Slovensko sa hrdí ôsmimi drevenými kostolmi, ktoré sú zapísané v zozname UNESCO. V Tvrdošíne jednu z týchto výnimočných stavieb miestni doslova zachraňovali z popola.

O to, že naše jedinečné stavby sa ocitli v prestížnom svetovom zozname, sa zaslúžil Miloš Dudáš, ktorý je dnes riaditeľom Krajského pamiatkového úradu v Žiline.

„Ľudia poznajú drevené cerkvi na východe, najmä v okolí Svidníka a Bardejova. Ale že sú aj na Orave, na strednom Slovensku, pri Žiline, to často netušia. Snažil som sa dostať do povedomia drevené kostoly z celého Slovenska.“

Začiatky tejto snahy siahajú do roku 2001, začalo sa to výstavou, na nominácii potom ako hlavný riešiteľ intenzívne pracoval ďalšie roky. Slovensko sa nakoniec dočkalo: v roku 2008 sa o našich výnimočných cirkevných stavbách dozvedel celý svet.

Byť súčasťou Zoznamu svetového dedičstva UNESCO však znamená aj záväzky. Miloš Dudáš priznáva, že mal vytypovaných viac objektov, ktoré by si zaslúžili celosvetový obdiv. Viazla však komunikácia s vlastníkmi, teda s cirkvou alebo so samosprávou.

Úplne iný prípad bolo vedenie mesta Tvrdošín. Zapísanie do zoznamu UNESCO vnímajú ako veľkú poctu, je to pre nich ocenenie ich úsilia zachrániť cirkevnú stavbu v časoch silnej normalizácie.

Dobová snímka. Chrám postavili v 15. storočí, patrí medzi najstaršie v regióne.
Dobová snímka. Chrám postavili v 15. storočí, patrí medzi najstaršie v regióne.
Zdroj: Archív mesta Tvrdošín

Neškolení tesári

V Tvrdošíne na Orave je primátorom Ivan Šaško. V rámci Slovenska je rekordérom – je najdlhšie pôsobiacim primátorom, funkcie sa ujal ešte v roku 1985. Boli to časy, keď komunisti síce pomaly strácali dych, zato k demokracii bolo ešte stále ďaleko, málokto predpokladal pád socializmu.

V ideologických časoch, ktoré nepriali ničomu, čo zaváňalo cirkvou, sa v meste na severe Slovenska rozhodli zachrániť sakrálnu stavbu, lepšie povedané to, čo z nej ostalo.

„Kostol najprv patril rímskokatolíckej cirkvi. V 60. rokoch ho úplne zatvorili, nikto sa o túto stavbu nestaral, chátrala. Chrám bol celkovo zatvorený celých dvadsať rokov. Cirkev sa ho vzdala, prešiel do správy vtedajšieho okresného národného výboru. Lenže ani to nebola výhra.

Pred očami nám táto vzácna pamiatka upadala. Keď som sa ujal funkcie primátora, vo vedení mesta sme sa rozhodli, že sa stavby ujmeme. Podpísali sme dohodu medzi mestom a okresným národným výborom a začali sme zháňať peniaze, pracovať na projektoch, komunikovať s odborníkmi, aby sme kostolu vrátili zašlú slávu,“ spomína dnes primátor.

Kostol tu postavili v 15. storočí v gotickom slohu a je najstaršou zachovanou stavbou nielen v Tvrdošíne, ale na celej hornej Orave. Jeho interiér ukrýva pozoruhodné nástenné maľby, cenný barokový oltár, renesančnú kazateľnicu zo 17. storočia a iné zaujímavé sakrálne predmety.

Tvrdošínsky primátor je slovenský rekordér, mesto vedie od roku 1985.
Tvrdošínsky primátor je slovenský rekordér, mesto vedie od roku 1985.
Zdroj: Matej Kalina

Zaujímavý je hlavne kazetový strop s maľovanými rozetami. Podľa dendrochronologického výskumu na konštrukciu kostola použili stromy, ktoré zoťali medzi rokmi 1435 až 1440.

Chrám stavali miestni tesári v časoch, keď doznievala gotika, a keďže to boli neškolení majstri, robili iba to, čo im, ako sa povie, dovolilo drevo. Interiér hýril farbami, hlavne strop, miestni si takto chceli navodiť pocit radosti a tepla v kraji, kde vládne dlhá zima.

Ilustračná snímka

Čo vedci skúmajú? Ako bude svet vyzerať o desaťročia či prekvapujúce zistenia o ľudskom tele

Populárne články
Herečka a recitátorka s kamarátkou Jarkou Karasovou, ktorú už po druhý raz objavila v televízii.

Skutočné priateľstvo: Eve Kristínovej (91) sa splnil sen. Našla svoju dávnu kamarátku

Ilustračná snímka

Neuveriteľné! Žena prežila pád z deviateho poschodia, VIDEO

Ilustračná snímka

Náročná príprava Milana Ondríka: Keď potrebuje vypustiť ventil, nevysedáva v krčme

Vzdelaná, inteligentná, pracovitá, ale v osobnom živote nešťastná. Taká bola ALICE MASARYKOVÁ.

Masaryk ju kŕmil aj prebaľoval. Prezidentova dcéra sa s otcom porovnávala, no obdivovala ho

Ilustračná snímka

Očkovať či neočkovať? Odborníci búrajú mýty súvisiace s vakcináciou

CO2 sa nikdy nezbavíme. Je to pravda?

Zbavíme sa niekedy CO2?

Zobraziť viac