„S našimi hosťami, s ktorými máme takmer rodinné vzťahy, sa nesmieme pri vítaní ani objať. Znášame to ťažko,“ hovorí Slovenka žijúca v CHORVÁTSKU Miriam Kelečič (46).

Krajina na brehu Jadranského mora má vážny dôvod na smútok. Pandémia totiž veľmi úspešne stlmila cestovateľské vášne u ľudí na celej planéte. Chorvátska ekonomika je však vo veľkej miere závislá práve od dovolenkárov. Turizmus je kľúčovým prispievateľom do štátneho rozpočtu a tvorí 25 percent hrubého domáceho produktu krajiny. Nečudo, že Chorvátsko počas pandémie otvorilo svoje hranice pre cudzincov za účelom turizmu ako jedna z prvých juhoeurópskych krajín.

Voľný vstup ohlásili už koncom mája, z „ekonomických“ dôvodov bolo možné do krajiny cestovať už mesiac predtým. Napriek tomu združenie Glas poduzetnika (Hlas podnikateľov) pesimisticky predpokladá, že pre koronavírusovú pandémiu tento rok klesne obrat v cestovnom ruchu až o osemdesiat percent v porovnaní s vlaňajškom. „Sme závislí od zahraničných turistov, ktorí zabezpečujú 90 percent príjmu turistického sektora,“ takto reálne zhodnotil situáciu pre Euronews chorvátsky minister turizmu Gari Cappelli.

FOTOGRAFIE Z OBĽÚBENEJ DOVOLENKOVEJ DESTINÁCIE NÁJDETE V GALÉRII

Ľudia sa nezmenili

V deň, keď sa spolu rozprávame, vstávala Miriam o piatej hodine ráno. Lúčila sa so slovenskými klientmi, ktorí k nim na chorvátsky ostrov Vir v lete pravidelne cestujú už roky, aby si mohli užívať čaro Jadranského mora. Noví hostia sú však v nedohľadne. „Apartmány poskytujeme v lete turistom na ubytovanie. Naši hostia sú len Slováci, ktorí sa k nám vracajú každý rok. Teraz však máme prázdno, pretože lekári a policajti, ktorí mali u nás bývať, nedostali dovolenku,“ hovorí.

Vzápätí nazerá do štatistík, ktoré má k dispozícii. Ostrov, ktorý sa pre Slovenku Miriam stal druhým domovom, navštívilo v tomto roku 867 Slovákov, hostí z Česka je o čosi viac, a to 1 563. S týmto počtom sme s našimi českými susedmi na štvrtom a piatom mieste v návštevnosti. „Je to však o 45 percent menej hostí ako po iné roky,“ hovorí Miriam o návštevnosti ostrova s rozlohou viac ako 22 štvorcových kilometrov.

Z Rakúska pricestovalo na ostrov Vir 650 dovolenkárov. „Sú to vcelku slušné čísla. Netreba sa ničoho báť. Na ostrove nemáme ani jeden prípad koronavírusu, podobne je to na pobreží, všetky prípady evidujú na kontinente. More, jód a slnko veľmi dobre vplývajú na zdravie. Pláže nie sú preplnené, naopak, je tu oveľa bezpečnejšie ako niekde v akvaparku na Slovensku, kde je hlava na hlave,“ zanietene promuje Miriam dovolenku v Chorvátsku.

Hoci pre túto krajinu nastali ťažké časy, Miriam je veľká optimistka. Verí, že sezóna sa rozbehne, pre jej rodinu je to takmer fatálna záležitosť. V marci totiž zemetrasenie veľmi vážne poškodilo ich dom v Záhrebe, kde bývajú počas druhej polovice roka. Potrebujú nutne peniaze na rekonštrukciu. Veria, že ich získajú práve z prenájmu apartmánov.

„Nie iba ja, všetci sme tu optimisti. Nastali síce ťažké časy, ale ľudia a miesto sa nezmenilo. Preto nie sme smutní. Nikto o koronavíruse nerozpráva. Do Chorvátska som prišla pred jedenástimi rokmi. Kariéru riaditeľky oddelenia ľudských zdrojov som vymenila za klasický status chorvátskej ženy – byť v domácnosti. Nikdy som to neoľutovala.“

Jej manželom je známy chorvátsky automobilový pretekár do vrchu Željko Kelečič, dnes však podniká. Sú rodičmi 7-ročnej dcéry Emmy, ktorá po prázdninách nastúpi do školy. Miriam v novom domove pomáha s propagáciou cestovného ruchu, v januári vydala knihu práve o Chorvátsku ako lákavej dovolenkovej destinácii. Dostala za to ocenenia od chorvátskeho ministerstva kultúry aj od obidvoch veľvyslanectiev.

Na ostrove Vir ju zase miestna samospráva vyhlásila za najlepšiu promotérku tejto dovolenkovej destinácie. Dnes však namiesto oslavy úspechov bojuje s bežnou, pre pandémiu tvrdou realitou. „Musíme dodržiavať prísne hygienické predpisy, práve preto nám stúpli náklady asi o dvadsať percent. Tak napríklad, keď odídu hostia, nových môžeme ubytovať až po osemnástich hodinách. Na dezinfekciu priestorov používame špeciálne prostriedky, ktoré nie sú bežne dostupné v obchodnej sieti a stoja o niečo viac. S hosťami sme rokmi nadviazali priateľské až rodinné vzťahy. Píšeme, voláme si počas celého roka, posielame fotografie detí. V Chorvátsku je bežné, že ubytovatelia si s hosťami posedia pri káve, rakiji, vítame sa aj lúčime objatiami. Dnes však musíme dodržiavať dištanc. Verte, že pre chorvátsky naturel je to ťažké.“

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia