V časoch, keď mohli ľudia o splachovacích toaletách len snívať, vyčíňal po celom svete rýchly a mimoriadne efektívny zabijak. Epidémie cholery nemilosrdne kosili najmä tých najchudobnejších.

Pre dnešného človeka len ťažko predstaviteľný hnus, pre našich predkov z 19. storočia bežná realita. Najmä pre obyvateľov rýchlo sa rozrastajúcich veľkomiest bez vybudovanej kanalizácie trápil neznesiteľný zápach výkalov z riek a chudobných štvrtí. To však zďaleka nebolo to najhoršie. Kontaminovaná voda bola ideálna živná pôda pre baktérie Vibrio cholerae a Vibrio El Tor, ktoré dokázali svoje obete doslova vycicať zo života.

˃˃˃ Fotografie k článku nájdete v galérii. ˂˂˂

Krátky proces

S názvom jednej z najobávanejších chorôb v histórii ľudstva sa stretávame už od staroveku, písomné zmienky o cholere siahajú až do prvého tisícročia pred naším letopočtom. Prvá z celkovo siedmich najväčších pandémií vypukla v roku 1816 v Indii. Nákaza sa tam rozšírila z nádrže na Gange. Vôbec najničivejšia bola v poradí tretia pandémia. Tá v polovici 19. storočia zasiahla prakticky celý svet (najmä Rusko) a za osem rokov vyčíňania si vyžiadala viac ako milión ľudských životov.

Úmrtnosť na choleru bola v tých časoch nemenej desivá ako jej priebeh – minimálne 50 percent. Nemilosrdne brala život aj každému štvrtému dieťaťu do jedného roka. Typické symptómy nakazeného boli kŕče, vracanie, vodnatá hnačka, tmavnutie kože, ktorá strácala elasticitu, a najmä obrovská dehydratácia, pri ktorej strata vody z tela predstavovala až 26 litrov denne! Nečudo, že najmä u slabších jedincov, ako boli starí ľudia a deti, nastal metabolický rozvrat a smrť už po niekoľkých hodinách.

Článok pokračuje na ďaľšej strane.

Najštýlovejšie policajné auto

Najštýlovejšie policajné auto či najzložitejšie puzzle na svete... To musíte vidieť!

Populárne články
Musel si počkať. K charakterovým úlohám sa dostal až v neskoršom veku.

Krok od smrti: Po strate manželky sa opustil. Tarageľ teraz žije pre vnúčatá

Vážil 130 kíl, dnes je ľahší o 50 kíl. Dosiahol to hlavne zmenou myslenia a životného štýlu. Najprv sa musel naučil mať rád, vážiť si sám seba, až potom išli kilá dole.

Najprv sa naučte milovať svoje tučné telo: Radí cestovateľ, ktorý schudol 50 kíl

K ropnému prameňu je voľný prístup cez súkromný pozemok. Vyteká približne 150 m od parkoviska pri hlavnej ceste.

TIP NA VÝLET: Na lúke nad kysuckou obcou tečie zo zeme ropa. Z čiernej vody vraj pili čerti

Ilustaračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 5. do 11. júna?

Chrissy Teigen a John Legend sú jedným z top párov šoubiznisu.

Silikóny pôjdu preč! Modelka sa rozhodla pre radikálnu zmenu, TOTO kvôli nej musí podstúpiť

Mrazené ovocie či zelenina má najviac vitamínov. Je to pravda?

Mrazené ovocie či zelenina má najviac vitamínov. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia