Zrevitalizovať či nechať schátrať? Keď opraviť, tak do akej miery? Jedna z mála „nedotknutých“ rekreačných oblastí Bratislavy je opäť v centre záujmu developerov.

Chátrajúca ruina budovy s 25-metrovým plaveckým bazénom nachádzajúca sa v Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty na Železnej studničke vzbudila pozornosť verejnosti hneď ako súčasný vlastník, firma Arca Capital, zverejnila plány na jej rekonštrukciu. Po rokoch sa opäť naplno rozbehol spor o podobu jednej z mála nezastavaných lokalít v Bratislave.

Nevábny pohľad zozadu.
Nevábny pohľad zozadu.
Zdroj: Miro Miklas

Roky chátra

Kúpalisko navrhol už v roku 1943 architekt František Prchlík a spočiatku patrilo armáde slovenského štátu. Chodievala sa tam kúpať slovenská generalita, neskôr, keď objekt prešiel do vlastníctva rezortu zdravotníctva, najmä všemocní komunistickí stranícki funkcionári a im podobní papaláši. Na kúpalisku pribudla v roku 1973 nová budova, zmenila sa hĺbka bazéna a bol odstránený skokanský mostík. Objekt vtedy prevádzkoval Ústav srdcovo-cievnych chorôb, k bazénu dostala prístup aj verejnosť. Zlom nastal po roku 1989, keď sa dramaticky znížila jeho návštevnosť, v celom údolí Vydrice nastal úpadok, až napokon kúpalisko v roku 1996 prestali prevádzkovať. Odvtedy chátra. Počas sezóny tam funguje len provizórny bufet.

V lete je na terase aspoň provizórny bufet.
V lete je na terase aspoň provizórny bufet.
Zdroj: Miro Miklas

Šesťhektárový pozemok s rozpadávajúcim sa kúpaliskom a náprotivným bývalým sanatóriom kúpila od štátu spoločnosť Arca Capital Slovakia, a. s., v roku 2006 za 120 miliónov Sk (3,98 mil. eur). Objekt totiž dovtedy spravoval Ústav srdcovocievnych chorôb. Podmienkou kúpy bolo, že Arca Capital územie zrevitalizuje a zároveň dodrží jeho územný plán. Čo bude s objektom bývalého sanatória ešte terajší majitelia nevedia. „Jednou zo štúdií je nové sanatórium, ale o tom je zatiaľ predčasné hovoriť,“ zdôrazňuje Marek Gaži z developerskej spoločnosti.

Kanalizácia nebude

S kúpaliskom má však spoločnosť jasné plány. Chce správnu budovu a bazény rekonštruovať, mala by pribudnúť sauna, lezecká stena, šmykľavka pre deti a kamenný mostík cez Vydricu. V lese majú byť inštalované lavičky a nové oddychové zóny. „Nič nebudeme búrať, obidva bazény vyvložkujeme antikorom, okolitý betón prekryjeme drevenou plošinou. Obsah chlóru vo vode bude porovnateľný s obsahom v pitnej vode z vodovodu. Voda môže byť v bazéne celú zimu, ak by došla na jar prílivová vlna, chlór bude už vyprchaný,“ tvrdí autor projektu Ing. arch. Aleš Fibinger.

Za návrhom revitalizácie známej lokality stojí
Za návrhom revitalizácie známej lokality stojí
Zdroj: Miro Miklas

Keďže v lokalite nie je vybudovaná kanalizácia, ktorá sa podľa slov Marka Gažiho ani budovať neplánuje, systém cirkulácie vody bude uzavretý. Po filtrácii sa do bazénov vráti vyše 80 percent vody a bazény vypustia raz ročne. „Budeme vypúšťať čistú vodu v zmysle platnej legislatívy, ako nám ukladá OÚŽP. Kedysi mal bazén prasknuté dno a denne z neho unikalo tridsať kubíkov vody,“ upozorňuje.

Vodu do bazénov plánujú čerpať zo zásobníka vo vodojeme, ktorý je nad bývalým sanatóriom a nové vrty sa robiť nebudú. Ako je to teda s prípadným poklesom hladiny Vydrice? „V rámci skúšky sa čerpalo zo studne pri kúpalisku, v sanatóriu i pri zastávke a zároveň prebiehalo 24-hodinové meranie hladiny toku Vydrice. Ukázalo sa, že ani v jednej zo studní voda neklesla, na hladine Vydrice bol zaznamenaný malý pokles, ale ten bol zdôvodnený prirodzeným klesaním vody po jarných dažďoch,“ vraví architekt Aleš Fibinger a dodáva, že podľa hydrogeologického prieskumu je tam vody dosť.

Strojovňa. Zo slávnej minulosti zostala iba kopa
Strojovňa. Zo slávnej minulosti zostala iba kopa
Zdroj: Miro Miklas

Vzácna lokalita

Na protest proti plánovaným úpravám vznikla petícia, ktorú podľa slov poslanca bratislavskej Rače a zároveň člena petičného výboru Michala Drotována podpísalo už vyše štyritisíc ľudí. „Oblasť je najdôležitejšou lokalitou oddychu v Bratislave, a tak treba robiť všetko preto, aby sa tam nepustila doprava a nezastavalo sa to domami. Verím, že nezmyselné projekty zostanú iba v snoch developerov,“ tvrdí. Na otázku, ako by sa teda mala táto kedysi atraktívna lokalita oživiť, odpovedal: „Rekonštrukcia areálu by mala byť citlivá, zachovať si oddychový charakter a bez bazénov.“

Populárna Železná studnička sa nachádza na území bratislavskej mestskej časti Nové Mesto. „Od začiatku diskusie s investorom opakujeme, že nesúhlasíme s výstavbou vilových ani apartmánových domov. Sme za rekonštrukciu existujúcich objektov doplnených o preliezačky, horolezecké steny, toalety a podobne. Nesúhlasíme však s vybudovaním kanalizácie, ktorá by teoreticky mohla znamenať prípravu územia na väčšiu výstavbu v budúcnosti,“ vysvetľuje hovorca mestskej časti Marek Tettinger a zdôrazňuje, že Železná studnička je veľmi vzácna lokalita na to, aby zostala v zdevastovanom stave, v akom je v súčasnosti. Podľa hovorcu primátora Bratislavy Ľubomíra Andrassyho je zámer v súlade s územným plánom, funkčným využitím spomínanej lokality a do priestoru neprináša nič nové, čo by bolo v konflikte s vnímaním, využitím spomínaného územia. Mesto však posudzuje zámer výlučne z hľadiska územno-plánovacieho, ekologický, hygienický aspekt je na pleciach iných inštitúcií.

Takto by malo kúpalisko vyzerať po rekonštrukcii.
Takto by malo kúpalisko vyzerať po rekonštrukcii.
Zdroj: Fibinger architects (vizualizácia)

Čo si myslí o celej kauze hlavná architektka Bratislavy Ing. arch. Ingrid Konrad? „Ak vznikol rozpor, mala byť diskusia skôr, pretože nemáme nijaký podnet od ochranárov. Celá vec je v súlade s územným plánom, lokalita si totiž musí zachovať punc rekreačnej oblasti, nesmie tam byť nič nad rámec. Železná studnička je totiž už vyše sto rokov spätá s Bratislavou a mesto potrebuje priestor na rekreáciu. Treba sa priznať k historickej stope, pretože čo prírode vezmeme, musíme jej aj vrátiť,“ zdôrazňuje.

Dopravu vyriešia

Pretože kapacita kúpaliska by mala byť stopäťdesiat ľudí, nastáva problém, ako ich tam dopraviť. Marek Gaži tvrdí, že tam nepotrebujú dostať individuálnu dopravu. „Bola vypracovaná dopravná štúdia, ktorá hovorí o tom, že tu bude dopravná uzávera neustále. Dole je záchytné parkovisko a ďalšia možnosť je v lamačskom Tescu. Budúcich návštevníkov sem dostaneme aj elektrovláčikom,“ pokračuje.

