Toto sa nečíta dobre: v apríli pripravil koronavírus na Slovensku o prácu v priemysle, službách, turistickom ruchu, kultúre, a teda aj o pravidelný prísun peňazí viac ako 38 000 ľudí. Ekonómovia varujú, že v tomto mesiaci to bude ešte hrozivejšie číslo.

Nechýbalo veľa, doslova len pár hodín, a medzi nezamestnanými by bolo skončilo aj 25 zamestnancov prešovskej firmy Led-Solar. „Keby nám bol takúto smutnú víziu niekto predostrel vo februári, boli by sme ho vysmiali. Naša firma bola 12 rokov doslova učebnicovým príkladom úspešného podnikania, ani raz sa nestalo, že by sme nemali peniaze na výplaty či odvody, mali sme viac zákazníkov, ako sme stačili vyrábať, a zrazu nás len onen povestný krok delil od krachu. Keď sa dnes o tých beznádejných dňoch rozprávame, pripadá nám to ako zlý sen,“ hovorí ekonómka firmy Ľubica Sabolová (49).

Do firmy to nemá ďaleko, býva v novom dome v Kokošovciach pod západnými výbežkami Slanských vrchov, cesta tretej triedy do Prešova býva poloprázdna, stihne to z domu aj za päť-šesť minút. Práca ju baví, ekonomike rozumie, ani si nevie predstaviť, že by viac do Led-Solaru nemala prísť. V polovici marca to však vyzeralo, že osud zamestnancov a firmy je spečatený.

Svetlá na mieru

Spoločnosť Led-Solar sa venuje vývoju a výrobe originálnych LED svietidiel. Jej konštruktéri na čele so šéfkonštruktérom a konateľom firmy Waldemarom Rurom a Ing. Jánom Čorňákom vymysleli pre svojich zákazníkov viac ako 130 druhov svietidiel. Okrem klasických interiérových a exteriérových vyvíjajú podľa požiadaviek zákazníkov aj špeciálne svietidlá do tých najnáročnejších pracovných podmienok.

„Navrhujeme, vyrábame a, samozrejme, aj inštalujeme špeciálne svietidlá pre živočíšnu výrobu, ktoré sú konštruované pre dosť náročné podmienky prostredia chovných staníc, aj svietidlá na podporu rastu rastlín, vyvinuté na základe vedeckých štúdií. Špeciálne svietidlá vyrábame aj na osvetlenie železničných staníc a prekladísk, tento konštrukčný rad zohľadňuje zložité prevádzkové pomery jednosmernej i striedavej trakcie so zreteľom na vysokú bezpečnosť. K špeciálnym svietidlám, ktoré vyrábame, patria aj tie pre vojenské a policajné strelnice,“ hovorí o špeciálnom výrobnom programe konateľ firmy Ing. Jaroslav Jaduš (52).

Vyprofilovali ho na základoch toho pôvodného, klasického, zameraného na osvetľovanie interiérov, verejné osvetlenie miest a obcí i priemyselných objektov. „Keď sme s našou firmou vstupovali na trh, bol to dosť odvážny krok, lebo už vtedy bola v tomto segmente silná konkurencia. Aby sme obstáli a nevyrábali svietidlá len pre sklad, od začiatku sme sa začali špecializovať na ťažko dostupný sortiment a svietidlá šité na mieru. Ukázalo sa, že to bola správna voľba, našimi hlavnými klientmi sú dnes priemyselné podniky a organizácie pôsobiace v doprave.

Na pracovnom konte máme osvetlenie železničných staníc v Košiciach, Prešove, Zvolene, Rimavskej Sobote, Kysaku, ktoré sme urobili v špeciálnom železničnom programe Led Rail, České dráhy si u nás objednávajú podsvietenie informačných tabúľ na železničných staniciach. V celom rade slovenských miest a obcí sme sa postarali o najmodernejšie verejné osvetlenie, podobne aj v mnohých priemyselných podnikoch,“ hovorí o nosnom programe firmy Led-Solar jej konateľ Jaroslav Jaduš.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

"Tichí blázni" z celebritného rybníka: Toto sú naši najznámejší rybári

Populárne články
Pohľad na mesto z vrchu Skalka.

Zelené a priemyselné: Liptovský Hrádok je najmenšie, ale významné mesto v regióne

Za bicími mu to ide rovnako dobre ako v škole s deťmi.

Učiteľa náboženstva baví tvrdá hudba: Nie všetky texty sú s kostolným poriadkom

Populárny bulharský festival má dlhoročnú tradíciu.

Na ružiach ustlané: Objavte BULHARSKÉ ZLATO v podobe voňavých lupeňov

Ilustračné foto.Sponzorované

Toto je ideálny vek, v ktorom vaše zdravie ocení kúpele

Čo tak stretnúť na najvyššom poschodí budovy uprostred Bratislavy medveďa?

Poklady z múzea: Starostlivosť o zbierky, to nie je len oprašovanie vypchatých exponátov

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia