Aj keď od raja má India ďaleko, predsa len tam nájdete miesta, ktoré sa mu trošku podobajú. Vyberte sa na západné pobrežie do štátu Goa, kde stále cítiť, že tam kedysi vládli Portugalci. Objavte historické poklady a krásne pláže s palmami a bielym pieskom.

Goa je fenoménom miliardovej krajiny. Je to najmenší spomedzi všetkých indických štátov, no ak sa pozrieme na štatistiku v podobe HDP na osobu, Goa vyletí nad oblaky a míľovými krokmi predbehne všetky ostatné. Je to iná India. Nie je taká uponáhľaná, špinavá a chaotická ako sever posiaty najznámejšími miestami krajiny a nemá v sebe ani okázalosť hinduistických svätýň, akými sa môže popýšiť južná India. Napriek tomu sa Goa katapultovala medzi naj­obľúbenejšie miesta a domáci jej meno vyslovujú s akousi túžbou – aspoň raz za život sa tam pozrieť.

Goa

Je najmenší a zároveň jeden z najprosperujúcejších štátov Indie, ktorý na rozdiel od iných častí krajiny prakticky nepozná chudobu a žobrákov. Hlavným mestom je Panadží, ďalšie väčšie mestá sú Margao, Mapusa, Vasco da Gama. Goa sa rozprestiera na rozlohe 3 702 štvorcových kilometrov, žije tam približne 1,5 milióna obyvateľov. Miestny jazyk je kónkančina, väčšina obyvateľov hovorí po anglicky. Najdôležitejším hospodárskym odvetvím je turistický ruch, nasleduje poľnohospodárstvo a ťažba nerastov. Krajinu lemuje 101 kilometrov pobrežia so širokými a viac-menej prázdnymi plážami.

Zmenený tok dejín

Goa sa stala najobľúbenejším miestom na opulentné indické svadby, a ak si bohatší Indovia hľadajú dovolenku vo vlastnej krajine, najčastejšie skončia práve tam. Čím to je, že je taká príťažlivá a pôsobí ako magnet? Odpoveď sa môže ukrývať v jej absolútnej odlišnosti, ktorú do tohto regiónu zasiali Portugalci. Je tam veľa európskych vplyvov, cítiť pohodu typickú pre prímorské oblasti, nájdete tam lákavé pláže a oddych od civilizácie.

Ocitnúť sa v starej Goe, ktorá je široko-ďaleko známa pod portugalským menom Velha Goa, je ako zjaviť sa v časovej kapsule starej niekoľko storočí. Goa sa preplietla s Portugalskom tak výrazne, že podľa tamojších kostolov by ste zrejme nikdy netipovali, že sa stále nachádzate v Indii. Prvý kontakt medzi Indiou a Portugalskom prišiel už v roku 1498, keď sa Vascovi da Gama podaril husársky kúsok objavením námornej cesty na indický subkontinent. Jeho lode prišli k pobrežiu dnešnej Kéraly a zmenili tok dejín celej Ázie a Európy.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE Z INDICKÉHO KÚSKA RAJA NÁJDETE V GALÉRII

Posiata kostolmi

Od toho momentu už nebolo nič ako predtým a preteky v kolonizovaní juhu či juhovýchodu Ázie sa mohli začať. Portugalci mali spočiatku na Indiu monopol a dôkazom toho bol aj rok 1510, keď sa po bitke s bídžápurským sultánom portugalský guvernér Afonso de Albuquerque zmocnil pobrežnej oblasti, ktorú dnes poznáme ako Gou. Začal sa písať portugalský príbeh regiónu a od počiatku 16. storočia sa tam Portugalci držali až do roku 1961, teda dávno po tom, ako sa India osamostatnila od britskej koruny. Týchto 450 rokov portugalskej nadvlády je nezmazateľnou stopou a aj to prispieva k unikátnosti celej oblasti. Velha Goa je ráno tiché miesto duchov. Nechodí tam veľa turistov, občas tam zablúdia domáci, no inak miesto patrí kostolným vežiam a ruinám niekdajších svätostánkov. Stará Goa sa ocitla na zozname UNESCO, pretože nikde v Indii nenájdete toľko historických kostolov ako práve tam.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia