Kedysi zabudnutá obec Kanianka dnes svojich návštevníkov láka na zaujímavé kultúrne podujatia. Pred svetom sa neuzatvára, naopak, svoje brány otvára obyvateľom celého regiónu.

Prvá písomná zmienka o nej pochádza z roku 1479, keď sa Kanianka spomína v listine vydanej svätobeňadickým konventom ako Kanyafalwa. Žili tu želiari, nevoľníci, ktorí nevlastnili žiadne domy a boli najímaní na rôzne sezónne práce. Obec, ktorá neskôr patrila k bojnickému panstvu, mala ešte pomenovania Kanyanka, Kanenka a Kananka.

Dobrý hospodár

Dnes v obci nájdete materskú i základnú školu, poštu, troje potravín, osem pohostinstiev, kaviareň, moderný kostol a služby ako kaderníctvo, predaj kvetov, odevov, ale aj ambulanciu všeobecného a detského lekára a dve zubné ambulancie.

Keď prechádzam obcou a náhodne oslovujem jej obyvateľov, z ich reakcií cítiť spokojnosť so životom. A keď sa ich pýtam, čo im tu chýba, síce sa odmlčia a premýšľajú, ale nakoniec aj tak povedia, že nič, a začnú menovať pozitíva. Vravia, že za posledné obdobie sa tu mnoho zlepšilo, vybudovali sa mnohé veci, zrekonštruovali komunikácie, služby fungujú, ako majú.

Starosta Ivor Husár (50) stojí na čele obce už 3. volebné obdobie.
Starosta Ivor Husár (50) stojí na čele obce už 3. volebné obdobie.
Zdroj: Andrea Klasová

To všetko prispelo k ich spokojnosti a pocitu hrdosti na vlastnú obec. Denná apoctivá práca starostu obce je vyčerpávajúca, pracovať s ľuďmi a pre ľudí je veľmi namáhavé. Ivor Husár (50) zastáva funkciu starostu už tretie volebné obdobie.

„Obec je vybudovaná v prírodnom prostredí, v jej blízkosti nenájdete priemyselné zóny, ale krásnu prírodu, lesy a priehradu. A na tomto budeme aj v budúcnosti stavať. Neplánujeme tu vytvárať priestor pre fabriky či priemyselné zóny, ale chceme ísť cestou zlepšovania vybavenosti a ponúkania rôznych služieb našim občanom,“ hovorí prvý muž obce.

Kanianka patrí medzi obce s najmenšou zadlženosťou na obyvateľa na Slovensku. Tá momentálne predstavuje sumu 32 eur na obyvateľa. Obec v súčasnosti zamestnáva 45 ľudí, medzi ktorých patria napríklad opatrovateľky, ale aj obecní policajti či zamestnanci zabezpečujúci verejne osvetlenie, letnú a zimnú údržbu, správu dvoch cintorínov a domu smútku.

Kanianka je dnes moderná a rozvíjajúca sa obec.
Kanianka je dnes moderná a rozvíjajúca sa obec.
Zdroj: Archív obce

Do ich kompetencie tiež spadajú ihriská a rekreačné objekty v obci, ako aj čistota a úprava verejných priestranstiev. V obciach s porovnateľným počtom obyvateľov sú všetky tieto práce v kompetencii podnikov technických služieb a účelových eseročiek. Tu ich vykonáva iba 5 ľudí! Päť šikovných ľudí. Neskutočné. V obci v minulosti postavili dve identické stavby, ktoré slúžili ako materské školy, jedna v starej časti a druhá na sídlisku.

„Časť tej druhej využíva za symbolický nájom nezisková organizácia Stredisko sociálnych služieb, časť slúži ako klub dôchodcov a priestor v nej sme poskytli aj eRku, detskej organizácii s celoslovenskou pôsobnosťou. V budove sa však uvoľnila časť, ktorú mal v minulosti v prenájme podnikateľ, a dnes práve v nej plánujeme urobiť vývarovňu. Projekty už máme hotové a čakáme na stavebné povolenie. V podkroví budovy chceme tiež vystavať byty nižšieho štandardu,“ hovorí o plánoch starosta.

„Nie som však ortodoxným zástancom budovania nájomných bytov, myslím si, že človek by mal mať k svojej obci aj materiálny vzťah. Pre komunitu je lepšie, keď občan nie je cudzinec, nebýva v nej len na určitý čas. Preto sa snažíme ísť cestou individuálnej výstavby, postavila sa jedna výstavba a v súčasnosti máme rozpracovanú ďalšiu etapu.

Kanianka

Prvá písomná zmienka o obci: 1479

Lokalizácia: Trenčiansky kraj, okres Prievidza, Hornonitrianska kotlina

Počet obyvateľov: 4 005 (1 965 mužov a 2 040 žien)

Obyvatelia nad 60 rokov: 786

Obyvatelia do 18 rokov: 650

Vývoj nezamestnanosti – okres Prievidza (vždy ku koncu roka): 2012 - 12,97 %; 2013 - 13,90 %; 2014 - 12,47 %; 2015 - 10,37 %; 2016 - 8,13 %; 2017 -  5,14 %; 2018 - 4,46 %; 2019 (august) - 4,46 %

V očakávaní storočnice

„V roku 1987 až 1990 sa do Kanianky začali sťahovať vysídlenci z obce Koš, ktorá mala byť poddolovaná. Uznesenie socialistickej vlády spečatilo osud obce Koš, keďže sa pod ňou nachádzali ložiská uhlia. Baníctvo bolo prioritou, štát takto rozhodol a akékoľvek protesty by boli zbytočné a márne. V prvej várke prišlo do Kanianky okolo 500 a v druhej vyše 2 000 obyvateľov z Koša,“ hovorí folklorista, divadelník a bývalý riaditeľ domu kultúry Viliam Kurbel (68).

„Teda viac ako polovica súčasných obyvateľov prišla z obce Koš, ktorá bola dovtedy najväčšou obcou Prievidzského okresu. V Kanianke sa tak začalo budovať sídlisko aj rodinné domy, ktoré poskytli prisťahovalcom ubytovanie.“

Zároveň sa budovala infraštruktúra, školské budovy i kostol. Hovorí, že dnes sa v obci nachádzajú dva rímskokatolícke kostoly, menší a starší pochádza z roku 1902 a nazýva sa kaplnka Nepoškvrneného Srdca Panny Márie.

O deväťdesiat rokov neskôr tu bol postavený nový moderný kostol. Základný kameň kostola Božského Srdca Ježišovho vysvätil ešte svätý Ján Pavol II., keď bol na návšteve Slovenska. Pán Kurbel vedie aj folklórny a divadelný súbor, ktorý v októbri tohto roka oslávi storočnicu.

„Folklórny aj divadelný súbor začínal v Koši. V roku 2013 sme získali na Festivale Stanislava Chrena, čo je celoštátna prehliadka seniorského divadla, 1. miesto s hrou Pozdravy zo starobinca, ktorá vznikla na motívy textov knihy Milana Lasicu Listy Emilovi.“

Vydreté úspechy

Okrem dvoch kostolov sa v obci nachádzajú aj dva kultúrne domy, jeden je v starej časti obce a po rekonštrukcii patrí medzi najkrajšie kultúrne domy v okrese. Ten nový postavili v deväťdesiatych rokov v rámci investičnej výstavby, v časoch, keď sa stavalo sídlisko, je väčší s dvoma spoločenskými sálami. Obidva sú v správe obecnej príspevkovej organizácie.

„V obci funguje folklórna skupina Košovan, detský folklórny súbor Kolovrátok, spevácky súbor Pramienok, chrámový zbor Jozefa Hanku, ale aj ŠK Fitness Free Prievidza, ktorý stabilne dosahuje vynikajúce výsledky. Jeho členmi sú deti do 15 rokov, ktoré robia fitnes súťažne. Vedú ich Jana Klečáneková a Jelena Meleščenková a o tom, že sa na preteky pripravujú zodpovedne, svedčia ich výsledky, majú majsterku Európy aj tretie miesto z majstrovstiev sveta,“ hovorí riaditeľ domu kultúry Peter Bielický (35).

Viliam Kurbel (68) je emeritným riaditeľom domu kultúry.
Viliam Kurbel (68) je emeritným riaditeľom domu kultúry.
Zdroj: Andrea Klasová

„Vysoký hudobný kredit medzi fanúšikmi metalu má aj naša skupina Stercore. Najskôr boli nominovaní medzi 25 najlepších kapiel sveta v projekte Next Generation, ktorý každoročne pripravuje spoločnosť Impericon. Ich talent si všimli na viacerých frontoch a porotcovia Impericonu posunuli kapelu do finále, kde spomedzi viac ako 500 kapiel z celého sveta skončila na 4. mieste.“

Obec robí tradičné podujatia ako Deň detí, Deň matiek, fašiangy, stavanie mája či Mikuláša.

„Z netradičných podujatí, ktoré organizujeme, chceme poukázať napríklad na Ochutnávku hornonitrianskych dobrôt, ktorá je zameraná každý rok na inú tému. Napríklad jedlá zo strukovín, jedlá z obilnín, zo zemiakov, ale aj jedlá, ktoré ľudia pripravovali počas vojny. Neverili by ste, aká chutná bola torta z fazule. Tento rok sme mali tému magické jedlá, je to skutočne pekné podujatie. Organizujeme aj Kanianske dni, ktoré dokážu dotiahnuť ľudí z celej hornej Nitry, v tomto roku sme mali návštevnosť viac ako 4 000 ľudí. Snažíme sa zatraktívniť aj také tradičné podujatia, ako je napríklad Mikuláš, ktorý každý rok príde medzi deti netradičným spôsobom. Jeden rok prišiel na kabriolete, ďalší zlaňoval zo strechy obecného úradu, inokedy pristál pred deťmi s padákom,“ prezrádza riaditeľ domu kultúry a opisuje zamotanie Mikulášovej brady do lana či iné humorné situácie, o ktoré tu nemajú núdzu.

Jedinečný rezort na Maledivách.

Dovolenka ako zo sna: Čo poviete na takúto hotelovú izbu?

Populárne články
Eva Pilarová

Eva Pilarová mesiac po náročnej operácii: Musím sa veľmi šetriť

S Michalom Kovalčíkom, členom kapely Indigo.

Peter Nagy: Ak o mne chcete niečo vedieť, v mojich piesňach je najväčší duševný striptíz

Zimný štadión v meste „Bílych andelov“ by potreboval investíciu na obnovu.

Je jedinou ženskou prezidentkou hokejového klubu na Slovensku: V Trnave sa snaží o zázrak

Herec Arnold Schwarzenegger

Arnold Schwarzenegger dorazil do televízie s mladou priateľkou: To je starostlivosť!

Jedinečný rezort na Maledivách.

Dovolenka ako zo sna: Čo poviete na takúto hotelovú izbu?

Vedeli ste

Boh nepozná budúcnosť?

Zobraziť viac
Diskusia