Na rozdiel od iných detí bola ZAHA HADID (1950 – 2016) už v jedenástich rokoch pevne rozhodnutá, že chce byť architektka.

„Samozrejme, v detstve to bol len akýsi pocit, ale keď som si predstavila svoje povolanie, vždy to bola architektúra. Pri tej myšlienke mi v bruchu poletovali motýle.“ Tieto slová vyslovila v roku 2012 počas slávnostného otvorenia kultúrneho centra Hejdara Alijeva v Baku, ktoré navrhla. Multikultúrna budova získala britskú cenu za dizajn roka a stala sa jedným z najuznávanejších architektkiných diel. Jej veľký talent jej priniesol aj ďalšie významné ocenenia. „Vyrastala som v 60. rokoch, keď ľudstvo nazeralo na svet inou optikou. Bolo po vojne a zaujímalo sa o nové veci. Aj o architektúru. Pozrite si z toho obdobia práce v Chicagu, Brazílii, v Európe alebo na Strednom východe. Myslím, že to mohol byť dôvod, prečo ma architektúra tak fascinovala.“

Žila a dospievala v liberálnej rodine ako najmladšia z troch detí a všetky dostali priestor na rozlet. Keď Zahina matka umelkyňa Vadžíha Sabondžiová v detstve vypozorovala jej maliarsky talent, učila ju kresliť. Neskôr pozorne sledovala dcérinu profesijnú kariéru a stala sa jej neoddeliteľnou súčasťou. Zo spomienok na šťastné detstvo čerpala Zaha celý život. Hovorievala, že počiatky lásky k architektúre sa viažu na jednu cestu s otcom. Ako dieťa s ním navštívila v Iraku oblasť, kde zblízka videla život Arabov usadených pri močiaroch a ich klenuté domy postavené z tŕstia. Tie ju upútali. Klenby a krivky sa stali charakteristickým znakom jej neskorších diel. Poznávacie cesty s rodičmi po Iraku, ale i zahraničí si ako deti užívali neustále. Spoznali mnoho odlišných kultúr a získali rozmanitý pohľad na život. „Zobrali nás napríklad na juh Iraku, na miesta, ktoré kedysi obývali Sumeri. Krása irackej krajiny, kde sa budovy, ľudia, vtáky, voda, piesok vzájomne prepájali a harmonizovali, vo mne zostala celý život.“ Obľúbeným miestom na pikniky bol pre Hadidovcov sútok riek Tigris a Eufrat. Tam, v kolíske civilizácie, načrtla Zaha svoje prvé umelecké nápady.

VIDEO: Svoju pečať zanechala slávna architektka aj v Bratislave, vytvorila komplex troch veží – Sky Park.

Rodinné zázemie

Obaja rodičia pochádzali zo zámožných rodín v Mosule na severe Iraku. Zaha sa narodila v Bagdade a rástla v blahobyte. S bratom a so sestrou si užívali domov plný lásky, pohody a porozumenia pre ich túžby či nápady. Rodičia ich v napĺňaní snov všemožne podporovali. Otec Mohammed Hadid bol ekonóm a majiteľ priemyselných podnikov, mal významné postavenie v podnikateľských kruhoch. Angažoval sa aj v politike, bol spoluzakladateľom národno-demokratickej strany, neskôr sa stal ministrom financií. Budúcu architektku odmalička obklopovalo silné rodinné zázemie. Úspešný otec bol jej veľkým vzorom, chcela byť rovnako ambiciózna ako on.

V čase jej detstva a dospievania bol Irak iný než dnes. Bagdad bol kozmopolitné mesto, centrum moderných myšlienok. Zaha ho vnímala ako miesto osvietenia a pokroku. Pokiaľ šlo o vzdelávanie dievčat, na získavanie vedomostí mali v školskom systéme dvere otvorené. Očakávalo sa od nich, že vo svojej profesii budú úspešné a budú vzorom pre ostatné ženy v moslimskom svete. Vo vtedajšom liberálnom Iraku bolo mnoho ženských vzorov v rôznych odvetviach, no v architektúre ani jedna. Napokon, poskromne ich bolo aj vo svete. Zaha cestu za vzdelaním začala v Bagdade, základné vedomosti nadobudla v rímskokatolíckej škole a učili ju francúzske rádové sestry. Táto vzdelávacia ustanovizeň nebola určená len pre katolíkov, navštevovali ju aj moslimské a židovské deti. Stredoškolské vzdelanie nadobudla vo Švajčiarsku v cirkevnej dievčenskej škole a pokračovala v internátnej škole v Spojenom kráľovstve. Na vysokú školu šla do Bejrútu, tam študovala matematiku na Americkej univerzite. Po získaní akademického titulu sa vrátila do Británie a v Londýne v roku 1977 ukončila päťročné štúdium na Architectural Association School of Architecture. Konečne mala cestu do lákavého sveta architektúry otvorenú.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Albert Einstein

Géniovia, ktorí sa narodili predčasne. IQ mali aj 160

Populárne články
Ilustračná snímka

Nové obvinenia! Neuveríte, kvôli čomu vraj Meghan spravila cirkus pred svadbou

Hrdý otec Boris Valábik sa po pôrode pochválil svojimi dievčatami.

Boj o život dcérky: BORIS VALÁBIK s manželkou prežili nočnú moru všetkých rodičov

Monika Beňová

Politička alebo bývalá modelka? MONIKA BEŇOVÁ sa zmenila na nepoznanie!

Hotel Apache ako prvý zamestnal ženy krupierky.

Pri zrode bola aj mafia: LAS VEGAS vyrástlo uprostred púšte

Asteroid s priemerom asi jeden kilometer preletel okolo Zeme vo vzdialenosti dva milióny kilometrov a dosiahol rýchlosť 35 kilometrov za sekundu.

Najväčší ASTEROID roka: Dosahuje stonásobne vyššiu rýchlosť než zvuk

Ambasáda je cudzie územie. Je to pravda?

Ambasáda je cudzie územie. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia