Mľaskajú, bijú sa o korisť. Ľudia v dedine Kľačno v okrese Prievidza musia celé noci počúvať, ako MEDVEDE konzumujú ich ovce a barany, sliepky, kačky, zajace.

Samosprávy Kľačno a Detva žiadajú ministerstvo životného prostredia o odstrel medveďa v extraviláne obce. Každú noc prichádza do záhrad a dvorov a rabuje majetok miestnych. Prestal byť plachý a je hrozbou pre ľudí. Medveď hnedý patrí medzi prísne chránené druhy. Vedúci Zásahového tímu pre medveďa hnedého Jaroslav Slašťan je napriek tomu tiež naklonený spomínanému radikálnemu riešeniu. Je preto pravdepodobné, že rezortné ministerstvo vyhovie samosprávam.

Pôjde tak o zriedkavé prípady v novodobej histórii, keď bude človek hľadať v lese medveďa, aby ho mohol zastreliť. V minulosti sa medveď rapídne strácal z našich lesov. Začiatkom 20. storočia sme ich mali na Slovensku len dvadsať. Začali sme ho preto chrániť prostredníctvom slovenskej aj európskej legislatívy. Ostat­ný raz sa medvede za pomoci genetického monitoringu rátali v roku 2014. Bolo ich na našom území okolo 1 256 kusov. Dnes sa čoraz častejšie ozývajú hlasy hovoriace o tom, že medvede sú premnožené, nevedia sa uživiť vo svojom prirodzenom prostredí.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Matka a syn

Manželia Peter a Alžbeta Chovancovci sa približne pred dvadsiatimi rokmi, keď boli štyridsiatnici, rozhodli pre radikálnu životnú zmenu. Predali svoj byt v Prievidzi na siedmom poschodí a kúpili si dom v Kľačne. Začali sa venovať chovu oviec, sliepok, husí, kačiek, moriek… Keď sme ich navštívili, naskytol sa nám romantický pohľad. Pred domom žblnkotajúci potôčik, za domom zelená lúka obklopená kopcami. V zime si domáca pani nasadí bežky, hneď za záhradou má ideálne podmienky na športovanie. Svoj zvierací tím rozšírili aj o dvoch statných pastierskych psov: Dely a Beny. Je to matka so synom. O Benyho ako o šteňa nemal nikto záujem, nevedel sa totiž postaviť na nohy, preto ostal u domácich. Postupne sa však, ako sa povie, rozchodil, domáca pani s úsmevom hovorí, že má tanečný krok. Inak je to pes, ako sa patrí.

Chovancovcov začal medveď navštevovať v dedine medzi prvými. Aj vďaka psom však šelma v ich dvore zabíja menej domácich zvierat ako u susedov. „Takmer každú noc plašia medvede. Poradia si aj s inými šelmami. V minulosti nám líška ukradla z chlieva káčera. Mala ho už v papuli, dobehli však psy, líška káčera pustila a ušla. Prežil to bez ujmy, iba prišiel o nejaké to perie.“ Psy mali už dokonca aj osobné kolízie s medveďmi. Beny mal napríklad od medvedieho pazúra poranenú papuľu, zlomenú labu, otvorené rany, veterinár mu musel amputovať jeden prst.

Článok pokračuje na následujúcej strane...

Diskusia