BAVORSKO nie je len rozprávkový hrad Neuschwanstein či pivný festival Oktoberfest. Renesančné mestá striedajú vrcholky Bavorských Álp, pôvabné jazerá aj príbehy unikátnych osobností vrátane najbohatšieho muža všetkých čias.

Hovorí sa, že bol taký bohatý, že jeho majetok by aj v dnešnej dobe prekonal najväčších bilionárov. V časoch, keď svetu vládli králi a pápeži, muž bez modrej krvi nemal zábrany žiadať o vrátenie pôžičky samotného kráľa či prinútiť pápeža, aby vyškrtol úroky z pôžičiek zo zoznamu hriechov. Augsburský rodák Jakob Fugger bol priekopník, ktorý vďaka vzdelaniu v Benátkach do Nemecka priniesol podvojné účtovníctvo, navyše bol obchodník telom aj dušou.

Bavorsko

Je najväčšia zo 16 spolkových krajín Nemecka. Leží na juhovýchode krajiny a patrí k ekonomicky najrozvinutejším a najbohatším regiónom nielen Nemecka, ale aj celej Európy. Hlavným mestom je Mníchov, v ktorom sídlia aj automobilky BMW a Audi, poisťovacia spoločnosť Allianz či výrobcovia športovej obuvi a odevov PUMA Group a Adidas. K ďalším veľkým bavorským mestám patrí Norimberg, Augsburg, Regensburg či Würzburg. Cez Bavorsko pretekajú rieky Dunaj, Mohan aj Rýn, hranicu s Rakúskom tvoria Bavorské Alpy s najvyšším vrchom Zugspitze. K najznámejším pamiatkam Bavorska patria zámky Neuschwanstein a Herrenchiemsee, bývalá rezidencia Adolfa Hitlera Orlie hniezdo alebo Krimmlské vodopády – vôbec najväčšie v Európe.

Vstupenka do panskej spoločnosti

K jeho hlavným artiklom patrilo korenie, luxusný tovar a zbrane, vlastnil však aj bane na striebro aj meď a hlavne bol vynikajúci bankár. Máloktoré vojenské ťaženie z prelomu 15. a 16. storočia sa zaobišlo bez jeho pôžičiek s vysokými úrokmi, financoval aj stavbu Baziliky sv. Petra vo Vatikáne či vzostup Maximiliána I. „Oženil sa so mnou, hoci bol medzi nami takmer 20-ročný vekový rozdiel. Zabezpečil si tak vstup do augsburskej panskej spoločnosti. Keďže bol neustále na cestách, naše manželstvo zostalo bez detí,“ vysvetľuje sprievodkyňa Alexandra v elegantnom dobovom kostýme Fuggerovej manželky Sibylly Artztovej, keď kráčame ulicami Augsburgu. „Jeho majetok zdedili Jakobovi synovci, ktorí investovali do pozemkov a lesov. Dnes existujú tri línie rodov, ktoré sú priamymi potomkami Jakoba Fuggera a dodnes vlastnia mnohé z pôvodných pozemkov.“

ĎALŠIE FOTOGRAFIE Z JEDNÉHO Z NAJBOHATŠÍCH REGIÓNOV NEMECKA A EURÓPY NÁJDETE V GALÉRII

Nájomné za 88 centov

V Augsburgu sa stopy po „Fuggerovi Bohatom“, ako ho prezývali, zachovali dodnes. Jeho dlhý pobyt v Benátkach pomohol priniesť renesančný štýl aj do týchto končín – kaplnka, ktorú financoval a v ktorej je s dvomi bratmi pochovaný, sa stala prvou renesančnou stavbou v Nemecku. Jakob Fugger však myslel aj na iných ľudí. Minimálne v okamihu, keď zostarol a túžil si vydláždiť cestu do neba. V Augsburgu, blízko ulíc, ktoré dodnes pretína zurčanie rieky Lech, nariadil v roku 1519 postaviť súbor domov pre chudobných. Fuggerei, ako komplex dnes už 142 nažlto natretých bytov pomenoval, patrí k najstarším stále funkčným projektom sociálneho bývania na celom svete. Ľudia za tieto byty začiatkom 16. storočia platili ročné nájomné v hodnote jedného florinu – dnešných 88 centov, čo bola v tom čase zhruba týždenná výplata bežného pracovníka. A presne takú istú sumu platia obyvatelia ročne aj dnes!

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia