Pokiaľ v priebehu jedného mesiaca spadne menej než 10 percent zrážok oproti priemeru, ide o mimoriadny stav. Ak takýto deficit trvá dlhšie, v tomto prípade viac než dva mesiace, dá sa už hovoriť o extréme.

Pre TASR to v súvislosti s tohtoročným jarným suchom uviedol Pavol Faško, klimatológ zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) v Bratislave. "To je prípad bratislavského letiska, kde je deficit zrážok na Slovensku v tejto chvíli najvýraznejší. V období dvoch mesiacov od 11. marca do 12. mája tu spadlo len 7,2 milimetra zrážok, zatiaľ čo priemer predstavuje cca 82 milimetrov. Počas 63 dní tak vznikol deficit 75 milimetrov a množstvo zrážok v porovnaní s priemerom dosiahlo len 8,8 percenta," povedal Faško.

Dlhodobé suchá ohrozujú úrodu.
Dlhodobé suchá ohrozujú úrodu.
Zdroj: TASR - Ján Krošlák

Ako dodal, k tomuto množstvu spadlo "symbolických" 1,8 milimetra ešte 13. mája a v noci na 14. mája. Napriek tomu, že podľa predpovede počasia môže v najbližších dňoch zapršať, takýto výrazný deficit sa v krátkom čase nevykompenzuje.

Množstvo zrážok za posledné dva mesiace je najnižšie na juhozápadnom a južnom Slovensku, a tiež na juhu stredného Slovenska, čo potvrdzujú aj úhrny z ďalších meteorologických staníc: V Žihárci spadlo 12,2 milimetra zrážok, v Hurbanove 12,4 mm, v Kuchyni 15,3 mm, v Nitre 17,1 mm a v Piešťanoch 18,3 mm. V Dudinciach napršalo 21 mm, v Boľkovciach pri Lučenci 20,8 mm, v Rimavskej Sobote 15,7 mm.

"Ak sa dalo 20. apríla povedať, že stav je nepriaznivý na celom území Slovenska okrem vysokohorských oblastí, v niektorých regiónoch sa časom situácia predsa len zmenila. Na konci apríla a začiatkom mája začalo pršať na severe, severovýchode a krajnom východe Slovenska," doplnil Faško.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Najštýlovejšie policajné auto

Najštýlovejšie policajné auto či najzložitejšie puzzle na svete... To musíte vidieť!

Populárne články
Najštýlovejšie policajné auto

Najštýlovejšie policajné auto či najzložitejšie puzzle na svete... To musíte vidieť!

Markizáčka Danica Nejedlá s manželom Alexandrom.

Danica Nejedlá bude mať manžela opäť doma: Na lukratívnom mieste sa dlho neohrial

K2, druhá najvyššia hora sveta

Majestátna K2 je jedinou z osemtisícoviek, na ktorú nikto nikdy nevyliezol počas zimnej sezóny

Historická súprava začala tohtoročnú sezónu 8. mája

Chcel zachraňovať hrady, namiesto toho deťom zachránil historickú úzkokoľajku

Dominika Gottová

Dominika Gottová prezradila rodinné tajomstvo: Mama ju v detstve odložila na viac ako rok!

Aj peňaženka spôsobuje ischias. Je to pravda?

Aj peňaženka spôsobuje ischias. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia