Boris Byčánek (26) je kaplánom v Dóme svätej Alžbety v Košiciach. Od 11. januára sa však zaradil medzi 25 katolíckych kňazov, ktorí dobrovoľne pomáhajú v košickej fakultnej nemocnici. On, spolu so štyrmi ďalšími kňazmi, si vybral kovidové oddelenie.

Boris Byčánek mal pri našom videorozhovore oblečenú červenú športovú mikinu a k počítaču si po dennej službe v nemocnici priniesol šálku kávy. Usadil sa na stoličku, obzrel sa za seba a s úsmevom skonštatoval: „Aj kríž mám tu na stene, pozadie, ako má byť.“ Počas služieb na kovidovom oddelení v UNLP v Košiciach má kríž pri sebe tiež. Maľuje si ho fixkou na ochrannú kombinézu.

Aby pacienti vedeli, že človek v kombinéze, ktorý sa nad nimi skláňa, je kňaz. „Občas si na chrbát píšem aj citát z Biblie,“ dodáva. Keď sa ho pýtame, aký, bez váhania odpovedá. „Taký, ktorý mi pripadá najvýstižnejší. Je to Ján 3:16 – Lebo Boh tak miloval svet, že dal svojho jednorodeného Syna, aby nezahynul nik, kto v neho verí, ale mal večný život. Pre pacientov je to dôležité znamenie. Keď som si pár dní kríž na kombinézu nekreslil, ľudia ma hľadali pohľadom a pýtali sa, kde je ten kňaz.“

Boris dostal ponuku od biskupského úradu, aby šiel pracovať ako dobrovoľník do košickej nemocnice. „Oslovili kňazov, ktorí sú mladí a zdraví. Neváhal som, rozmýšľal som iba nad tým, aby som neohrozil ostatných kňazov, s ktorými bývam. Žije nás tu osem, sme veľká farnosť.“ V rozhodnutí stať sa dobrovoľníkom ho podporila jeho sestra, ktorá je sama zdravotníčka na transfúznej stanici. „Povzbudila ma, že to určite zvládnem. Čo na to moji rodičia? Tí si už asi zvykli, že ich zvyčajne postavím pred hotovú vec,“ smeje sa sympatický mladý muž, ktorý má štyroch súrodencov.

FOTOGRAFIE KŇAZA V PRVEJ LÍNII NÁJDETE V GALÉRII

Striedajú sa v službe

Boris Byčánek s ostatnými kňazmi nastúpil do UNLP 11. januára. Mesiac pred tým, 11. decembra minulého roku, mal pozitívny test na koronavírus. „Áno, v decembri som prekonal kovid. Pre mňa to bola taká víkendová viróza, zvládol som ho bez väčších ťažkostí. To sa, žiaľ, nedá povedať o ľuďoch, ktorým teraz pomáham. Na oddelení som si naplno uvedomil, čo dokáže kovid s človekom urobiť. Pacienti sú väčšinou starší, ale sú medzi nimi aj päťdesiatnici, štyridsiatnici, najmladší je ročník 1984.“

Pre mňa bol kovid víkendová viróza. To sa žiaľ nedá povedať o ľuďoch, ktorým teraz pomáham.
Boris Byčánek, kňaz

Medzi dobrovoľníkmi boli okrem Borisa ďalší piati kňazi, ktorí tiež už majú ochorenie za sebou. Zo šiestich sa piati rozhodli pre prácu na kovidovom oddelení a striedajú sa v denných a nočných službách. Kaplán z Dómu sv. Alžbety tvrdí, že sa neodťahujú od žiadnej práce. „Robím množstvo manuálnych činností. Pomáham upratovačkám a sanitárom, vynášam odpad, dezinfikujem postele pred príchodom nových pacientov. Podieľam sa na rozdeľovaní a rozvážaní stravy a bez problémov sa zúčastňujem aj na prebaľovaní a hygiene pacientov,“ vyratúva Boris.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

Do úst nevložia ani kúsok mäsa! TIETO HVIEZDY prepadli VEGÁNSTVU

Populárne články
Iba týždeň chodili deti do školy a potom si užívali jarné prázdniny.

Oravčania píšu premiérovi: Pustite naše deti do škôl

Jozef Iľko, meteorológ

Tragédia v živote nášho najznámejšieho meteorológa: JOZEF IĽKO sám vychoval dve dcéry

Ilustračná snímka

Kráľovská rodina plánuje nahradiť Meghan: Divadlo sa svojej patrónky nechce vzdať

Daniela mala Po očkovaní vakcínou SPUTNIK mierne vedľajšie účinky, čaká na ďalšiu dávku.

VIDEO: Slovenku Danielu v Moskve zaočkovali Sputnikom V. Ako to zvládla?

Hokejista má s Kanaďankou Lindsey (†35) malého syna.

Tragédia! Známy hokejista prišiel o manželku (†35). Osudným sa jej stal pokus o záchranu psíka

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia