso neje. „Prvý odbor, ktorý som vyštudovala, bol marketing. Pracovala som v kancelárii ako manažérka. Bolo to zamestnanie, ktoré ma nenapĺňalo. V technickej firme som mala veľa obchodných stretnutí. Už popri tejto práci som sa začala venovať záchrane zvierat. Mala som vlastný útulok v Šali,“ spomína.

Okrem toho pomáhala občianskym združeniam a zúčastňovala sa na kastračných projektoch psov z rómskych osád. Napriek tomu, že kremácia či kastrácia znejú nepríjemne, bola to pre ňu vždy dôležitá záchrana zvierat a určitý prejav lásky k nim. To ju priviedlo k ďalšiemu štúdiu. „Najprv to bola kynológia na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. Neskôr som sa rozhodla pre štúdium veterinárstva. Začala som neskôr, ale lepšie teraz ako nikdy.“

FOTOGRAFIE Z KREMATÓRIA PRE DOMÁCICH MILÁČIKOV NÁJDETE V GALÉRII
Spoločné majú aj choroby

Marián Vydarený má veterinárnu prax v Nitre. „Základ mojej práce je liečba psov a mačiek. V súčasnosti sú v móde aj králiky. Prišli za mnou už ľudia s plazmi či malými škrečkami. Na exotické zvieratá treba kolegov špecialistov. Jeden človek nemôže vedieť všetko,“ hovorí.

 

Domáce zvieratá trápia tie isté choroby ako ľudí aj na ne umierajú. „Veľmi často majú problémy s pankreasom. Problémy im spôsobuje najmä nesprávna výživa a kĺbové ochorenia. Veľa chorôb, ktoré boli ešte pred pár desiatkami rokov takmer len ľudské, sú teraz bežné u zvierat,“ konštatuje veterinár. Hovorí sa, že pán sa časom podobá na svoje zviera.

 

V zdravotnom stave to funguje opačne. Je to aj v strave. Čo si dá pán, jedáva aj jeho miláčik napriek tomu, že to nie je vhodné. „Zaznamenali sme prípady, keď malo zviera podobnú diagnózu ako jeho majiteľ. Boli to napríklad onkologické ochorenia. Niekedy býva diabetik majiteľ aj jeho psík a obaja sú na inzulíne,“ dodáva.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia