Reportáže

Klobúk dolu! Tisíce kníh zachránili pred vyhodením a zadarmo rozdali!

19.10. 2013 16:00
Diskusia ()
Zdroj:
Reportáže

Klobúk dolu! Tisíce kníh zachránili pred vyhodením a zadarmo rozdali!

19.10. 2013 16:00
Diskusia ()
Zdroj:

Máte preplnenú knižnicu, ktorú potrebujete odľahčiť alebo ste zdedili väčšie množstvo kníh, ktoré nemáte kam uložiť? Čo s nimi urobíte, je len na vás.

Môžu skončiť pri kontajneri, v zbere papiera, alebo v krbe. Ani jeden z týchto koncov si však symbol vzdelania nezaslúži. Ak knihy nechce nikto z vášho okolia, môžete ich darovať občianskemu združeniu Domov použitých kníh.

Vzniklo vlastne náhodou. Raz sa mladí manželia Szabóovci vracali domov z návštevy a pri kontajneri videli obrovskú kopu kníh. Ticho na ne padal sneh a im to prišlo ľúto. Povedali si, že s tým treba niečo robiť, aby knihy, ktoré mohli ešte niekoho potešiť, neskončili medzi odpadkami. Nezostalo pri slovách, založili občianske združenie a začali zachraňovať staršie knihy.

„Knihy chceme ľuďom darovať, nikdy to nebude zárobková činnosť,“ prízvukuje Ľubica Szabóová Vysocká.

Dnes majú za sebou tri roky skúseností a rukami im prešli tisícky zachránených kúskov. Získali veľa skúseností a stále hľadajú ideálny spôsob fungovania. Spočiatku chceli mať stály priestor, kam by si záujemcovia mohli chodiť vyberať knižky, lenže to sa neosvedčilo. Ukázalo sa, že njefektívnejšie je priniesť ich priamo medzi ľudí, tam, kde je veľký pohyb.

Pre niekoho nepotrebné kúsky, pre iného hotové poklady.

V tomto období ich Bratislavčania mohli zaregistrovať vo veľkých obchodných centrách, pravidelne chodievajú na Dobrý trh. Minulý rok sa mimoriadne úspešne zúčastnili na bratislavských vianočných trhoch, rozdali tam niekoľko ton kníh. Tento rok to plánujú zopakovať. Knihami pravidelne zásobujú evanjelickú bohosloveckú fakultu, stále miesto majú aj v jednej pezinskej cukrárni. V lete fungoval pavilón pod holým nebom v Slovenskej národnej galérii a stále zásobujú aj vysokoškolský internát v Mlynskej doline. V Modre nájdete knihy od nich v evanjelickom kostole a svojou účasťou prispeli aj k záchrane modranského sirotinca. „Chceme dostať knihy aj na netradičné miesta, plánujeme napríklad knižné kútiky na hradoch. Prvá lastovička na hrade Beckov sa stretla s úspechom, tak určite v tom budeme pokračovať,“ plánuje Ľubica Szabóová Vysocká.

Bratislavčania mohli pulty a regály so starými knihami zaregistrovať vo veľkých obchodných centrách alebo na trhoch.

Z nenápadnej aktivity sa stalo doslova hnutie, ktoré ju zamestnáva naplno a potrebuje aj pomocníkov. Fungovanie združenia prinieslo mnohé nečakané veci, ktoré bolo treba riešiť. Napríklad to, že si kadejakí podnikavci nabrali plné tašky kníh a tie potom predávali. To sa prieči základnej filozofii Domova použitých kníh – že posúvajú knihy záujemcom zásadne zadarmo. Preto, ak vám niekto bude chcieť predať knihu s pečiatkou Túto knihu zachránil Domov použitých kníh. Ďalej nepredajné, vedzte, že jeho úmysly nie sú nezištné.

Toto je len časť skladových priestorov. Každú knihu, ktorá príde do Domova použitých kníh treba opečiatkovať, aby s nimi kšeftári ďalej neobchodovali.

Väčšinu financií, potrebných na fungovanie združenia dotujú z vlastného vrecka. Momentálne majú svoj hlavný stan v Modre a zberné miesto v Bratislave, kam zvážajú knihy, aby im dali druhú šancu. Pri našej návšteve práve pripravovali zásielku na doplnenie políc v jednom bratislavskom obchodnom centre.

Nepotrebné knihy im neposúvajú len jednotlivci, ale aj inštitúcie. V deň, keď sme boli u nich na návšteve, si napríklad vyzdvihli desaťtisíc kníh zo zrušenej katolíckej knižnice. Nedávno sa im zase ozvali z istého vydavateľstva a poslali im tri kamióny úplne nových kníh. Aj tie poputujú k novým majiteľom zadarmo.

Veľká zásielka nových kníh rovno z vydavateľstva. Knihy, ktoré boli v predaji za pomerne vysokú cenu, sú teraz zadarmo.

 


Čo robiť, ak chcete darovať knihy?

Ak ste z Bratislavy a okolia, zavolajte na Linku záchrany kníh a dohodnite si termín. Oznámte približný počet kníh, ktoré chcete darovať, aj to, ako sú uložené. Je vhodné, ak ich môžete darovať v škatuliach, najlepšie od banánov. Knihy potom doveziete v dohodnutý čas na zberné miesto.

V rámci Slovenska sa robia plánované zvozy. Ich trasa záleží od počtu darcov a množstva kníh, tak, aby bola jazda efektívna. Opäť preto platí, že sa treba telefonicky ozvať a dohodnúť si, kedy si po váš dar môžu prísť. Knihy môžete poslať aj poštou ako balík, nie na dobierku.

A ešte jedno dôležité upozornenie – Občianske združenie Domov použitých kníh nepoverilo žiadneho jednotlivca ani organizáciu, aby vystupovali v ich mene a zhromažďovali knihy. Ďalšie informácie aj potrebné kontakty nájdete na internetovej stránke združenia.

Poslať emailom
Diskusia ()
Ilustračná snímka

Máte doma problém s mravcami? Vďaka tomuto sa vašej domácnosti vyhnú širokým oblúkom!

Populárne články
Americká raperka Cardi B.

Výnimočný cit pre módu, alebo nevie, čo so sebou? Americká raperka predvádza šialené outfity!

Fotografka cestuje s bábikami.

Záľuba tejto ženy vás očarí: Fotografie z dovolenky, aké má málokto!

Mestečko Vidin dostane aj vďaka eurofondom nový šat. Miestni však krútia hlavou, že to nebude zasa až taká sláva. V Bulharsku sa vraj kradne viac ako na Slovensku.

Majú 38 eur na mesiac. Navštívili sme najchudobnejší región v Európe

Obec Kanianka sa nachádza na konci Hornonitrianskej kotliny, na rozhraní pohoria Malá Magura.

Kedysi zabudnutá obec dnes láka okolie. Práce miestnych remeselníkov nájdete po celom svete

Diváci sa predstavenia Morena, v ktorom hrá aj Dominika Kavaschová, nedočkali.

Škandál v divadle: Pre hlučný konflikt skupiny mužov herečka nezostala ticho!

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac
Diskusia