Ľudia boli vystrašení a nevedeli, či majú utekať, alebo si rovno dávať mokré handry na tváre. Že by štipľavý dym a príšerný smrad neškodili, mohol uveriť iba málokto.

Podvečer 25. septembra to v Trnave vyzeralo ako v apokalyptickom filme. Ponad železničnú stanicu a okolo nemocnice sa valil hrozivý čierny dym. V areáli bývalého podniku Trnavských automobilových závodov vypukol popoludní veľký požiar. Dym bolo vidno zo širokého okolia. V smere vetra bolo cítiť aj nepríjemný štipľavý zápach.

Veľmi rýchlo o situácii informovali na sociálnej sieti hasiči, nikto sa nezranil. Požiar sa šíril z haly na výrobu chémie do bazénov. Mesto Trnava odporučilo obyvateľom, aby zatvorili okná a zdržiavali sa čo najďalej od postihnutého miesta.

Trnava je vzdušnou čiarou od atómovej elektrárne Jaslovské Bohunice vzdialená približne 10 kilometrov. Malo by byť samozrejmé, že toto mesto zvládne akúkoľvek krízovú situáciu s prehľadom. Veď čo keby sa stalo niečo horšie ako požiar v sklade bazénovej chémie, kde okrem iného horeli umelohmotné nádoby plné chemických látok?

Presviedčať ľudí, že dym, ktorý dráždi oči a štípe v nose, ich priamo neohrozuje na živote, bolo možno namieste, ale mnohí tomu neverili. Pavol vyšiel z domu neďaleko železničnej stanice, vo dvore nasadol do auta.

„Zrazu som uvidel nad ulicou čierny dym. Autá stáli, vytvárali sa zápchy, pretože šoféri nechápali a sledovali, čo sa to deje. Myslel som, že horí niečo na stanici. V kolóne by som aj tak ďaleko nezašiel, preto som sa vrátil do dvora a išiel sa pozrieť, čo sa deje. Nebolo mi všetko jedno.“

Požiar likvidovalo 160 profesionálnych a dobrovoľných hasičov.
Požiar likvidovalo 160 profesionálnych a dobrovoľných hasičov.
Zdroj: Vladimír Kampf

Pretože nemal dostatok informácií, zavolal na civilnú ochranu. Tam mu však povedali, že s tým nič nemajú a že už tam vlastne ani nikto nie je. Skúsil aj políciu. Informovali ho, že robia, čo je v ich silách a povinnostiach.

„Nikde inde som sa nič zásadné nedozvedel, pretože bolo popoludní a to už mala kopa zamestnancov fajront. Trnavská mestská televízia dokonca večer oznamovala, že je všetko v poriadku a hasiči majú požiar pod kontrolou. „Všade hovorili o požiari a ohni, ale čo môže spôsobiť práve ten dym, nám nikto nepovedal,“ ťažká si.

Upratať a odviezť

Prvá zástupkyňa primátora Trnavy Eva Nemčovská (37) riadila za mesto záchranné práce pri požiari. Podľa majiteľa bolo v objekte, ktorý horel, 10 až 15 návesov chemikálií do bazénov.

„Takú informáciu dostal hlavný veliteľ hasičov okresu Trnava Zoltán Takácz, ktorý mobilizoval zložky a pátral po tom, aký typ chemikálií je v plameňoch. Podľa toho rozhodoval o postupe hasenia a o tom, aké činidlá použije,“ hovorí zástupkyňa primátora.

Upozorňuje na rozdiel medzi mimoriadnou udalosťou a mimoriadnou situáciou. Mimoriadna udalosť je to, čo sa v priestore deje momentálne. V čase, keď sa ponad Trnavu valil dym, bola rozhodnutím krízového štábu vyhlásená mimoriadna situácia.

„Požiar bol lokalizovaný na presne špecifikovanom území. Na mieste bola veľká skupina hasičských a záchranných zložiek. Dym bol viditeľný. Ja som bola len jednou z prítomných, ktorí na mieste organizovali záchranné práce. Požiar hasilo viac než 100 hasičov.“

Neinformovaný obyvateľ mesta vidí hustý stúpajúci dym a len ťažko ho niekto presvedčí, že nie je škodlivý.

Viac ako mesiac po požiari ešte vytekali chemikálie z malých aj veľkých nádob.
Viac ako mesiac po požiari ešte vytekali chemikálie z malých aj veľkých nádob.
Zdroj: Vladimír Kampf

„Aj hasiči museli mať jasno, aký to mohlo mať dosah na zdravie obyvateľov. Veliteľ privolal z Nitry profesionálov, ktorí robia pri takýchto udalostiach analýzu ovzdušia. Majú dlhoročné skúsenosti. Prišli približne o hodinu. Vybrali si konkrétne body podľa meteorologických podmienok a rozmiestnili kontrolné stanovištia až do okolia Trnavy. Žiadne momentálne ohrozenie života však dym spôsobiť nemohol.“

Zjednodušene povedané: V ovzduší neboli látky, ktoré by človeka dokázali zabiť okamžite.

„Samozrejme, nemôžeme sa tváriť, že v ovzduší nič nebolo. Analýza nepotvrdila zdravie ohrozujúce koncentrácie, ale aj napriek tomu sme dali cez jednotky mestskej polície vyhlasovať, aby si ľudia pozatvárali okná.“

Katastrofa sa nekončí

Viac ako mesiac po požiari ležali na zhorenisku nádrže s nejakými tekutinami. Niektoré boli zdeformované, viaceré poškodené a pootvorené a obsah z nich vytekal.

Miesto požiaru bolo voľne dostupné. Nikto ho nestrážil. Ani okolo neho nebola natiahnutá symbolická páska. Je to ako bagatelizovať hustý čierny štipľavý dym.

Možno v tých nádobách nebolo niečo, čo by niekoho priamo ohrozovalo na živote, ale celkom určite nebolo dobré nechať ich nezabezpečené vytekať... Policajti zvyšky po požiari zdokumentovali. Prešiel viac než mesiac, kým ich majiteľ začal odstraňovať.

„Za likvidáciu odpadu nájdeného na mieste činu je zodpovedný jeho držiteľ, v tomto prípade osoba, ktorá ho tam skladovala bez príslušných povolení,“ informovala agentúru SITA hovorkyňa trnavskej polície Martina Kredatusová.

Polícia upozornila majiteľa, že likvidáciu odpadu tohto druhu môže vykonávať len subjekt, ktorý spĺňa podmienky stanovené príslušnými právnymi predpismi.

Priestor, ktorý požiar zasiahol, však zostal stáť.
Priestor, ktorý požiar zasiahol, však zostal stáť.
Zdroj: Vladimír Kampf

„Likvidáciu odpadu polícia nerieši, ale ak zistí, že došlo k opätovnému porušeniu právnych predpisov v rozsahu väčšom ako 266 eur, bude znovu konať proti každej osobe, ktorá by za takýto trestný čin bola zodpovedná,“ dodala Kredatusová.

Slovenská inšpekcia životného prostredia rieši udalosť ako mimoriadne zhoršenie vôd a v zmysle vodného zákona uloží sankciu podnikateľovi, ktorý so znečisťujúcimi látkami zaobchádzal v rozpore so zákonom a spôsobil mimoriadne zhoršenie vôd. Ten mal znečisťujúce látky z miesta požiaru odstrániť bezodkladne.

Sľúbil, že to urobí do konca roka. O necelý mesiac po bazénovej chémii horela v Trnave skládka odpadu. Mesto malo šťastie. Vietor fúkal tak, že splodiny iba „oblízali“ okraj mesta a pokračovali kamsi na vidiek.

Život v autobuse.

Mladí manželia žijú v autobuse. Viete si predstaviť takéto bývanie?

Populárne články
V seriáli Horná Dolná exceluje po boku Petry Polnišovej ako Juraj Brmbalík.

Dano Heriban odolával ponukám televízií až 10 rokov. Prečo tak dlho váhal?

Bývalí spolužiaci urobili niečo, čo ich bude navždy spájať.

Hrdinský skutok školákov: Z horiacej budovy pomohli zachrániť desiatky detí

Ilustračná snímka

Na Slovensko mieri svetlo z Betlehema. Symbol lásky a nádeje prinesú skauti

Obezita prináša zhoršenú kvalitu života.

Najrozšírenejšie metabolické ochorenie zabíja viac ľudí než podvýživa! Ako sa vyhnúť obezite?

„Sme bratia,“ povedal novozvolený pápež František svojmu predchodcovi Benediktovi, keď mu v kaplnke núkal čestné miesto pred oltárom.

Nevídané! Po 600 rokoch máme dvoch žijúcich pápežov. Aká je pravda o ich vzťahu?

Countdown zaviedla NASA.

Zaviedla countdown NASA?

Zobraziť viac
Diskusia