Ten istý pohľad v súčasnosti, objekt už roky
Ten istý pohľad v súčasnosti, objekt už roky
Zdroj: Miro Miklas

Tým, že samotné kúpalisko nie je obvykle zisková záležitosť, sa netají ani samotný investor. „Preto plánujeme ponúkať aj možnosť pre detské tábory a teambuildingové aktivity pre menšie skupiny ľudí. Preto to budeme prevádzkovať od mája do októbra, dlhšie ako len tri letné mesiace do roka. To je práve tá nadstavba, ktorá prináša zisk, pretože samotné vstupné bazéna nepokryje jeho prevádzku. Máme pripravené aj zimné aktivity – plochu bazéna vieme využiť na korčuľovanie,“ vymenúva Marek Gaži a tvrdí, že majú rozpracovaných niekoľko podobných projektov v rámci Slovenska, ktoré, to už nechce vopred konkretizovať.

Z raka štít

O reakcii aktivistov, ktorí razantne vystupujú proti zámerom developerov, obaja vravia, že im minulý rok navrhli spoločný rozhovor na neutrálnej pôde mesta. Po dvojhodinovej debate vraj skončil bez výsledku. „Narážame na problém, že sme splnili všetky podmienky a územný plán. Vyjadrili sa k tomu príslušné inštitúcie životného prostredia, potom prišli aktivisti a povedali, že sem nemôžeme vstúpiť. Ako sa teda majú tieto veci revitalizovať, keď sme viazaní územným plánom mesta?“ zamýšľa sa Ing. arch. Aleš Fibinger a Marek Gaži zdôrazňuje: „Nikto z nás si nedovolí postaviť niečo, čo by tu nebolo v súlade s územným plánom. Nebola by to pre nás dobrá reklama aj vzhľadom na to, že sa zapodievame získavaním energie z prírodných zdrojov.“

Starý mostík cez Vydricu je v poriadku, chystajú
Starý mostík cez Vydricu je v poriadku, chystajú
Zdroj: Miro Miklas

Je jednoznačné, že s chátrajúcim kúpaliskom by sa malo niečo robiť, rovnako ako s celou lokalitou Železnej studničky, ktorá je okrem zopár fungujúcich objektov v dezolátnom stave. Samozrejme, že do úvahy neprichádza výstavba apartmánových domov či hotelov, ale spôsob, ktorý by bol šetrný pre tamojší zvyšok prírody a dajme tomu, aj pre spomínaného raka riavového, ktorý sa pre isté skupiny stal ochranným štítom. Železnej studničke za roky jej existencie už hrozili aj iné pohromy, ako napríklad automobilová pretekárska dráha, ktorú tam chceli budovať v štyridsiatych rokoch minulého storočia. Jej realizácii, našťastie, zabránila vojna.

Poslať emailom
Diskusia ()
Umelec Dan Tanenbaum zarába na netradičnom nápade.

Zo záľuby tisícový biznis: Neuveríte, z čoho umelec Dan vyrába tieto predmety!

Populárne články
Umelec Dan Tanenbaum zarába na netradičnom nápade.

Zo záľuby tisícový biznis: Neuveríte, z čoho umelec Dan vyrába tieto predmety!

Hereča Angelina Jolie

Štúdiá Walta Disneyho si Angelinu Jolie obľúbili. V novinke zahviezdi spolu s ďalšou kráskou!

Pohyb na čerstvom vzduchu je potrebný aj v chladnejších dňoch, nielen v lete.

Škôlkarske choroby: Deti si v kolektíve odovzdávajú infekcie, ako posilniť ich imunitu?

Obrovská tragédia sa udiala v Nitre, o život prišiel miestny školák, dvaja chlapci utrpeli zranenia.

Scenár, keď stromy zabíjajú, je vždy podobný. Kto nesie zodpovednosť za tragédiu v Nitre?

 Katherine Schwarzenegger

Bude Arnold Schwarzenegger dedkom? Jeho dcéra Katherine prezradila viac, ako chcela!

Vedeli ste

Pytagoras objavil a2 + b2 = c2.

Zobraziť viac
Diskusia