Čakanie na tragédiu?

Vyrástla v Ždiari v Belianskych Tatrách, v tých končinách nikdy o medveďoch nechyrovali. A sú tam hlboké doliny – Monkova, Javorová, Bielovodská. Nepamätá si, že by tam v jej mladosti medveď bol vystrašil pastierov, drevorubačov, turistov. Podobné skúsenosti má tatranský mestský policajt Ján Majerčák: „Vyrástol som v susednej dedine, v Lendaku, s chlapcami sme podchvíľou boli v lesoch, raz na hríby, raz po drevo, ale čo mi pamäť siaha, nikdy ani chlapi v krčme nehovorili, že sa stretli zoči-voči s medveďom. Teraz mám len výnimočne službu, počas ktorej neplašíme od domov medveďa. Keď poľovníci z našej dediny chceli kedysi zastreliť medveďa, museli hlboko do lesa dať ako návnadu mršinu koňa, aby prilákali nejakého medveďa, ktorých tu bolo ako šafranu. A väčšinou vyšli naprázdno, dnes by na mršinu nalákali za jednu noc aj niekoľkých macov.“

Starší kolega rodáka z goralského Lendaku Jozef Štefaňák varuje, že je len otázka času, kedy na sídlisku v Tatranskej Lomnici či pri niektorom hoteli v Starom Smokovci zaútočí medveď na ľudí. „Až potom začnú štátne úrady riešiť premnoženie medveďov v tatranských a podtatranských lesoch. Lebo teraz sa štátni úradníci v Bratislave na tento čoraz vážnejší problém pozerajú len ako na tatranskú atrakciu, ktorá môže do Vysokých Tatier prilákať viac turistov. Čo je, samozrejme, veľký nezmysel. A ďalšou skupinou ktorá bagatelizuje tento veľký tatranský problém, sú ochranári. Keď raz nejaký tatranský medveď spôsobí tragédiu, k zodpovednosti sa, samozrejme, nikto z týchto pánov neprihlási,“ prognózuje Jozef Štefaňák.

Tatranské medvede sa začali dobýjať do kontajnerov na odpad.
Tatranské medvede sa začali dobýjať do kontajnerov na odpad.
Zdroj: Getty Images

Pripomína, že pri vzniku Tatranského národného parku žilo na jeho území päť medveďov, dnes ich len v chotári Smokovcov narátali zo dve desiatky. „Pri Pribyline zberali kombajnom kukuricu, zrazu z nej vybehlo osem medveďov. Na cintoríne v Tatranskej Lomnici požrali medvede vence a kytice z hrobov, dokonca niekoľko mramorových pomníkov polámali. Dnes sa už po piatej hodine podvečer v tatranských osadách nedá vyjsť z domu bez rizika, že sa na ulici stretnete s medveďom. Moja dcéra býva v Tatranskej Lomnici sto metrov od nás, po zotmení pre istotu radšej príde autom. Keď nie je ochota preriediť stav tatranských medveďov, je tu predsa iné riešenie, odborníci navrhujú ich sterilizáciu. Ale ako vravím, problém sa začne riešiť, až keď sa stane tragédia,“ nazdáva sa Jozef Štefaňák.

Problém, ktorý trápi Tatrancov, znepokojuje aj ministra životného prostredia Jána Budaja. Pri poslednej návšteve Vysokých Tatier koncom leta upozornil na to, že výskyt medveďov pri ľudských obydliach v tatranských osadách stále súvisí s nedostatočným zabezpečením odpadu a s ľahkým prístupom medveďov k vyhodeným zvyškom potravy. Za ďalšiu príčinu ich pohybu v blízkosti ľudí považuje pestovanie energetických plodín, napríklad kukurice, na ktoré si medvede už zvykli. Aj to prispieva k rastu ich populácie. Znepokojených obyvateľov najohrozenejších tatranských osád ubezpečil, že uprednostňuje a garantuje im taký manažment medveďa hnedého, ktorý uchová tento druh naďalej v dobrej kondícii, ale zároveň zníži riziko kolízií týchto šeliem s obyvateľstvom.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII
Thomas Alva Edison

Neznáme fakty o Edisonovi: Niektoré sú ako z rozprávky

Populárne články
S partnerom MILOŠOM BLAŽEKOM boli spolu päť rokov, v septembri sa zasnúbili.

Obeťou aj prvá učiteľka. EVA ŠUCHTEROVÁ prehrala boj s kovidom, nedožila sa ani svadby

Veronika Cifrová Ostrihoňová

Ostrihoňová otvorene o materskej dovolenke: Do práce si odskočila už 6 týždňov po pôrode

Pri príležitosti nášho jubilea sme načreli do archívu. Život navštívil jednu z prvých slovenských hlásateliek v televízii aj v rozhlase.

Život navštívil legendárnu HANU KOŠČOVÚ. Čo prezradila o svojej práci a po čom túžila?

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 5. do 11. marca?

Thomas Alva Edison

Neznáme fakty o Edisonovi: Niektoré sú ako z rozprávky

Alkohol ničí mozgové bunky. Je to pravda?

Alkohol ničí mozgové bunky. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia