Kto prišiel a videl, uzná, že prirovnanie k malej Banskej Štiavnici nie je celkom od veci. Obec Divín, ktorá za posledné roky výrazne opeknela, ponúka pozoruhodnú koncentráciu histórie na dosah ruky.

Krásne námestíčko, kostol, kaštieľ, hrad, galéria, možnosti vodnej rekreácie, už realizovaná výstavba diaľnice. A dokonca aj kopcovité panorámy, čo pre novohradský región nie je práve typické. Na dvojtisícovú obec veľmi solídna vizitka, ktorá Divín posúva do kategórie čoraz žiadanejšej cieľovej stanice na turistiku aj trvalé bývanie. S dobrým pocitom, čo všetko sa podarilo, a s chuťou v tom pokračovať, sa však podľa starostu Pavla Drugdu mieša realita tlačiaca k zemi. „Sme prekrásna obec nielen z hľadiska histórie, ale aj mnohých možností rekreácie v prírode. Všetko, čo môžeme ponúknuť, sa však musíme naučiť predať,“ upozorňuje s presvedčením, že budovaná rýchlostná cesta bude mať pre obec pozitívny demografický dosah.

„Jedným z plánov je v tomto smere vytvoriť možnosť individuálnej bytovej výstavby, na ktorú máme vytypované niektoré lokality zahrnuté do územného plánu obce. Keďže tá nie je vlastníkom parciel, prebiehajú rokovania o ich zámene s rímskokatolíckou cirkvou. Zatiaľ sme neboli úspešní, ale budeme sa naďalej snažiť o dohodu. Máme veľa obyvateľov, ktorí by si tu chceli po osamostatnení alebo po návrate zo zahraničia postaviť dom. Bola by obrovská škoda nevyužiť tento potenciál,“ myslí si starosta.

Divín

Poloha: Banskobystrický kraj, okres Lučenec, región Novohrad

 

Prvá písomná zmienka: 1329

 

Rozloha: 23,93 km2

 

Nadmorská výška: 265 m.n.m. (stred obce), v chotári do 800 m.n.m.

 

Počet obyvateľov: 2 073 (k 31.12.2019)

 

Nezamestnanosť v obci: 8-9%

 

Vývoj nezamestnanosti v okrese (vždy ku koncu roka):

  • 2012 – 25,59 %
  • 2013 - 21,56 %
  • 2014 – 20,08 %
  • 2015 – 17,53 %
  • 2016 – 15,26 %
  • 2017 – 10,24 %
  • 2018 – 8,58 %
  • 2019 – 8,31 %
  • 2020 (júl) – 11,51 %

Vypustená nádrž

Divín ako spádová obec prevádzkuje základnú školu s deviatimi triedami, ktorú navštevuje vyše 290 detí, okrem miestnych aj z okolitých obcí Ružiná, Tuhár, Mýtna, Píla či Dobroč. Záujem je aj o materskú školu, ktorá však podobne ako zdravotné stredisko naliehavo volá po rekonštrukcii. „Ide o budovy stavané v čase bývalého režimu v akcii Z a tomu zodpovedá ich fyzický stav. Dosluhujú a sú v katastrofálnom stave. Poruchová je aj cestná sieť, ktorú treba udržiavať. Snažíme sa zapájať do projektov, aby sme takéto investície riešili čo najefektívnejšie,“ hovorí prvý muž obce.

Veľkou devízou regiónu je vodná nádrž Ružiná, hoci tá je pre generálne opravy už takmer rok z veľkej časti vypustená. „Ostala približne len jedna šestnástina objemu vody. Tá je domovom pre osádku rýb, keďže marcový výlov sa pre koronavírus nekonal. Podľa mojich informácií by k nemu malo prísť v októbri,“ prezrádza Pavel Drugda. Keďže časť plochy vodnej nádrže s priľahlou chatárskou oblasťou spadá do katastrálneho územia Divína, pre obec to znamená starosti navyše.

„Samozrejme, že pre zlepšenie potreby miestnych aj návštevníkov tam je čo riešiť a dobudovávať, problémov je naozaj dosť. Napríklad komáre v chatovej oblasti alebo odvoz komunálneho odpadu, ktorý pre náročný terén s lesnými cestičkami nedokážeme zabezpečiť takpovediac od domu k domu. Riešime to veľkokapacitnými kontajnermi, pri ktorých však niektorí občania robia neporiadok. Chatárom prekážajú pachy a znehodnocovanie prírodného prostredia, čo, pochopiteľne, prekáža aj mne,“ približuje neľahkú situáciu starosta.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE Z JEDNEJ Z NAJKRAJŠÍCH OBCÍ NOVOHRADU NÁJDETE V GALÉRII

Článok pokračuje na ďalšej strane.

V luxusnej vile nakrúcali bondovku Nikdy nehovor nikdy so Seanom Connerym.

Waaau! Bondova vila je na predaj. Ten výhľad vás chytí za srdce

Populárne články
Druhá Mauritzova stometrová stopa je v maďarskej puste.

Kroky pre ľudstvo: Rodák z Komárna zanecháva po celom svete gigantické stopy

Národná zoologická záhrada Bojnice sa zaslúžila o výskum rysa karpatského a jeho návrat do ekosystému.

Šanca na život: Zoologické záhrady sú pre mnohé druhy jedinou nádejou na prežitie

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie na prelome októbra a novembra?

Pod jej taktovkou bol uvedený aj muzikál z Novej scény EVANJELIUM O MÁRII.

Dramaturgička, ktorá stála za ZLATOU ÉROU MUZIKÁLU: Spomíname na Gabiku Vachovú

Robert Redford a James Redford

Legendárny herec ROBERT REDFORD prišiel o syna. Mal iba 58 rokov

Sigmund Freud sa mýlil. Je to pravda?

Sigmund Freud sa mýlil. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia