Ochranári sú pre médiá zaujímavejší. Dokážu ich oveľa efektívnejšie osloviť, ako sa o to pokúšajú na prvý pohľad nudné lesnícke tlačové správy. Kto však naozaj škodí našim lesom?

Obe strany ochranársko-lesníckej vojny uznávajú, že pokiaľ sa nezmení legislatíva a štát rozumne nezjednotí svoj prístup k lesom a chráneným oblastiam a nevyrovná sa nielen s vlastníkmi lesov, ale aj s niektorými protichodnými nariadeniami ministerstva životného prostredia a ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, tak to lepšie nebude.

V tomto období lesníci a vlastníci lesov prehrávajú. Kampaň My sme les spôsobila, že pri čiernobielom vnímaní sveta sú nateraz práve oni tí zlí, ktorí myslia iba na to, ako urobiť zo Slovenska jeden veľký holorub, vyťažiť drevo, speňažiť ho, nechať pôdu odplaviť a pri tom všetkom sa dobre nabaliť.

Lenže svet nie je čiernobiely a lesníci nie sú všeobecne nenásytné obludy. Je načase prestať sa hrať na úhlavných nepriateľov. Lebo kde sa dvaja melú, možno niekto tretí vyhráva.

Kým spadnú z lešenia

Aj ochranári sa môžu mýliť. Pred časom sa hromadne fotografovali pre Denník N vo Vyšnej Boci pred dominantným holým kopcom. Postavili sa za zelený rám, na ktorom svietil nápis: Srdečný pozdrav z Národného parku Nízke Tatry.

Neboli pritom v národnom parku, ale 3 kilometre od jeho hranice v hospodárskom lese s druhým stupňom ochrany prírody. Kopec, ktorý im slúžil ako hororové pozadie, sa volá Holý vrch, pretože v minulosti bol naozaj po stáročia holý.

Je to historicky ťažko skúšané územie. Vďaka svojej polohe je exponované pri každom väčšom vetre.

Cena dreva u nás je na historickom minime.
Cena dreva u nás je na historickom minime.
Zdroj: Vladimír Kampf

V čase vysádzania smrekových monokultúr sa ani on nevyhol výsadbe. Bolo len otázkou času, kedy na ňom vietor vyvalí les. Miestni urbárnici si splnili povinnosť, vyčistili ho a znova naň zasadili stromčeky. Postupovali presne podľa odporúčania znalcov.

Jedného dňa na ňom bude zmiešaný les podľa „receptu“ odborníkov. Ten by mal vydržať viac. Na kopci už niekoľko rokov rastú malé stromčeky. Lenže, ešte ich z diaľky nevidno a niektoré médiá to prezentujú ako vyklčovanú holinu.

Miestni urbárnici takéto zavádzanie nesú ťažko a ešte ťažšie nesú, že na ich protesty a snahy o vysvetlenie médiá nereagujú.

Veľký český novinár Ferdinand Peroutka povedal: „Murár ma zaujíma, až keď spadne z lešenia.“ Lesníci sú zatiaľ nezaujímaví...

Je nespravodlivé, že to schytávajú práve vo Vyšnej Boci, kde sa o svoje lesy príkladne starajú.

Zákony a zákazy

„Súkromní vlastníci majú 48 percent lesov na Slovensku. Keby sme chceli zbohatnúť, tak rúbeme zelené stromy a nie suché, na ktorých sa reálne nedá zarobiť,“ hovorí Pavel Zacharovský (56), predseda Spolku bývalých urbárnikov vo Vyšnej Boci, ešte kým „spadne z lešenia“.

„Na Slovensku je pretlak dreva. Ceny sú historicky najnižšie. Ak ťažíme, je to najmä preto, že likvidujeme ohniská kalamít. Kto normálne hospodári, tomu les neschne. To, čo robíme, je likvidácia napadnutých stromov lykožrútom, alebo sú to vývraty a zlomy po víchrici. Lykožrút je extrémne premnožený a polomy sú čoraz častejšie.

Ak u nás v urbári niečo vyzerá ako mesačná krajina, tak to je len laický pohľad z diaľky masívne mediálne často zneužívaný pohľad z hlavnej cesty. Máme povinnosť zo zákona upratať a do dvoch rokov opäť vysadiť les.

