Malebná záhorská dedina s romantickým názvom Jablonica žije čulým životom. Jej obyvatelia by však uvítali menej ruchu. Cez obec totiž nepretržite prúdia ťažké nákladné autá.

Divé jablone sa v minulosti vysádzali popri dôležitých obchodných cestách. Ich konáre posiate tŕním slúžili ako prirodzené zábrany, chrániace cesty i vstupné brány do krajiny. Takto na úpätí Malých Karpát, na starej Via Bohemica, teda Českej ceste, vznikla aj obec Jablonica. Dedina dodnes leží na ceste, ktorá smeruje do Česka. A práve to je v súčasnosti jej najväčší problém.

„Aktivisti v obci zorganizovali petíciu na podporu výstavby obchvatu obce, ktorú odovzdali na Ministerstve dopravy a výstavby SR. Ak petícii nevyhovie, pravdepodobne pristúpia k blokáde cesty I/51 v obci. Bohužiaľ, obec nemá pri výstavbe ochvatu žiadne kompetencie, doprava je však doslova neuralgickým bodom našej obce,“ hovorí starosta Silvester Nestarec.

Sadáme do auta a spoločne ideme na spomínanú cestu, ktorá vedie stredom obce. Na niektorých miestach je od kolies kamiónov taká zvlnená, že pripomína lepenku. Kamión ide oproti nám doslova každých pár sekúnd.

Smerujeme k cestnému mostu, ktorý je podľa starostu európskou raritou, pretože medzinárodná doprava vedie cez most, po ktorom je možná vždy len jednosmerná premávka.

„Často sa tu vytvárajú zápchy a kamióny stoja v dlhom rade takmer cez polovicu obce. Je to nebezpečné pre chodcov. Jedna pani, ktorá bývala pri moste, sa doslova nemohla dostať cez cestu ani do kostola, ani do obchodu. Neviem, či by tam chcel niekto ešte pri takomto stave dopravy bývať,“ konštatuje starosta.

Bežná situácia na ceste, ktorá vedie cez celú obec. Časté sú aj vážne dopravné nehody.
Bežná situácia na ceste, ktorá vedie cez celú obec. Časté sú aj vážne dopravné nehody.
Zdroj: Miro Miklas

Presviedčame sa, že kamióny bežne prekračujú rýchlosť a zastavujú v obci aj tam, kde je zákaz zastavenia.

„Polícia síce rozdáva kamionistom v obci pokuty, stále tu však hliadkovať nemôže. Situácia je naozaj kritická. Denne tadiaľto prejde takmer 10 000 áut, z toho asi ­ 2 000 nákladných vozidiel. Ľudom bývajúcim pri ceste I/51 takáto doprava narúša statiku domov, praskajú im múry. Nehovoriac už o hluku a prachu. Veľmi to znižuje kvalitu života v obci a je to čoraz horšie. Situácia je bez obchvatu neudržateľná,“ tvrdí Silvester Nestarec.


Jablonica

Poloha: Trnavský kraj, okres Senica

Prvá písomná zmienka: 1 262

Počet obyvateľov k 23.4.2019: 2 260

Vývoj nezamestnosti v okrese (vždy ku koncu roka):2012 - 11,76 percent; 2013 - 12,49 percent; 2014 - 11,25 percent; 2015 - 9,21 percent; 2016 - 7,41 percent; 2017 - 4,69 percent; 2018 - 4,36 percent; 2019 (marec) - 4,17 percent


Žijú športom

Napriek tomu – alebo možno práve preto – je v obci množstvo zákutí, kde sa dá v pokoji posedieť medzi zeleňou či oddýchnuť si na lavičke. Obec z vlastných prostriedkov vybudovala detské ihrisko za 20 000 eur blízko bytoviek, kde bývajú mladé rodiny. Oddychová zóna so zeleňou vyrástla aj v centre obce, kde nedávno odovzdali nájomníkom do užívania 16 nájomných bytov.

V Jablonici sa darí aj športu. Na novej atletickej dráhe, ktorú obec vybudovala za 30 000 eur tiež z vlastných prostriedkov a s pomocou sponzorov, trénujú mladí atléti, dosahujúci výborné výsledky. Dráhu prišiel do Jablonice slávnostne otvoriť vynikajúci slovenský bežec a majster Európy Ján Volko.

„Od začiatku roku už naši športovci môžu trénovať pod záštitou novovytvoreného klubu ŠK Jablonica,“ hovorí Tomáš Zavadil, šéftréner atletického oddielu.

Deti v Jablonici ich tréneri i rodičia vedú k športu. Obec investovala do novej bežeckej dráhy.
Deti v Jablonici ich tréneri i rodičia vedú k športu. Obec investovala do novej bežeckej dráhy.
Zdroj: Archív obce Jablonica

So štyrmi ďalšími kolegami pracuje s deťmi a mládežou v štyroch vekových kategóriách. Ich zverenci sú naozaj úspešní.

„Štrnásťročná Adriana Vašková je majsterka Slovenska v stíplčejs na 1 500 metrov, ďalší bežci – Lucia Režnáková a Adam Zubák, sú vicemajstri Slovenska. Aj oštepárky sú šikovné,“ hovorí tréner.

Už onedlho sa v Jablonici uskutoční jedna časť projektu Detská atletika, ktorú podporuje Slovenský atletický zväz. Tradíciu behu udržiava aj Jablonická desiatka – Memoriál Félixa Rímeša, ktorý je súčasťou Moravsko-slovenského bežeckého pohára a každoročne sa na ňom v Jablonici zúčastnia stovky bežcov v kategóriách dospelých i detí.

Ďalší malý dvojnásobný majster Slovenska, ktorý žije v Jablonici, je 10-ročný boxer Kristián Harasník. Jeho otec Ľubomír spolu s Box Clubom Holíč a podporou obce Jablonica usporiadal v dedine pred niekoľkými mesiacmi boxerský turnaj. Aby mohol jeho syn trénovať aj doma, svojpomocne mu na to pripravil podmienky. Vo svojom dome totiž urobil nefalšovaný boxerský ring.

V obci sa každý rok koná stolnotenisový turnaj a v Medzinárodný deň detí tam nie je problém stretnúť známe športové osobnosti. Stalo sa už tradíciou, že s deťmi si prichádzajú zašportovať Žigo Pálffy, Ján Filc, Peter Oremus, René Jarolín, Tomáš Šille a z bývalých futbalistov napríklad Dušan Tittel či Ladislav Pecko.

Na kultúrnom dianí v obci sa zase roky podieľajú otec a syn Hološkovci, ktorí z Jablonice pochádzajú. Starší, akademický maliar Ľudovít Hološka, učí na vysokej škole a jeho syn Gregor je známy divadelný a televízny herec.

Starosta Silvester Nestarec vedie obec už druhé volebné obdobie.
Starosta Silvester Nestarec vedie obec už druhé volebné obdobie.
Zdroj: Miro Miklas

Bohaté kroje

Jablonica je však vychýrená aj nádherne zdobenými krojmi, ktoré sú možno najbohatšie a najfarebnejšie na Slovensku. S krojmi z obce dodnes pracuje Anna Kováčová, ktorá sa zaoberá aj ich záchranou.

„Medzi krojmi som vyrastala. Kroj nosila moja ‚starenka‘ a nosila ho až do konca svojho života aj moja mama. Bola posledná v Jablonici, čo chodila v kroji. Po jej smrti už bežne kroj v obci nosiť nevidíme. Vždy sme však mali plné skrine krojového oblečenia.

Samozrejme, nie je možné, aby sa to všetko zachovalo. Najkrajšie časti som si odkladala a zrazu som zistila, že nemôžu byť v skrini, treba ich využiť, ukázať. Tak som sa začala aj s kolegyňami obliekať do kroja a neskôr s ním pracovať,“ rozpráva.

Časti krojov obnovuje, prešíva a prekladá tak, aby sa zachovala ich pôvodná krása.

„Bielim, škrobím široké čipky, prekladám krásne skladané sukne, šijem nové kašmírové sukne, vyšívam zástery, ktoré majú dva rady 10 až 12 centimetrov širokej výšivky ruží, farebne vyšívam plným stehom a často zdobím flitrami a striebornými a zlatými korálikmi. Samozrejme, všetko je to ručná práca.

Šijem naskladané šurgóty, rukávce, prucleky, jupky k pracovnému, všednému kroju, skrátka všetko, čo ku kroju patrí. Dokonca obnovím aj starú vyšívanú zásteru, ktorej sa už vekom rozpadá satén. Urobila som kroj pre svoje vnučky,“ hovorí šikovná žena, ktorá je na nádheru jablonických krojov právom hrdá.

Folklórne tradície zachovávajú a odovzdávajú z generácie na generáciu.
Folklórne tradície zachovávajú a odovzdávajú z generácie na generáciu.
Zdroj: Archív obce Jablonica

Štyri z nich môžu návštevníci vidieť v pamätnej izbe, ktorú zriadila obec. Miestni obyvatelia tam doniesli nielen kroje, ale aj 440 kusov nástrojov a zariadenia pochádzajúceho z minulosti.

Kedysi bola mestom

Pripomienkou minulých čias v Jablonici je i ruské delo pochádzajúce z 2. svetovej vojny, ktoré dnes stojí ako pamätník jej obetiam. História Jablonice však siaha až do dávneho stredoveku. Málokto vie, že od roku 1607 bola mestom, o čom svedčí bronzová pečať s latinským názvom.

Túto výsadu však po necelom storočí, v roku 1704, stratila pre zradu Jabloničanov počas Rákociho povstania. Dominantou obce je barokový Kostol svätého Štefana kráľa, ktorý dal postaviť barón Ladislav z Korlátka s manželkou, grófkou Júliou Ottlíkovou. Stavať ho začali 19. júna 1729 a práce trvali 6 rokov.

V katastri obce je množstvo malých sakrálnych pamiatok, nájdete tam 15 rôznych krížov. Bohatú históriu má aj kaštieľ, vybudovaný v roku 1663 na ruinách pôvodného kaštieľa, ktorý vyhorel.

Je to dvojposchodová budova s tromi krídlami a s dvoma štvorbokými nárožnými vežami na hlavnej fasáde. Za socializmu tam sídlila základná škola, vlastnili ho aj zberné suroviny. Dnes je kaštieľ v súkromných rukách.

Členovia občianskeho združenia Útulný domov sa už niekoľko rokov snažia tento kaštieľ zachrániť. Organizujú dobrovoľnícke brigády a do obnovy kaštieľa investujú aj výťažok z festivalu historických remesiel, ktorý sa každý rok koná na jeho nádvorí.

Barokový Kostol svätého Štefana dal postaviť barón Ladislav z Korlátka.
Barokový Kostol svätého Štefana dal postaviť barón Ladislav z Korlátka.
Zdroj: Archív obce Jablonica

Priľahlý park, ktorý je vo vlastníctve obce, Jablonica revitalizuje s podporou ministerstva kultúry a do jeho obnovy sa vďaka príspevkom z Európskeho sociálneho fondu zapojili aj nezamestnaní z obce. Prácu združenia Útulný domov možno sledovať na Facebooku a vďaka jeho členom kaštieľ stále stojí.

Len vlani dali napríklad vypracovať dendrologický, reštaurátorský a architektonický prieskum areálu, zbúrali socialistickú prístavbu, vyviezli 50 kontajnerov sutiny a vrátili do kaštieľa pôvodný sedliacky koč. Tento rok by chceli rozbehnúť vypracúvanie projektovej dokumentácie.

Pripravujú rekonštrukciu strechy, ktorú by chceli uskutočniť ešte tento rok, ak budú mať dosť finančných prostriedkov. Zároveň chcú začať prvé úpravy v okolí kaštieľa, odstrániť náletové dreviny a vysadiť nové stromy. Od jari do jesene vždy v jednu sobotu v mesiaci plánujú robiť prehliadky kaštieľa, spojené s varením guláša a kapustnice. Výťažky z týchto akcií pôjdu tiež na obnovu kaštieľa.

Krasová vyvieračka

Čo by to bolo za Jablonicu bez jabloní? Novovysadená aleja zo 130 jabloní starých odrôd sa tiahne smerom od centra obce k blízkemu kameňolomu a priehrade. Zatiaľ sú sadenice malé a len skrášľujú prostredie, neskôr by z nich mala byť aj úroda.

Turistov priťahuje blízky hrad Korlátko, Smolenický zámok, jaskyňa Driny či blízka mohyla na Bradle. Môžu navštíviť aj pivovar a pivné kúpele Sandorf. Zaujímavým miestom na výlety sú aj biotopy viatych pieskov vo vojenskom priestore Záhorie.

Jablone patria k Jablonici odnepamäti. Túto tradíciu miestni dodržiavajú aj vysádzaním nových stromov.
Jablone patria k Jablonici odnepamäti. Túto tradíciu miestni dodržiavajú aj vysádzaním nových stromov.
Zdroj: Archív obce Jablonica

Zaujímavou prírodnou pamiatkou je Zrubanka – krasová vyvieračka, prameň v údolí medzi vodnou nádržou a lomom. Vyvieračka patrí v pohorí k posledným, ktoré sa zachovali v prirodzenom stave. Voda, ktorá z nej pramení, stačí po celý rok zásobovať vodnú nádrž.

Súčasťou tohto chráneného územia je komplex slatinnej jelšiny a mokrých lúk s výmerou 3 hektáre. Ďalšie výdatné zdroje tohto typu zachytili na zásobovanie pitnou vodou. V oblasti Jablonice patria krasové pramene k najvýdatnejším v Malých Karpatoch.

Do pohoria Malé Karpaty a okolia vedú z Jablonice viaceré značené turistické chodníky. Pre peších turistov žltá trasa, ktorá sa napája na bohatú sieť ostatných značených chodníkov. Takisto žltá cykloturistická trasa, spájajúca modrú cyklistickú magistrálu vedúcu Záhorím po severnej strane Malých Karpát so sieťou cyklo­trás na trnavskej strane Karpát.

Čakajú desaťročia

Ľudia dochádzajú za prácou prevažne do Senice, Trnavy, Malaciek, niektorí do Bratislavy.

„Dobré autobusové spojenie je do Trnavy, Bratislavy, Malaciek, Piešťan, ale i Brna či Prahy. Funguje aj železničná doprava, obec leží na trase Trnava – Kúty,“ hovorí Silvester Nestarec.

V obci funguje poľnohospodárske družstvo, prevádzka na výrobu pružín, výrobňa kartónových obalov i píla. Tieto podniky zamestnávajú aj miestnych ľudí. O bývanie v obci je napriek hektickej kamiónovej doprave záujem, chýbajú však voľné pozemky. Jablonica je totiž stále dobrým miestom na život. Nutne však potrebuje obchvat, na ktorý miestni ľudia čakajú viac ako tridsať rokov a dochádza im trpezlivosť.

Kaštieľ dlhé roky chátral, dnes sa občianske združenie Útulný domov snaží o jeho záchranu
Kaštieľ dlhé roky chátral, dnes sa občianske združenie Útulný domov snaží o jeho záchranu
Zdroj: Archív obce Jablonica

Anketa

Bohumil Holásek (76)

Žijem tu už 50 rokov, pochádzam zo Smoleníc. Prišli sme s manželkou ako učitelia. Až 38 ro­- kov som učil chémiu a fyziku. Život sa tu za ten čas veľmi zmenil. Jablonica sa zmenila vzhľadom aj úrovňou služieb. Vybudovali tu krásne zdravotné stredisko, rozmohla sa výstavba. Dedina je krásna, takmer všade sú chodníky, ich výstavba sa finalizuje. Žiaľ, ja sám som pred 30 rokmi bojoval za vybudovanie obchvatu, existovali 3 varianty. Žiaľ, nezrealizovali ani jeden a nekonečné prúdy nákladniakov nám ruinujú cesty. Obec sa maximálne snaží, aby sa stav zmenil, pre ministerstvo dopravy však zrejme nie sme dostatočne dôležitým uzlom.

Anna Dingová (68)

Som rodáčka z Jablonice, svoju obec mám veľmi rada a myslím, že sa tu žije celkom dobre. Obdivujem náš krásny folklór, starám sa aj o pamätnú izbu spolu s kolegyňou, Jablonica je môj domov. Problém je pre nás všetkých, samozrejme, cesta cez obec. Pamätám si, že kedysi sa na nej vysúšalo obilie. Dnes tade chodí kamión za kamiónom.

Lucia Oravcová (29)

Prisťahovala som sa zo Šaštína-Stráží, bývame tu už 7 rokov. Ako mladej rodine sa nám tu žije veľmi dobre. Je tu všetko, čo potrebujeme. Máme tu pekné ihriská, zeleň, obec žije aj spoločenskými akciami. Páči sa nám tu.

Ilustračná snímka

Máte doma problém s mravcami? Vďaka tomuto sa vašej domácnosti vyhnú širokým oblúkom!

Populárne články
Americká raperka Cardi B.

Výnimočný cit pre módu, alebo nevie, čo so sebou? Americká raperka predvádza šialené outfity!

Fotografka cestuje s bábikami.

Záľuba tejto ženy vás očarí: Fotografie z dovolenky, aké má málokto!

Mestečko Vidin dostane aj vďaka eurofondom nový šat. Miestni však krútia hlavou, že to nebude zasa až taká sláva. V Bulharsku sa vraj kradne viac ako na Slovensku.

Majú 38 eur na mesiac. Navštívili sme najchudobnejší región v Európe

Obec Kanianka sa nachádza na konci Hornonitrianskej kotliny, na rozhraní pohoria Malá Magura.

Kedysi zabudnutá obec dnes láka okolie. Práce miestnych remeselníkov nájdete po celom svete

Diváci sa predstavenia Morena, v ktorom hrá aj Dominika Kavaschová, nedočkali.

Škandál v divadle: Pre hlučný konflikt skupiny mužov herečka nezostala ticho!

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac