„Mať tak ich starosti,“ pomyslel by si možno človek žijúci od výplaty k výplate. Ochrániť a zúročiť naše peniaze v dnešných turbulentných časoch však vôbec nie je jednoduché.

Veľká bublina pred spľasnutím, bezhlavé tlačenie peňazí, nezdravo stúpajúce a predražené akcie nezodpovedajúce reálnej hodnote. Z viac či menej serióznych zdrojov sa na nás valia prognózy o globálnej ekonomickej apokalypse. Navyše nevieme, aké škody v tomto smere ešte napácha koronavírus. Potenciálny investor tak stojí pred dilemou, či riskovať alebo, naopak, vplávať do bezpečného prístavu v podobe zlata, prípadne nehnuteľnosti. Nejeden z nich by sa možno stotožnil s mottom „Človek by mal mať toľko peňazí, aby na ne nemusel myslieť“, platným pre chudobných aj bohatých. Táto múdrosť sa pritom v našej rodine tradovala ešte v časoch socializmu, keď ste si peniaze mohli uložiť maximálne pod vankúš alebo do sporiteľne. Dnes je investovanie oveľa zložitejšie, zvlášť keď musíte filtrovať často protichodné informácie a odolávať jóbovkám o ekonomickom „konci sveta“. Ten však podľa výskumníka z Ekonomickej fakulty UMB Banská Bystrica doc. Jána Šeba určite nenastane.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE K TÉME FINANCIÍ NÁJDETE V GALÉRII

Čísla a stratégia

„Viete si predstaviť, že by prišiel koniec peňazí a s nimi aj ekonomiky? To je nemysliteľné, veď tú tvoríme my všetci svojimi rozhodnutiami. Chcem si kúpiť nové tenisky, výrobca chce mať zisk, a tak ich vyrába. Ide o ľudské správanie,“ zdôrazňuje odborník, ktorý pri investovaní verí najmä reči čísel a dobrej stratégii. Keď sme sa s ním vlani na jeseň rozprávali na tému druhého piliera, ako jeden zo spoluautorov nám predstavil projekt s názvom Oranžová obálka. Zaujímavú počítačovú aplikáciu s komplexným a neustále aktualizovaným modelom dôchodkovej schémy, vďaka ktorej získate reálnu predstavu o budúcom dôchodku, aktuálne rozšírili o sekciu investovania v rôznych typoch fondov.

„Tá už prešla prvým behaviorálnym testom cez našu skupinu fanúšikov používateľov, teraz ideme upraviť aplikáciu na základe ich spätnej väzby a pridáme investičné stratégie a úvery. Otázka, samozrejme, znie, ako si má človek vybrať správny fond, respektíve kvalitnú investíciu a nakoľko je ochotný riskovať. Preto sme fondy rozdelili do rizikových skupín, pričom v každej z nich sú fondy na základe výkonnosti označené hviezdičkami. Čím je ich viac, tým väčší bol výnos daného fondu oproti konkurencii. Vďaka týmto údajom získa investor odpoveď na otázku, ako sa správať z krátkodobého alebo dlhodobého pohľadu, aké investície sú zaujímavé na kúpu a ktoré sú vhodné na predaj,“ vysvetľuje docent Šebo.

Buffett je iná liga

Útok vírusu Covid-19 priniesol na finančných trhoch víťazov aj porazených. Kým napríklad cestovný ruch padol na kolená, cena technologických spoločností išla po počiatočnom prepade raketovo nahor, čo dokazuje aj obrovský nárast indexu Nasdaq. „Pri akciách vo všeobecnosti platí, že za jednu jednotku zisku, v skratke P/E, by som nemal zaplatiť viac ako pätnásť eur. Technologické spoločnosti majú P/E až 80, čo možno z istého pohľadu považovať za poriadne nadhodnotené akcie. Prečo je to tak? Jednoducho preto, že v tomto čísle sú zohľadnené očakávania veľkých ziskov spoločnosti v budúcich rokoch,“ objasňuje Ján Šebo.

Investorov mohli zneistiť aj správy, prečo sa z akciového trhu stiahol miliardár a finančnícka legenda Warren Buffett. „Kým napríklad ja – a mnohí iní investori – patrím medzi špekulatívnych, keďže každý mesiac prehodnocujem portfólio, jeho štýl je hodnotový. Je taký obrovský, že má podiely v celej ekonomike s tisíckami účastí. Nakupuje s tým, že dokáže ovplyvniť riadenie firmy tak, aby rástla jej hodnota. V danom odvetví vydrží aj desať rokov, čo je pre bežného investora nereálne,“ nemožno podľa Jána Šeba porovnávať neporovnateľné. Na riešenie strachu pred prepadom hodnoty portfólia odporúča hedžing, teda využiť protichodné správanie dvoch vybraných fondov. Kým jeden ide dole, druhý stúpa a pokrýva stratu svojej „dvojičky“. Investor tak nemusí neustále tŕpnuť nad možným pádom akcií.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Dom vyzerá navonok obyčajne, vnútri však ukrýva plechovkové kráľovstvo.

Nebudete veriť vlastným očiam! Dom vyzdobený plechovkami od piva vyzerá úžasne

Populárne články
Petra Polnišová

Ktorý politik leží herečke PETRE POLNIŠOVEJ v žalúdku?

Ilustračná snímka

ČESKO ZAVÁDZA LOCKDOWN: Vláda obmedzuje pohyb ľudí, zatvára obchody

Monika Beňová je v nemocnici. Pôrod je už na spadnutie.

Problémy pred pôrodom? MONIKA BEŇOVÁ (52) skončila v nemocnici

Ilustračné foto.Sponzorované

Nech stres neovládne náš život

Erika Stárková

Kritička opatrení skolabovala kvôli koronavírusu. Českú herečku musela odviezť sanitka

Gepard je krotký ako mačka. Je to pravda?

Gepard je krotký ako mačka. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia