Pradávne mayské stavby, stále vyššie ako tie súčasné, ekosystém, nad ktorým žasol aj Darwin, nefalšovaný karibský raj a k tomu benevolentné zákony. Nečudo, že Belize je vítaným cieľom nielen pre turistov.
Belize sa často považuje za karibskú krajinu v Strednej Amerike, pretože má podobnú históriu ako karibské národy hovoriace po anglicky. V skutočnosti inštitúcie a úradný jazyk odrážajú jeho históriu britskej kolónie. Kultúra je však typickejšia pre iné krajiny Strednej Ameriky. Malá populácia Belize je etnicky rôznorodá a zahŕňa veľkú časť prisťahovalcov. Od 70. rokov 20. storočia presunula migrácia etnické zloženie z prevažne kreolskej (zmiešaný africký a britský pôvod) na populáciu, v ktorej mestici (ľudia zmiešaného mayského a španielskeho pôvodu) tvoria polovicu celkového počtu obyvateľov. Belize má jeden z najstabilnejších a najdemokratickejších politických systémov v Strednej Amerike. Po tom, čo jeho pôvodné hlavné mesto Belize City v roku 1961 spustošil hurikán, bolo vo vnútrozemí asi 80 kilometrov západne od bývalej metropoly vybudované nové hlavné mesto Belmopan. Belize City však ostalo obchodným a kultúrnym centrom krajiny a zároveň jej najľudnatejším mestom. V tejto oblasti vládne subtropické podnebie s dobre vymedzeným obdobím sucha od konca februára do mája a obdobím dažďov od júna do novembra, ktoré od augusta do septembra prerušuje ďalšie obdobie sucha. Teploty sú celoročne príjemné a kolíšu medzi 23 až 29 stupňami. Hrozbou však ostávajú hurikány, ktoré krajinu pravidelne bičujú najmä od júla do novembra.
- Belize
- Tento štát nachádzajúci sa južne od polostrova Yucatán je krajinou hôr, močiarov a tropickej džungle, ale aj nádherných pláží a niekoľkých ostrovov v Karibskom mori. Na severe ho ohraničuje Mexiko, na západe a juhu Guatemala, na východe Karibské more. V krajine s celkovou rozlohou 22 966 km² žije približne pol milióna obyvateľov, hlavné mesto je Belmopan, úradný jazyk angličtina. Hlavná mena je belizský dolár (ekvivalent 2 : 1 k americkému doláru).Krajina má pobrežie dlhé 280 kilometrov a až do roku 1973 bola známa ako Britský Honduras. Bola to zároveň posledná britská kolónia na americkej pevnine. Aj po vyhlásení nezávislosti 21. septembra 1981 si krajina zachovala historické spojenie so Spojeným kráľovstvom prostredníctvom členstva v Commonwealthe.
Duch mayskej ríše
Celé dnešné územie Belize bolo kedysi súčasťou veľkej mayskej ríše. Dôkazom je niekoľko významných dochovaných mayských pamiatok. Medzi najznámejšie patria ruiny dávneho mesta Caracol, ktoré bolo svojho času domovom bezmála 140-tisíc ľudí. Zaujímavé je, že Caracol bol plošne väčší ako dnes najväčšie mesto krajiny Belize City s približne 70-tisíc obyvateľmi. Hlavná pyramída v Caracole s názvom Caana (Nebeský palác) s výškou 43 metrov ostáva dodnes najvyššou stavbou na Belize. Len na porovnanie, najvyššou modernou stavbou krajiny je štvorhviezdičkový hotel Renaissance Tower v Belize City s výškou necelých 30 metrov. Ďalšími významnými mayskými pamiatkami sú ruiny Lamanai, ktorých vek sa odhaduje na viac ako tritisíc rokov, pozostatky Altun Ha, Lubaantun, Cahal Pech, Xunantunich a mnohé iné. Pri zmienke o Xunantunichu treba uviesť, že El Castillo – hlavná pyramída práve v tomto mayskom nálezisku – je s výškou 40 metrov dodnes druhou najvyššou stavbou na území Belize. Ponúka sa z nej najkrajší 360-stupňový výhľad na okolitú krajinu.
ĎALŠIE FOTOGRAFIE Z KARIBSKÉHO RAJA NÁJDETE V GALÉRIIKeď sa povie Karibik
Pri slove Karibik si len malá časť našej populácie dokáže vybaviť práve Belize, no celú východnú hranicu krajiny tvorí Karibské more. V ňom dokonca krajina vlastní niekoľko nádherných, priam rozprávkových ostrovov, ktoré sú dokonalým miestom na prežitie pravej karibskej dovolenky. Najväčší je ostrov Ambergris Caye, veľký približne len 40 kilometrov a na severe hraničiaci s mexickým štátom Quintana Roo. Z tohto belizského ostrova je len na skok na najlepšie pláže Mexika. Ambergris Caye je v podstate klasický dovolenkový karibský ostrov. Jeho brehy obmýva priezračná voda Karibského mora, na ostrove je množstvo luxusných rezortov pre dovolenkárov či skvelých reštaurácií podávajúcich najmä kreolské – karibské, pokrmy prevažne z darov mora.
Článok pokračuje na ďalšej strane.