Najznámejšie slovenské smetisko pri vstupe do Národného parku Slovenský raj, vyše storočné „dielo“ generácií letanovských Rómov, vyplavilo na povrch celý rad kocúrkovských absurdít.

Keď sa v jeseni začali Rómovia z osady Letanovský mlyn sťahovať do 96 nových nízkoštandardných bytov v lokalite Strelníky medzi obcami Spišský Štvrtok a Hrabušice, mnohým ľuďom sa uľavilo. Chatári z blízkej chatovej osady strieľali od radosti šampanské, iste sa potešil aj humorista Oliver Andrásy, ktorý v susedstve rómskej osady zdedil pozemky. „Áno, máme tam pozemky. Lenže pokiaľ viem, je tam stále niekoľko ton odpadu. Starostka Spišských Tomášoviec ma žiadala o pomoc. Ale čo ja zmôžem?“ hovorí humorista. V takom stave sú pozemky nepredajné, lebo kto by už bol taký blázon, aby si pri jednej z najotrasnejších rómskych osád postavil chatu, vilu či penzión.

Pomôže Pollák?

Prvý šok zažili na Obecnom úrade v Spišských Tomášovciach. V polovici novembra im Odbor starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v Spišskej Novej Vsi oznámil, že do konca roka 2013 sa obec musí postarať o zlikvidovanie smetiska, ktoré ostalo po presťahovaných Rómoch. Spišské Tomášovce majú jednoducho smolu, že osada ležala na pozemkoch v ich katastri. A teda podľa litery zákona je obec zodpovedná za odpad, ktorý tu za sto rokov nahromadili osadníci.

Čo nepotrebovali, nechali letanovskí Rómovia
Čo nepotrebovali, nechali letanovskí Rómovia
Zdroj: Peter Ličák

Osadníci sa odsťahovali, s odpadom sa neunúvali.

Starostke Spišských Tomášoviec Zuzane Nebusovej sa po prečítaní úradného rozhodnutia zatmelo pred očami. „To nie je žiadna sranda, podľa odhadu ostalo po letanovských Rómoch asi 1 500 ton odpadu. Keď sme dali odborníkom prerátať, koľko by likvidácia smetiska stála obecnú kasu, dostali sme šokujúce číslo – 100-tisíc eur!“

Obec, ktorá s osadníkmi z Letanovského mlyna ozaj nemala nič spoločné, má podľa rozhodnutia štátneho úradu urobiť poriadok po 800 Rómoch, s ktorými si nevedel za sto rokov poradiť žiadny štátny útvar. V úhľadnej dedine sa právom zdvihla vlna rozhorčenia. Štát sa zbavil svojej zodpovednosti za roky nečinnosti a ľahko hodil ťažké bremeno na malú obec.

„Starostka Spišských Tomášoviec ma žiadala
„Starostka Spišských Tomášoviec ma žiadala
Zdroj: anc

„Starostka Spišských Tomášoviec ma žiadala o pomoc. Ale čo ja zmôžem?“ hovorí Andrásy.

Od tej chvíle je starostka obce častejšie v Bratislave ako na obecnom úrade. Derie topánky po úradoch a ministerstvách, žiada, prosí, argumentuje, že bez pomoci štátu zlikvidovať smetisko za 100-tisíc eur dedina jednoducho nezvládne. Zástupca starostky Cyril Melega hovorí, že situácia sa pomaly začína obracať k lepšiemu. „Na úrade životného prostredia po obhliadke smetiska pochopili, že je jednoducho nad ľudské sily zlikvidovať za šesť týždňov 1 500 ton odpadkov, ktoré sa v osade začali hromadiť ešte za čias cisára Františka Jozefa. A tak nám termín z konca minulého roka predĺžili do 31. júla. Prosíme Boha, aby sa nám dovtedy podarilo získať od štátu peniaze potrebné na likvidáciu smetiska. Pani starostka rokovala aj s vládnym splnomocnencom pre rómsku otázku Petrom Pollákom. Ten jej prisľúbil, že peniaze dostaneme z nejakej štátnej rezervy alebo z nejakého fondu na ochranu životného prostredia. Po článku uverejnenom v Živote sa nám ozvali aj nejaké firmy, ktoré majú potrebné mechanizmy a vedeli by si s naším veľkým problémom poradiť. Lebo bez mechanizmov, buldozérov, nakladačov, nákladných áut, kontajnerov sa smetisko len s lopatami a fúrikmi zlikvidovať nedá.“

Znechutení brigádnici

V posledný pracovný deň minulého týždňa sa pri smetisku zišlo zo štyridsať brigádnikov. Pracovníci Správy Národného parku Slovenský raj si zobrali do parády zanešvárený Trstenský potok, ktorým desaťročia plávali do Hornádu odpadky z osady. Na mieste niekdajšej osady čistili smetisko od stoviek plastových fliaš a igelitových tašiek Rómovia zo Spišských Tomášoviec. Samozrejme, že to robili s veľkou nechuťou, lebo z bývalých osadníkov, ktorí po sebe zanechali tony odpadkov, neprišiel ani jeden.

Osadu začali čistiť pracovníci aktivačných prác
Osadu začali čistiť pracovníci aktivačných prác
Zdroj: TASR

Osadu začali čistiť pracovníci aktivačných prác zo Spišských Tomášoviec a dobrovoľníci.

Koordinátorka aktivačných prác Mária Špinnerová sa ich reptaniu ani nedivila: „Starosta Letanoviec Michal Urban prisľúbil našej starostke, že pošle na brigádu aj Rómov, ktorí tento bordel zanechali. Ale ako sme tušili, nikto neprišiel. Brigádujúci Rómovia zo Spišských Tomášoviec boli poriadne nasrdení, že kým vinníci sedia v krčme pri pive, oni po nich musia upratovať.“ Sociálny pracovník Obecného úradu v Spišských Tomášovciach Slavomír Gabčo dodáva: „To sa jednoducho v slušnej spoločnosti nerobí. Do nových bytov pri Spišskom Štvrtku sa nasťahovalo vyše 800 Rómov, ale ani jeden z nich nemal toľko slušnosti, aby prišiel upratať to, čo po sebe zanechal. Je to veľmi smutné, podľa mňa si Rómovia nové bývanie ani nezaslúžili...“

Nasrdení občania

Obyvatelia Spišských Tomášoviec sú čoraz viac nahnevaní na samosprávu susedných Letanoviec. Nevraživosť nabrala na sile najmä po prvej brigáde, ktorú letanovskí Rómovia nemali ani v päte. Za maximálne neférový považujú aj postoj letanovského starostu Michala Urbana. A majú pravdu. Letanovce podľa našich informácií dostávajú z podielových daní za Rómov mesačne okolo 20-tisíc eur, ale problémy, ktoré narobili, necháva starosta na riešenie Spišským Tomášovciam. Aj takúto absurditu vyplavilo smetisko pri Letanovskom mlyne. „Bolo by spravodlivé, keby Obecný úrad Letanovce poslal peniaze za Rómov nám, aby sme mali za čo vypratať odpad, ktorý po sebe nechali,“ uvažuje Cyril Melega.

Zástupca starostky Spišských Tomášoviec Cyril
Zástupca starostky Spišských Tomášoviec Cyril
Zdroj: Peter Ličák

Zástupca starostky Spišských Tomášoviec Cyril Melega je z postupu letanovskej samosprávy sklamaný.

Premiér Fico v sobotných dialógoch v Slovenskom rozhlase pomenoval rómsku otázku ako kritickú. Okrem iného viackrát zdôraznil, že Rómovia majú aj svoje povinnosti. Tí, ktorí zanechali po sebe obrovské smetisko, na premiérove slová zvysoka kašlú. Ľudia na Spiši sa s čoraz väčším podráždením pýtajú, dokedy si budú Rómovia beztrestne robiť, čo sa im zachce. Smetisko pri Letanovskom mlyne ukazuje, že Rómovia nemajú ani najmenšiu chuť meniť čosi na spôsobe svojho myslenia a konania. A to nie je pre Slovensko dobrá správa.

Poslať emailom
Diskusia ()
Najtenší dom na svete.

Pôjdete do kolien: Neuveríte, prečo vznikol a ako vyzerá tento dom!

Populárne články
Ilustračná snímka

Pri hľadaní dokumentov na manželov pohreb objavila cédečko: Ako ho mohol nahrať?

Nie je dňa, keď by si herečka Hana Gregorová nespomenula na svojho manžela Radka Brzobohatého, s ktorým prežila 32 rokov.

Hana Gregorová: Nie je dňa, keď by som si na Radka nespomenula, boli sme ako oheň a voda

Joanne sa stala slávnou, zmenila štýl obliekania aj farbu vlasov, čo je však dôležité, nezabudla súcitiť s ľuďmi, ktorí trpia, zarobené milióny rozdáva na charitu.

Z dna na výslnie: Vedeli ste, akým utrpením si prešla autorka slávneho Harryho Pottera?

Moderne vybavená nemocničná kuchyňa vydáva denne okolo 1 500 porcií jedla pre pacientov a ďalších 800 pre zamestnancov.

Zo zákulisia Rooseveltovej nemocnice: Hoci týchto ľudí nevidíte, chod zariadenia stojí na nich

Dušan Cinkota na skúške muzikálu West Side Story v DK Ružinov.

Dušan Cinkota po šiestich rokoch vo väzení varuje mladých: „Je to autoterapia,“ hovorí

Vedeli ste

Označenie „made in...“ malo zabrániť kúpe?

Zobraziť viac
Diskusia