Učupená medzi diaľnicou a zelenými kopcami, tradičná, ale aj rýchlo sa rozvíjajúca. Štatút centra pracovnej turistiky už Žarnovici nestačí. Má ambíciu vytvoriť príjemné zázemie na život.

Už dávnejšie sa zbavila nelichotivej nálepky sivého zanedbaného mestečka s upadajúcim priemyslom, z ktorého ľudia nútení museli cestovať za zárobkom do bohatších regiónov. Dnes je situácia skôr opačná a mesto nestačí uspokojovať žiadosti o bývanie. Centrum a jeho okolie opeknieva a ponúka komfort nielen miestnym, ale aj turistom, ktorí sa tu môžu stretnúť s viacerými zaujímavosťami. Napríklad s jedným z najstarších rybníkov na území Slovenska alebo so športom, ktorý dnes nikde inde na Slovensku nenájdete.

Žarnovica

Poloha: Banskobystrický kraj, okres Žarnovica, región Tekov

 

Prímestské časti: Revištské Podzámčie, Žarnovická Huta, Lukavica

 

Prvá písomná zmienka: 1332

 

Rozloha: 30,4 km2

 

Nadmorská výška: 230 m n. m.

 

Počet obyvateľov: 6 180 (k 31. 12. 2018)

 

Vývoj nezamestnanosti v okrese (vždy ku koncu roka):

  • 2012 - 21,57 %
  • 2013 - 18,12 %
  • 2014 - 16,46 %
  • 2015 - 14,46 %
  • 2016 - 12,22 %
  • 2017 - 7,98 %
  • 2018 - 6,83 %
  • 2019 (november)6,24 %

Kto chce a môže, pracuje

Keď Kamil Danko v roku 2006 zasadol na primátorskú stoličku, situácia v meste bola podľa jeho slov veľmi zlá. „Obyvateľov trápila vysoká nezamestnanosť, nebola vybudovaná infraštruktúra, nestavali sa byty, mestský majetok bol v strašnom stave. Táto situácia sa čiastočne napravila reprivatizáciou, začali sa čerpať granty, opravovať majetok, rozbehla sa bytová výstavba. Momentálne je Žarnovica v pozícii, keď sú investície do občianskej infraštruktúry a tvorby pracovných miest každoročne veľmi vysoké.

Skupinu nezamestnaných tvoria iba tí, čo nechcú pracovať alebo zo zdravotných dôvodov nemôžu. Namiesto toho, aby naši ľudia odchádzali za zárobkami preč, k nám chodí pracovná sila zo širokého okolia aj zo zahraničia. Vietnamci, Srbi, Ukrajinci, dokonca Indovia, ktorí tu majú firmu,“ hovorí primátor. Na tradíciu bývalého podniku Preglejka nadväzuje spoločnosť vyrábajúca tepelnú energiu. „Tú bude využívať aj na pokrytie výroby veľkoplošných materiálov.

Firma plánuje vyrábať aj finálne produkty, ako sú masívne okná, dvere, podlahy a komponenty na drevodomy. Takto by mohli vzniknúť stovky nových pracovných miest. Veľmi dobre sa tu etablovali aj spoločnosti na výrobu hliníkových komponentov. Začínali len s viac ako päťdesiatimi zamestnancami, dnes majú vyše 750 kmeňových a ďalších využívajú cez agentúry,“ vyratúva prvý muž mesta.

˃˃˃ Fotografie k článku nájdete v galérii. ˂˂˂

Postaviť byty, prilákať ľudí

Realita vo veľkých žarnovických firmách dnes vyzerá tak, že do nich zvážajú zamestnancov autobusmi. Pre vedenie mesta je to veľká téma či už z hľadiska príjmov, alebo bytovej výstavby. „V meste žije reálne oveľa viac ľudí, než je oficiálne evidovaných, čo je, pochopiteľne, problém. Naším cieľom je dosiahnuť stav, keď sem ľudia nebudú chodiť za prácou, ale ostanú v Žarnovici bývať a budú tu platiť podielové dane.

Treba im na to vytvoriť podmienky, a to nielen čo sa týka zamestnania. Preto sme sa pustili do výstavby nájomných bytov, počas môjho pôsobenia v primátorskej funkcii ich pribudlo 120. Keďže dopyt po bývaní je stále veľký, v riešení je zmena územného plánu, kde má mesto pripravenú alternatívu na ďalší rozvoj bytovej výstavby,“ dodáva Kamil Danko.

Jedným z predpokladov, že počet obyvateľov mesta bude v najbližšom období narastať, je aj veľký projekt výstavby novej štvrte v areáli bývalej Pozany. V horizonte piatich až desiatich rokov by tu mala súkromná spoločnosť vybudovať ďalších 300 nájomných a nadštandardných bytov, administratívne a obchodné priestory či parkovacie plochy vrátane podzemných. Bývalé silo by sa malo premeniť na polyfunkčný objekt s bytmi, reštauráciou a kaviarňou.

Hoci už samotná história či blízkosť diaľnice predurčujú mesto na prívlastok priemyselné, zďaleka to neznamená, že by svoj potenciál nemohlo využiť v cestovnom ruchu. Obľúbeným cieľom turistov je hrad Revište, ktorého záchrane a obnove sa venujú členovia Združenia na záchranu hradu Revište (Terra Ryvchke). Jeho predseda Ratibor Mazúr prišiel s projektom Pohronskej hradnej cesty spájajúcej viacero hradných lokalít pri rieke Hron. Pod hradom leží rozľahlý Revištský rybník, ktorý založil Matej Korvín pred viac ako 500 rokmi. Vtáčnik či ďalšie kopce sú ideálne na turistiku. Svoje čaro ponúkajú okolité obce, napríklad Hodruša-Hámre s úžasným banským podzemím.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

U nás šok, v zahraničí trend. Tieto známe tváre otehotneli vo vyššom veku

Populárne články
Deti z domu smrti

Bábätká z paneláka smrti: Ako sa darí deťom, ktoré prežili výbuch v prešovskej bytovke?

Pán hlas: Emanuel Romančík

Osud bol k nemu krutý: Romančíkove herecké úspechy vyvažovali tragédie v rodine

Tesne pred päťdesiatkou sa stane mamou vytúženého dieťatka.

Moderátorka sa v 49 rokoch prvýkrát stane mamou. Čo si o jej tehotenstve myslí odborník?

Skladba k výročiu smrti Jána a Martiny.

Si tu s nami, Ján: Umelci si uctili pamiatku zavraždeného novinára krásnym gestom

Alessandra Ambrosio

Tvár Victoria‘s Secret sa športoviskám oblúkom vyhýbala. Čo zmenilo jej názor?

TV

Škodí televízia pamäti?

Zobraziť viac
Diskusia