Cenný úlovok

Podobne ako ozubnicová železnica, budú mať v lepšom prípade len skrátenú sezónu aj ďalšie slovenské turistické unikáty. Aj Čiernohronská železnica síce momentálne stojí, na druhej strane jej prevádzkovatelia nestrácajú čas a dopĺňajú vozový park. V konkurencii šiestich projektov sa im podarilo získať sedemnásť električkových vozňov zo švajčiarskeho kantónu Bazilej, ktoré prídu na Slovensko na jar budúceho roku.

Rušeň dodnes zdobí značka výrobcu z rakúskeho Floridsdorfu.
Zdroj: Ján Miškovič

Okrem turistických cieľov budú zabezpečovať mobilitu do práce pre zamestnancov Železiarní Podbrezová a zlievarne v Hronci. Ukončenie projektu revitalizácie Čiernohronskej doliny sa očakáva v priebehu piatich rokov, získaním električiek za 80-tisíc švajčiarskych frankov (necelých 76-tisíc eur) sa podľa riaditeľa Čiernohronskej železnice Aleša Bílka ušetrilo 51 miliónov eur potrebných na nákup nových električkových vozňov.

Nečakaný pohov majú po dlhom čase aj slovenskí pltníci. Na Dunajci prerušili premávku po 130 rokoch. Plavidlá, ktoré v plnej sezóne prepravili až 1 500 turistov denne, ostali na brehu, ich obsluha bez práce. Nad alternatívami, ako si zarobiť, museli porozmýšľať aj mnohí ďalší ľudia v pridružených službách. Podobná situácia je pod Strečnom, kde premávku pltí takisto prerušili až do odvolania.

FOTOGRAFIE OZUBNICOVEJ ŽELEZNICE NÁJDETE V GALÉRII.
Diskusia