Všetky naše akože holiny sú zalesnené už v prvom roku. Prečo sa ochranári chvália malými stromčekmi v bezzásahových zónach? Volajú ich mladý les a tie naše nevidia? Prečo stále dookola hovoria len o holinách?“ pýta sa.

Nikto z rozumne zmýšľajúcich lesníkov nie je šťastný, že si katastrofy vyžadujú toľko stromov.

Pavel Zacharovský, predseda Spolku bývalých urbárnikov vo Vyšnej Boci. Holý vrch v pozadí je holý iba pri pohľade z diaľky. Rastie na ňom mladý les.
Pavel Zacharovský, predseda Spolku bývalých urbárnikov vo Vyšnej Boci. Holý vrch v pozadí je holý iba pri pohľade z diaľky. Rastie na ňom mladý les.
Zdroj: Vladimír Kampf

„Keby sme zostali nečinní, tak nemáme žiadnu vyhliadku, že raz bude lepšie a budeme mať opäť kvalitný a využiteľný les. Náš spolok má 270 vlastníkov – členov, ktorí hospodária na dedovizniach predkov.

V poslednom čase sa dostávame do situácií, že keď chceme postupovať podľa zákona, tak nás politickí ochranári dostávajú do neriešiteľných situácií. Máme sa o les postarať, no na niektorých miestach pritom nemôžeme nič robiť, lebo nám to zakazujú.

Za nerešpektovanie zákona o lesoch nám hrozí mastná pokuta a za nerešpektovanie protichodného ochranárskeho nariadenia tiež. Pripravujú novú zonáciu a v najvyššej ochrane sa ocitnú ďalšie lesy. V týchto oblastiach už teraz nedovoľujú vlastníkom lesa zasahovať tak, ako by mali.“

Okolo Vyšnej Boce nesadia monokultúru, ale zmiešané lesy podľa odporúčaní odborníkov.

„Smrek tvorí 48 percent, 20 jedľa a smrekovec opadavý a zvyšok sú buky a javory. Nový les tak bude atraktívnejší a trvácnejší. Žiaľ, lesníci nemajú čas sedieť na sociálnych sieťach, klikať z bytu a podporovať kampane.

My sme za ochranu vzácnych lesov. Len to nerobme bezhlavo, chráňme to, čo má zmysel chrániť, s dôrazom aj na ochranu súkromného vlastníctva ukotveného v ústave SR.“

Urbárnici z Vyšnej Boce od roku 2010 zasadili vo svojom chotári vyše milión šesťstotisíc stromčekov. Bez pomoci štátu a eurofondov by to nezvládli.

„Naši podielnici od roku 2010 nedostali ani euro podielu,“ zdôrazňuje Pavel Zacharovský.

„Všetky peniaze z predaja dreva sme vložili do obnovy našich lesov. Na aktivitách ochranárov je najvážnejšie to, že do všetkého rozprávajú a za nič nenesú zodpovednosť. Len presadzujú svoje.

Predstavte si, že by šli lesníci do atómovej elektrárne meniť ističe bez vedomia majiteľa. To je nepredstaviteľné. No elektrikár nám pokojne môže rozprávať do roboty. Už sa musíme zobudiť aj my a reagovať, lebo tu niekto len tak rozpráva, že lesníci lesu škodia a musia z neho von.“

Zodpovedne

Ľudia drevo potrebujú. Je to obnoviteľná surovina a oveľa ekologickejšia ako akákoľvek „umelina“. Mať veci z dreva nie je hanba, skôr naopak. Majú ich aj známe tváre, ktoré sa pridali do kampane My sme les.

Bol som aj v Bavorskom lese. Bývalý riaditeľ Karl Friedrich Sinner (zomrel začiatkom tohto roka) priznal, že takýto nádherný pokus o divočinu nie je lacný špás a vyžaduje si veľa opatrnosti. U nás sa stali podobnými miestami Tichá a Kôprová dolina. Žiaľ, niečo bolo zlé.

Kým Bavorský les má okolo seba niekoľkokilometrový ochranný prstenec, z ktorého v žiadnom prípade nemôže žiadny lykožrút či iný škodca prejsť do okolitých lesov, Tichá a Kôprová dolina takúto zónu nekompromisného zničenia akéhokoľvek ničiteľa stromov nemajú.

Ak by sa v Nemecku rozšíril podkôrny hmyz do súkromných lesov, ich vlastníci by požadovali kompenzácie za škody. Nekompromisne. A zriaďovateľ by musel platiť. Niekoľko takýchto prípadov sa aj stalo. Na Slovensku to tak nie je.

Je dôležité, aby sme sa správali zodpovedne v chránených územiach aj mimo nich.

Neúcta voči generáciám

Súčasný predseda Oblastnej lesníckej komory Banská Bystrica Igor Viszlai (55) prešiel v lesoch funkciami od lesníka až po generálneho riaditeľa štátnych lesov.

„Problém je, že nedostávame priestor v médiách na to, aby sme fundovane reagovali,“ hovorí.

„Mám rád jasné seriózne podklady a čísla a nie táraniny s nejakými vymyslenými ciframi. Veď nám neuverejňujú ani reakcie na scestné vyjadrenia rôznych aktivistov a náčelníkov. Dajte si pozor, aby ste nedopadli ako vaši kolegovia, ktorí nám dali priestor,“ vystríhal ma s úsmevom.

Lesy Slovenskej republiky vydali vyhlásenie na kampaň My sme les. Ich správa sa v deň, keď ju poslali do sveta, objavila iba na jednom malom energetickom portáli. O kampani My sme les v ten deň informovalo dvanásť rôznych médií.

Novinárov zaujímajú lesníci, iba keď ich zahlušia stromy. „Máme 210 rokov vysokoškolské lesnícke vzdelávanie na Slovensku. Hádam nás len neučili bludy a vedeckí pracovníci z týchto škôl nie sú hlupáci.“

Predseda oblastnej lesníckej komory Banská Bystrica Igor Viszlai.
Predseda oblastnej lesníckej komory Banská Bystrica Igor Viszlai.
Zdroj: Vladimír Kampf

V minulosti sme potrebovali veľké množstvo dreva. Odlesnený bol napríklad kus Horehronia. Drevo pálili vo veľkom sklárne a huty.

„Splavovali dolu do miest na stavby a kúrenie. Každý ho potreboval a nikto nezalesňoval. Potom prišli prví osvietení lesníci, ako boli Jozef Dekret Matejovie a v našom regióne Ľudovít Greiner. Až vtedy sa začalo s obnovou lesa. Lesníci vysádzali vo veľkom.

Dnes je dokonca viac ako 70 percent lesov na Slovensku dobrovoľne certifikovaných, že sú obhospodarované trvalo udržateľným spôsobom – čiže plnia sociálne, ekonomické a ekologické funkcie.“

Aj prstenec okolo Nízkych Tatier je umelý les. „V čase, keď sme vyhlasovali národné parky, bolo všetko všetkých a súčasťou národných parkov sa stali aj hospodárske lesy založené človekom. Dnes je z toho škandál, vraj sa ťaží na vzácnych územiach. Neťaží sa, len lesníci spracovávajú kalamitu.

Lesy obhospodarujeme viac ako 150 rokov podľa lesných hospodárskych plánov. Stále tu boli a sú. Aj my máme letecké snímky, no na tie naše nikto nie je zvedavý. Porovnajte si napríklad oblasť Čergova v roku 1950 a v roku 2010,“ ukazuje dve fotografie.

Na jednej vidno veľké plochy bezlesia, na druhej takmer všetko zalesnené.

Ak by boli k dispozícii podobné mapy spred stopäťdesiatich rokov, tak by bola napríklad oblasť Nízkych Tatier bez lesov.

„Akékoľvek reči o tom, že drevo treba len tak nechať hniť v lese, je neúcta voči generáciám lesníkov. Veď drevo je ekologický a obnoviteľný materiál. Aj tí, ktorí podporili kampaň, musia predsa uznať, že drevo je rozhodne lepšie ako plasty. A zabezpečiť ho dostatok dokáže jedine lesnícka činnosť.“

Mejkap za pár stoviek

Igor Viszlai nepopiera, že aj medzi lesníkmi sú ľudia, ktorí chcú na dreve čo najskôr zbohatnúť a že existujú zlí lesníci a majitelia lesov.

„Poznám vynikajúce urbárske lesy, ale aj katastrofálne. Poznám kvalitné mestské lesy, ale aj tie zlé. Nemôžeme všetkých hádzať do jedného vreca. Poznám aj dobrého štátneho lesníka, ale aj darebáka.“

Chrániť treba najmä lesy, ktoré stoja za to. „Prečo by mali byť súčasťou národných parkov hospodárske lesy? Veď aj vďaka nim ani jeden z národných parkov na Slovensku nespĺňa prísne medzinárodné kritériá.

Zelené lesíky uprostred zdanlivého prázdna sú v minulosti lykožrútom napadnuté vyčistené a znova zalesnené porasty, ktoré prežili polom.
Zelené lesíky uprostred zdanlivého prázdna sú v minulosti lykožrútom napadnuté vyčistené a znova zalesnené porasty, ktoré prežili polom.
Zdroj: Vladimír Kampf

Podľa týchto noriem musí byť zachovaný pomer lesov, v ktorých človek nikdy nezasahoval a nezasahuje. Je veľa neprístupných miest, v ktorých človek nikdy nezasahoval ani zasahovať nebude, pretože sú na ťažko dostupných miestach.

Prečo nemôžeme zasiahnuť proti lykožrútovi v umelých lesoch, ktoré sme vysadili? Z chránených území sa nám šíria do hospodárskych lesov.

V zákone o lesoch máme povinnosť do šiestich mesiacov spracovať každú kalamitu. Aj tú v hospodárskych lesoch v národných parkoch. Tu sa bijú dve filozofie o to, čo treba chrániť a ako.“

Smreky boli v čase hromadného vysádzania drevina, ktorá rýchlo narástla. Priemysel potreboval drevo. Veľa dreva.

„Smrek sadili všade, aj tam, kde nemal byť. Zlé je, že tieto lesy majú jeden vek, stromy majú rovnakú výšku a hrúbku. Len čo do neho vletí lykožrút, je po lese. Bavorský les je 7 000 hektárov suchých smrečín, kde vodia ľudí na katastrofickú turistiku.

Pritom ani Európska únia nie je taká prísna. Nehlása výlučnú bezzásahovosť na chránených územiach, ale vyžaduje priaznivý stav územia a pripúšťa aj manažmentové opatrenia.“

Na miestach v Tichej a Kôprovej doline, kde sa ochranári priväzovali k stromom, bolo počas 2. svetovej vojny spracovaných 150 000 kubických metrov kalamity. Údolné časti sú preto nepôvodné, vysadené človekom.

„Z nich nám po nezasahovaní vyletel lykožrút až do pôvodných smrekových porastov s limbou. Významnejšie by bolo, keby sa nám podarilo pred lykožrútom ochrániť práve tieto stromy, pretože sú v Tatrách naozaj pôvodné.

To je jedna z tragédií súčasnej ochrany prírody. To, čo nie je hodné ochrany, chránime, a to, čo stojí za to, si necháme zničiť.“

V celom tomto nejasnom „bordeli“ je aj zopár trápnych činov, ktoré by boli do popuku, keby neboli také drahé. Keď v zónach bez zásahov uschli pahýle pri chodníkoch, hrozilo, že by sa mohli zrútiť na turistov.

Ktosi múdry vymyslel, že ich vytnú. Spílili ich do porastu a aby okoloidúci neboli pobúrení, tak drevorubači na pne vyrezávali zuby, aby to vyzeralo akože sa samy – bezzásahovo zlomili.

Jeden takýto „mejkap“ stál niekoľko stoviek eur. Pritom piliarovi sa za jeden strom neušlo viac, akoby sa dalo na prstoch jednej ruky narátať. Niečo nám v lesoch smrdí. Možno niekomu vyhovuje ochranársko-lesnícka vojna.

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
ĽUDO (vľavo) a RADO (vpravo) PAMPURIKOVCI si v gastrobiznise v metropole východu vybudovali dobré meno.

Bistro na želanie: Bratia sa rozhodli pre spoločný biznis, varia aj podľa počasia

Ilustračná snímka

Recyklácia vo vesmíre: Už vyše pol storočia je súčasťou obežnej dráhy Zeme smetisko

Vyrážky na tvári: Pozrite sa, čo znamenajú! Ich miesto vám napovie, ktorý orgán odľahčiť

Vyrážky na tvári: Pozrite sa, čo znamenajú! Ich miesto vám napovie, ktorý orgán odľahčiť

Manželia Obamovci

Problémy v raji: MICHELLE A BARACK OBAMOVCI priznali manželskú krízu

Iveta je na dcéru veľmi pyšná. Výborne si spolu rozumejú.

IVETA MALACHOVSKÁ túži po vnúčatku: Rázna reakcia dcéry!

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia