Ženy v štrajku

Poľský zákon z roku 1993 umožňuje umelé prerušenie tehotenstva len v troch prípadoch: ak je ohrozený život alebo zdravie ženy, ak je tehotenstvo následkom trestného činu alebo ak je plod vážne poškodený. V posledných rokoch sa však objavujú snahy niektorých poľských politikov dosiahnuť úplný zákaz interrupcií. Téma je aktuálna u našich severných susedov aj dnes.

Pritom v marci pred dvoma rokmi spoločnosť Kantar Millward Brown realizovala prieskum verejnej mienky, podľa ktorého je až 75 percent Poliakov proti ďalším obmedzeniam zákona o interrupciách. Pravidelne sa ozývajú aj miestne ženy, desaťtisíce vychádzajú do ulíc. U našich poľských susedov sa tieto protesty spájajú hlavne s aktivistkou a zakladateľskou hnutia Poľské ženy v štrajku Martou Lempartovou (40). Nielen domácim, ale aj svetovým médiám pravidelne poskytuje v súvislosti s touto témou rozhovory.

V Poľsku idú nechcené tehotenstvá ruke v ruke s domácim násilím a chýbajúcou sexuálnou výchovou v školách.
V Poľsku idú nechcené tehotenstvá ruke v ruke s domácim násilím a chýbajúcou sexuálnou výchovou v školách.
Zdroj: TASR

„Vláda sa domnieva, že má dlh voči katolíckej cirkvi. Zákaz potratov bol zavedený v roku 1993 ako obchodná dohoda s cirkvou. Išlo o takzvaný kompromis v oblasti interrupcií. Cirkev podporila politikov vo voľbách a tí jej následne predali poľské ženy. Predali naše práva. To nie je všetko. Vláda nám postupne právnymi trikmi odoberá právo na oplodnenie in vitro. Núdzová antikoncepcia je tiež neprístupná,“ opísala v jednom z rozhovorov, kam sú až ochotní zájsť v Poľsku fanatici s politickým mandátom.

Hnutie, ktorého je tvárou, neprotestuje len proti samotnému zákazu interrupcií. Zameriava sa na príčiny tohto stavu. Napríklad je za zavedenie sexuálnej výchovy v školách, ktorá vlastne vôbec neexistuje. V Poľsku vinou domáceho násilia zomiera ročne až 500 žien a práve tento negatívny jav ide ruka v ruke s nechceným tehotenstvom.

„Ochrana pred násilím tvorí druhú skupinu našich požiadaviek. V súčasnosti neexistuje žiadne financovanie organizácií, ktoré sa týmto problémom zaoberajú. Všetko sa postupne zrušilo, odkedy sa k moci dostala strana Právo a spravodlivosť. Fond, ktorý finančne podporoval obete násilia vrátane programov proti násiliu, všetko išlo na cirkevné organizácie, ktoré v podstate uznávajú domáce násilie ako tradíciu. Podľa cirkvi sa s touto ‚tradíciou‘ treba vyrovnať bez toho, aby sa rozbila rodina, čo ženám znemožňuje pred násilím utiecť. Naše požiadavky sa týkajú aj ekonomických otázok, protestujeme proti tomu, že zarábame menej, dostávame nižšie dôchodky a výživné je de facto zrušené,“ uviedla Marta Lempartová pre Euractiv.

Článok pokračuje na ďalšej strane. 

Ilustračná snímka

"Tichí blázni" z celebritného rybníka: Toto sú naši najznámejší rybári

Populárne články
Ministerstvo spravodlivosti SR zavádza na súdoch nový projekt. Postavený je hlavne na dohode. Na snímke štátny tajomník MICHAL LUCIAK

Všetko pre deti: Budeme mať na slovenských súdoch obývačky?

Osemročná Barborka Vargová ovláda ryžovaciu panvicu majstrovsky.

Pravá Kollárova zlatokopka: Naše hory boli najvýdatnejšou zásobárňou zlata v Európe

Princezná Anna (69) s mamou kráľovnou Alžbetou II.

Na parádu si veru nepotrpí: Princezná ANNA prezradila, koľko času potrebuje na účes

Marcel Forgáč prekonal v období koronakrízy zápal pľúc, nebolo mu všetko jedno.

Známeho moderátora MARCELA FORGÁČA náhle zradilo zdravie: Čo ho pripútalo na nemocničné lôžko?

Šťastné mamičky z ľava speváčka Mária Čírová (31) s manželom a Barbora Krajčírová (33).

Už sú spolu: Moderátorka Barbora Krajčírová aj speváčka Mária Čírová majú svojich synov doma

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia