„Našimi najčastejšími ,klientmi‘ už dlhší čas nie sú ani šoféri parkujúci kade-tade, ani noční výtržníci hulákajúci po odchode z baru, ale medvede,“ hovorí zástupca náčelníka mestskej polície vo Vysokých Tatrách Jozef Štefaňák (54).

Po týchto vážne znejúcich slovách už s úsmevom dodáva: „S kolegami by sme sa vôbec nečudovali, keby nás jedného dňa premenovali na Tatranskú medvediu políciu. Už niet dňa či noci, aby sme neriešili pohyb medveďov či celých rodín týchto chlpáčov v niektorej tatranskej osade.“ Boli by to úsmevné slová, keby sa za nimi neskrývala pre obyvateľov tatranských osád nielen kritická, ale už aj život ohrozujúca situácia.

Maškrtná rodinka

Počas víkendu, v ktorom sa stretol posledný októbrový deň s prvým novembrovým, zavolali hliadku tatranských mestských policajtov k naozaj unikátnemu vlámaniu. Do cukrárenskej výroby rodinnej firmy Melody Tatry v suteréne penziónu Poľana v Hornom Smokovci sa v noci vlámala päťčlenná medvedia rodina. Medvedica s kvartetom malých potomkov. Majiteľka Mária Hojnošová (63) sa s manželom Dušanom venuje cukrárenskej výrobe už 23 rokov. To, čo zažívajú túto jeseň s premnoženými medveďmi, im nepridáva len veľké obavy o bezpečnosť ich cukrárok, ale medvedie nočné návštevy ich stoja aj fúru peňazí.

„Boj s medveďmi vedieme už sedem rokov, ich posledné nočné návštevy nie sú pre nás žiadnou novinkou ani prekvapením. Zvykli si po nociach sa motať okolo našej prevádzky, sústavne vyvracali kontajnery so smetím. Ráno boli naokolo porozhadzované mastné papiere, na ktorých sa piekli zákusky. Chápem, že ich láka vôňa sladkostí, ale čo je veľa, to je veľa, a tu sa končí každý žart. Nedávno ma oblial pot, keď som videla, ako zopár metrov pred skupinkou malých detí prebehli po chodníku za bieleho dňa dva mladé medvede. Od priameho stretnutia ich delilo len niekoľko sekúnd. Pýtam sa ochranárov, ktorí nechcú ani počuť o preriedení počtu medveďov, či budú pokojne spávať, keď medveď zmrzačí či pripraví o život zopár detí. Paradoxne, môže sa stať, že medzi nimi budú aj ich deti či vnúčatá,“ posťažovala sa nám pani Hojnošová.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Kontajnery sú pred medvedími labužníkmi dobre zabezpečené v železných klietkach, a tak si medvedia rodinka pohotovo našla ľahšiu cestu k maškrtám. Cukrárenská výroba manželov Hojnošovcov má šesť okien umiestnených tesne nad zemou, medvede sa dostali dnu a von cez štyri z nich. V prevádzke po sebe zanechali hotovú spúšť.

„Ich dve víkendové návštevy nás vyšli asi na dvadsaťtisíc eur. Medvedica porozbíjala sklo na štyroch oknách, niektoré vytrhla aj s rámami, pri maškrtení zničila desať prepraviek, v ktorých prevážame zákusky do hotelov pri Štrbskom plese, zdemolovala stroj na vaľkanie cesta. Ale stúpila aj na radiátor, ten jej váhu nevydržal, praskol a cez víkend nám prevádzku zaliala voda do výšky 30 centimetrov. A na tretí deň po návšteve tejto demolačnej čaty si prišiel miesto činu obhliadnuť statný samec. Pri pokuse dostať sa do našej prevádzky sa porezal na okennom skle, zrejme spanikáril, čajové pečivo a laskonky prichystané na prepravu do hotelov nechal tak, stihol skonzumovať len kilogram práškového cukru,“ sumarizuje škody po návšteve medveďov majiteľka cukrárenskej výroby.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

Cibulková strávila po očkovacom škandále 5 hodín v prvej línii. Ako pomohli zahraničné hviezdy?

Populárne články
Hana Maciuchová

Odišla hviezda Nemocnice na okraji mesta HANA MACIUCHOVÁ (†75): Čo jej vzalo život?

Právoplatne odsúdení majú humánnejšie podmienky vo väzení, ako tí, ktorí ešte len čakajú na rozhodnutie súdu napríklad v kolúznej väzbe.

Peklo kolúznej väzby: Medzi obvinenými sú aj nevinní poznačení tvrdým režimom

Po návrate z africkej farmy sa pustila do písania (portrét z jej pracovne).

Spomienky na Afriku: Karen Blixenová napísala jednu z najznámejších kníh o čiernom kontinente

Meghan Markle

Expert na kráľovský dvor varuje: Prečo HARRY A MEGHAN nemajú šancu na úspech?

Každú menšiu poruchu stroja opraví na mieste.

NAJLEPŠÍ TRAKTORISTA ČSR si zaspomínal na svoju plácu: Rok služby za metrák zemiakov!

Nobel chcel vyrobiť účinnejšie bomby. Je to pravda?

Nobel chcel vyrobiť účinnejšie bomby. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia