Je vzrušujúce stretnúť sa s prehistóriou, dokonca s potomkami ľudí z kamennej doby. Turista je konfrontovaný s príbehom evolúcie ľudstva, ale aj s prírodnými zaujímavosťami. Juh Afriky odjakživa priťahoval cestovateľov.

Známy cestovateľ Emil Holub zmapoval oblasť medzi Zambiou a Zimbabwe, kde rieka Zambezi napája na svete najväčšie Viktóriine vodopády. Bránou do Rwandy, Namíbie, Botswany, Zimbabwe a Zambie je Juhoafrická republika.

Faunu a flóru chránia národné parky

Pre našinca je cestovanie dostupnejšie než donedávna. Ciele ciest na juh za teplom sa ustálili a osvedčili. Ak prižmúrite oči, chcete porozumieť potomkom Krovákov, Pygmejov či Himbov v Kunene (severná Namíbia) a strávite s nimi trochu času, zistíte, prečo je táto oblasť „kolískou ľudstva“. Potomkovia hŕstky populácie, ktorá prežila po ľadovej dobe spred 40-tisíc rokov, sú životaschopní, spätí s prírodou. Glaciológovia poukazujú na obdobie, keď moderný človek Homo sapiens takmer vyhynul.

Len priaznivejším klimatickým zmenám na juhu kontinentálnej Afriky vďačíme za svoju prítomnosť. Neúprosný čas uzavrel pôvodné pastierske skupiny do etnických osobitostí a tie fascinujú turistov. Nomádi kmeňov Himba sa radi pochvália dedičstvom po predkoch. Nie zadarmo, lebo zatiaľ je o to medzi návštevníkmi trvalý záujem.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE Z MIEST, KDE SA PÍSAL POČIATOK DEJÍN ĽUDSTVA, NÁJDETE V GALÉRII

„Zamrznutí“ v čase

Kopulovité chyže zvané onďivó si stavajú z pevnejších konárov a tie obhádžu zmesou blata, kravského trusu a slamy. Uprostred sú malé ohniská so skromným riadom na varenie. V hlavnom „dome“ onďivó nene žije „prvá dáma“, hlavná manželka s deťmi. Hoci tu náčelníkov niet, prejavujú jej prirodzenú úctu. Turisti po príchode spravidla iba jej ponúknu dary. Múku, soľ, cukor, ale aj tabak a iné. Ako rozhodne? Rituál netreba meniť. Neohlásení návštevníci môžu zostať, filmovať, fotografovať. Ženy, ktoré sa neustále natierajú zmesou tehlovočervenej železitej hliny s hovädzím tukom, sú v Afrike jedinečné.

Je to zároveň ochrana proti hmyzu, ale aj rituál na počesť matky Zeme. Sporo odeté dievčatá a ženy s kopou detí okolo seba, to je typický obrázok. Nadšená sprievodkyňa žiada o miniatúrnu módnu prehliadku. Záver patrí spevom a tancom. Rytmické tlieskanie znie turistovi v ušiach ešte dlho. A kde sú chlapi? Na love alebo na statku. Niekedy hľadajú pod zemou vodu. Nie je jej veľa. Hospodária s ňou veľmi šetrne. Ženy nepoznajú mydlo. Naplnia hlinenú nádobu a dym s tajuplnými bylinami i balzamom „hygienizuje“ a očisťuje aj najintímnejšie časti tela.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia