Aj 76 rokov po skončení vojny sa na svetlo sveta vynárajú príbehy ľudí, ktoré ich žijúcim potomkom dodávajú odvahu prekonať skúšky osudu. Pre širokú verejnosť by zas mali byť silným mementom, že mier asloboda nie sú samozrejmé. 

Herečka Dominika Kavaschová (31), ktorá nedávno porodila dcéru Maiu – otcom je jej kolega z divadla Daniel Fischer (33), nám ešte v roku 2014 prezradila, že nepochádza z úplne obyčajnej rodiny. Príbeh jej príbuzných sa totiž v minulosti stal námetom na román aj dokumentárny film.

Obe tieto diela sa venovali téme neprávom obvinených trestancov v sovietskych gulagoch. Jednou z obetí bola Irena Kawaschová, prvá manželka herečkinho pradeda. „Jej osud poznám z rozprávania svojich blízkych, ktorí sa s ňou stretli a poznajú podrobne jej život. Je neuveriteľné, aké ťažké a smutné veci sa kedysi diali,“ povedala Dominika na margo svojho priezviska nemeckého pôvodu.

V čase únosu bola IRENA dvojnásobnou mamou.
Zdroj: Archív NMH

Kawaschovci, pôvodne písaní s dvojitým w, vlastnili v Kežmarku kolársku dielňu. Ich výrobky boli veľmi známe. Dominikina spomínaná príbuzná Irena sa vydala za Ferdinanda Kawascha a podľa rozprávania jej syna v dokumente Môj otec gulag sa z lásky k manželovi naučila po nemecky.

To sa jej však krátko pred skončením vojny na jar v roku 1945 stalo osudným. Keďže sa dala do reči s nemeckými vojakmi, dvaja civili ju v Poprade zatkli a eskortovali do trestaneckého tábora na Sibíri. Mama dvoch malých detí o tom nemohla informovať rodinu. V tom čase bola navyše v šiestom mesiaci tehotenstva, ale počas transportu o dieťa prišla.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia