Nemecký kráľ Ľudovít I. Bavorský si užíval honosné stavby a vážne symboly. Nad Dunajom dal vybudovať dva jedinečné megapamätníky. Kto do nich vojde, tomu sa podlomia kolená.
Narodil sa 25. augusta 1786 v Štrasburgu vo Francúzsku. Zomrel 29. februára 1868 vo francúzskom meste Nice. Kráľom Bavorska bol v rokoch 1825 až 1848. Nevládol až do smrti. Počas búrlivej jari a po milostnom romániku s tanečnicou Lolou Montezovou 20. marca 1848 abdikoval v prospech svojho syna Maximiliána II. Priznaných detí mal deväť. Z niektorých sa stali vládcovia, iní si len užívali život. Mimochodom, Ľudovít I. bol od roku 1810 zosobášený s Teréziou von Sachsen-Hildburghausen. Pri príležitosti ich svadby zorganizovali prvý slávny pivný festival Oktoberfest v Mníchove.
Ľudovít I. Bavorský bol akčný panovník od samého začiatku. Ešte ani poriadne nezľahol hrob jeho otca Maximiliána I., po ktorom zdedil trón, a už sa pustil do veľkej prestavby Mníchova, aby mu dal na tú dobu moderný klasicistický vzhľad. Vzápätípridával ďalšie a ďalšie smelé projekty. Kľúčovou postavou v jeho staviteľskom odhodlaní bol dvorný architekt Leo von Klenze. V Mníchove dokončil kráľovu rezidenciu a kostol v klasicistickom slohu. Tvoril v Regensburgu, Berlíne, Kelheime aj v Petrohrade. Po oslobodení Grécka od Turkov odišiel do Atén, kde pracoval na novej výstavbe mesta, ktoré bolo v troskách. V tom čase tam bol kráľom Oto I., jeden zo synov Ľudovíta I.
VIAC FOTIEK K ČLÁNKU SI POZRITE V GALÉRII...Z ukoristených diel
Jedným z priestorov, v ktorom sa návštevníkovi – mravčekovi v gigantickom priestore, podlomia kolená, je Sieň oslobodenia v Kelheime. Bavorské mesto takmer so 16-tisíc obyvateľmi leží na sútoku Altmühlu a Dunaja. Altmühl je prvou časťou umelej plavebnej cesty Rýn – Mohan – Dunaj. Kruhovú halu nad riekami stavali medzi rokmi 1842 až 1863 ako pripomienku Napoleonovej porážky. Sieň oslobodenia (Befreiungshalle), slávnostne otvorili na päťdesiate výročie bitky v Lipsku 18. októbra 1863.
Pokračovanie na ďalšej strane...