Nadšenie, radosť, ale aj strach, obavy a praktické problémy. Uvoľňovanie opatrení pre koronavírus riešia cudzie štáty rôzne. Sloveniek, ktoré tam žijú, sme sa opýtali, ako sa začína žiť po karanténe v ich krajine.

Martina Lahola Brezinská (42) pracuje ako súdna prekladateľka a tlmočníčka z holandského do slovenského jazyka a naopak. Žije na predmestí Amsterdamu a s manželom majú dvoch synov, Filipa (11) a Martina (8). Holandsko patrí medzi krajiny, ktoré sa začali otvárať pomerne rýchlo. Holandskí vedci z tamojšieho Národného inštitútu pre verejné zdravie pracujú od začiatku marca na výskume rodín postihnutých Covidom-19. Jeho doterajšie výsledky potvrdzujú, že deti takmer nie sú infekčné a školáci do 12 rokov nemusia dokonca medzi sebou ani udržiavať odstup a nosiť rúško. Podľa vedúceho výskumu, profesora Jaapa Van Dissela, je totiž veľmi málo pravdepodobné, že sa navzájom nakazia. Tamojšia vláda sa pri otváraní škôl riadila aj výsledkami výskumu a oba stupne základných škôl sa otvorili 11. mája.

Stredné školy by mali nasledovať o mesiac neskôr. „Každá trieda základnej školy je však rozdelená na dve skupiny, A a B. Polovica triedy chodí do školy v pondelok a vo štvrtok a polovica v utorok a v piatok. Je to dočasné a uvidí sa, ako sa bude vo vyučovaní pokračovať. Už som čítala, že vláda uvažuje nad tým, že od 1. júna by základné školy fungovali normálne,“ hovorí Martina. Od pondelka 11. mája sú v Holandsku dostupné aj kontaktné služby, teda kaderníctva, kozmetické salóny manikúra, pedikúra či masáže. „V obmedzenom režime sú už otvorené aj múzeá, dokonca aj zábavné parky. Majú však určené pravidlá. Napríklad ľudia si musia kúpiť lístok deň vopred, aby vedenie parku vedelo, aké množstvo ľudí príde. Nemôže prísť viac ľudí, ako je povolená kapacita parku. Už sa však všetko pomaly spúšťa a to je pozitívne,“ vysvetľuje Martina.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Tešíme sa z návratu

Holanďania prijali podľa nej uvoľnenie opatrení s radosťou. „Ľudia v mojom okolí sú šťastní, že sa vraciame do normálneho života. Školy sa otvorili ako prvé a možno niektorí rodičia sa obávali, že ich deti budú ,pokusnými králikmi‘ otvárania lockdownu. Ľudia sú však väčšinou radi, že deti, ak sú zdravé, môžu chodiť do školy. A medzi nich patrím aj ja,“ hovorí sympatická Slovenka. Väčšina jej kolegov a známych pracuje z domu. „Všetci, ktorí môžu, ešte stále pracujú na home office. Samozrejme sú profesie, pri ktorých to nie je možné. Ja aj bežne veľa času pracujem z domu, keď prekladám. Nechodím už na súdy tlmočiť, to sa počas pandémie zmenilo. Po prvom júni by sa však už malo začať aj s pojednávaniami,“ hovorí Martina. Mestská hromadná doprava podľa nej funguje v obmedzenom režime aj preto, lebo stredoškoláci ešte nechodia do školy a väčšina dospelých pracuje z domu.

Obaja jej synovia športujú a spolu s vyučovaním im začali aj futbalové tréningy. „Už trénujú dvakrát do týždňa, zápasy im však zatiaľ neumožnili,“ hovorí. Dodáva, že nosenie rúšok v Holandsku nebolo povinné a ľudia ich na ulici vôbec nenosia. „Nevidela som s nimi nikoho, nosia ich iba ľudia z Ázie. Dokonca som rúško ani nedržala v ruke, nemajú ich ani moje deti. Nosenie rúšok nás úplne obišlo,“ konštatuje. Spolu s rodinou sa veľmi tešia na letné prázdniny. „Dúfame, že vtedy už bude možné dostať sa aj na Slovensko a že ho po pol roku opäť navštívime.“

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

10 rád, ako sa nenakaziť jedlom? Tieto pravidlá by ste mali dodržať!

Populárne články
Ján Koleník

Koniec všetkým dohadom: Aký je KOLENÍKOV osud v Oteckoch?

Zábery z filmu Šarlatán. V hlavných úlohách sa predstavia Ivaj Trojan a Juraj Loj.

Tak to je iná káva: Známy slovenský herec sa objaví v intímnych scénach s mužom

So sériou politických fejtónov Pod klobúkom končí. Nahradia ho mladší autori.

Inšpirácia pre seniorov: V čom staroba prekvapila ĽUBOMÍRA FELDEKA?

Spoločný záber s ARTHUROM ROSTRONOM, kapitánom lode Carpathia, ktorá prišla stroskotancom na pomoc.

Nepotopiteľná Molly: Milionárka riskovala život, aby zachránila chudákov z Titanicu

Boris Kollár

Kollár nepovolil zverejnenie konverzácie s transsexuálom. Kto je záhadná žena v mužskom tele?

Grafiti sú novodobá pliaga. Je to pravda?

Grafiti sú novodobá pliaga. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia