Tam, kde bývali historické uličky, je dnes voda Oravskej priehrady. Námestovo má vraj skvelú polohu. Je jediným naším mestom, ktoré leží rovno na brehu veľkej priehrady. Napriek tomu ľudia odtiaľto odchádzajú najmä za prácou. Preto je aj nezamestnanosť nízka. Počet obyvateľov však klesá.

V okolí sú hriešne dobré turistické lákadlá. Napríklad Oravský hrad, ktorý je najnavštevovanejším hradom na Slovensku. O Námestovo „zakopne“ len málo turistov. Na viac dní neprichádza takmer nikto.

Námestovo nemá, asi ako jediné mesto na Slovensku, mestskú sálu vhodnú na plesy či stužkové, mestskú športovú halu a kopu iných vecí, ktoré sú inde všedné. Napriek všetkým mínusom sú ceny za pozemky vysoké, často na úrovni Bratislavy. Rovnako je to s dopravou, ktorá nepochopiteľne občas po bratislavsky kolabuje.


Napichnutí na koly

Do polovice 16. storočia patrila Orava kráľovi. V roku 1556 ju získal aj s hradom do zálohy správca kráľovskej komory a bývalý nitriansky biskup František I. Turzo. Aby oblasť zaľudnil, dal príkaz budovať osady. V roku 1557 vzniklo Námestovo. Hornú Oravu poznačili protihabsburské povstania. Cisárske vojská ich však nakoniec potlačili a vodcu z Námestova Gašpara Piku s 25 oravskými a liptovskými richtármi kruto popravili napichnutím na drevené koly. 

Mária Terézia povýšila 14. júna 1776 poddanskú obec na mesto s právom uskutočňovať štyri výročné jarmoky. Priemyselný spolok hornooravských plátenníkov vyvážal plátno do Uhorska, Chorvátska, Sedmohradska, Srbska, Rumunska, Bulharska, Turecka či Egypta. V roku 1943 mesto vyhorelo a zničili ho oslobodzovacie boje na konci 2. svetovej vojny. Pri výstavbe priehrady zatopili dve tretiny vtedajšieho mesta, preto nemá historické centrum.


Iný svet

Ešte pred desiatimi rokmi tu bol svet iný. Do regiónu chodili davy Poliakov. Veľa sa zmenilo. Dnes chodievajú Slováci za rekreáciou do Poľska. Tunajší robotníci pracujú v západnej Európe. V Námestove je problém zohnať dobrých slovenských majstrov. Aj naše dobré stavbárske partie sú preč.

Aby Námestovo vyzeralo ešte lepšie, malo by patriť mladým s praktickými nápadmi. Tým by asi nenapadlo stavať v zátoke Oravskej priehrady do výšky striekajúcu fontánu.

Jeden z našich najvýznamnejších básnikov Pavol Országh Hviezdoslav bol advokátom v Námestove.
Jeden z našich najvýznamnejších básnikov Pavol Országh Hviezdoslav bol advokátom v Námestove.
Zdroj: Vladimír Kampf

Prišlo mi zvláštne aj to, že výletná loď brázdiaca hladinu priehrady nepristáva pri brehoch mesta. Vozí pasažierov z malého prístavu na opačnom konci priehrady na Slanický ostrov umenia. Námestovo z jej paluby vidno iba v diaľke.

Znie to všetko hriešne. Z chýb sa dá poučiť, tak ako sa o to snaží aj miestny športovec a hriešnik František Feja (39).

Závisť a škatuľkovanie

Feja v Námestove podnikal, chce podnikať, športoval tu a chce tu športovať. Za marihuanu sa dostal do väzenia. Hovorí, že všetko, čo zažil, mu prinieslo kopu poznania.

„Veľa mladých ľudí odtiaľto pracuje za hranicami Slovenska. Šikovní odchádzajú mimo Oravy. Sám som zarábal dlhé roky v cudzine. Keď som sa vrátil, kúpil som si byt a začal podnikať s mäsom z Poľska. Neskôr pribudol bar, potom ďalší, nad ktorým sme so spoločníkom zriadili posilňovňu. Tým sa u nás spustila éra kulturistiky, fitnes a pretláčania rukou.“

V roku 2013 Fera Feju zobrali do väzby. „To sa môže stať hocikomu,“ vysvetľuje.

„Vytŕčal som spomedzi ostatných, takže závisť prispela k tomu, ako som dopadol. Závisť na Orave sa stupňuje a ľudia sa tu škatuľkujú. Každý máme niečo za ušami. Za svoju nerozvážnosť som dostal štyri roky. Bola to pre mňa ďalšia skúsenosť, cením si ju.“

K podnikaniu v Námestove sa chce vrátiť. „Mesto žije vďaka nábrežiu. Niektorí poslanci by život na nábreží najradšej zrušili, keby mohli. Podnikov už je tu veľa, no mesto k nim nie je príliš ústretové.“

Turistov je totiž v meste málo, žiadne mimoriadne atrakcie neponúka.

Galéria významných hornooravských rodákov zdobí srdce mesta.
Galéria významných hornooravských rodákov zdobí srdce mesta.
Zdroj: Vladimír Kampf

Vystrelený Arnoldom

Fero sa venuje kulturistike a trénovaniu. Vyštudoval „strojarinu“, potom bol na vojenčine u výsadkárov, kde sa začal zaujímať o šport. Baví ho fitnes, funkčný bodybuilding a fyzioterapia. Zaujíma ho fungovanie ľudského tela a všetko, čo s tým súvisí.

„Chodia za mnou ľudia s problémami pohybového ústrojenstva. Porozprávam sa s nimi, zistím, ako sa stravujú. Poradím im, čo robiť, aby si posilnili organizmus. Ochabnutie znamená bolesť.“

Úspešný reprezentant v kulturistike sa rovnako dobre venuje aj trénovaniu. Kulturistika ho priviedla až k Arnoldovi Schwarzeneggrovi. Prvá cesta do Ameriky, kde ho mal stretnúť, nevyšla. Arnold mal zdravotný problém. O rok sa to vydarilo.

„Mali sme VIP stretnutie s ďalšími našimi kulturistami. Všetko špičky. S Arnoldom sme si mali čo povedať. Rád odpovedal na naše otázky. Keď mi podal svoju energickú ruku, cítil som sa, akoby ma niekto kamsi vystrelil. Je to cieľavedomý a vytrvalý človek s vierou.

Tým dokázal všetko. Sebadisciplínu a bojovnosť si budoval vďaka kulturistike. Jednoducho si povedal, že dá niektorú sériu cvikov ešte raz a išiel za vlastné hranice. Vedel si odopierať stravu a neresti, ktoré by neboli v jeho prospech.

A vedel si aj vybrať. Ak zistil, že na súťaži s nižšou úrovňou bude veľká konkurencia, nešiel na ňu. Radšej si zvolil súťaž na vyššej úrovni, lebo vedel, že tam nebude veľa súťažiacich, a teda zvýšil svoje šance na výhru. Tak to robil aj vo filme a neskôr v politike. Je to môj veľký vzor,“ hovorí.

Podľa Feju je Orava geneticky predurčená na silové športy ako trebárs kulturistika.

„Nemôžeme byť najlepší bežci, lebo tenkým, ľahkým, šľachovitým černochom nemôžeme konkurovať. Škoda, že tu stavajú športoviská práve na takéto športy. Oravci sú robotní, vedia pracovať na poli. Sú predurčení na silové športy.

Tu to nie je ako v Bratislave, kde chlapci kňučia už pri prvej sérii cvikov a potom tri dni plačú, akú majú svalovú horúčku. Dievčatá, ktoré trénujem, tvrdo drú a ani nepípnu. Škoda, že tomuto nikto nevenuje pozornosť,“ ťažká si Feri.

Spoločná fotografia s Arnoldom Schwarzeneggrom.
Spoločná fotografia s Arnoldom Schwarzeneggrom.
Zdroj: Vladimír Kampf

S načatým životom

Fotograf Jaro Sýkora (65) je ďalší námestovský hriešnik. Už je to dávnejšie, čo sa vybral v stopách Martina Martinčeka do oravských dreveníc. Na rozdiel od svojho predchodcu v nich už nenašiel romantiku, ale skôr zvláštne zúfalstvo a beznádej.

Fotografoval starých osamelých ľudkov v rozpadávajúcich sa domoch. Keď k tomu pridal štúdiové portréty hornooravských alkoholikov, bol oheň na streche.

Jaro nechcel len také zvyčajné portréty, on chcel rovno akty ľudských trosiek. Keď som ho sem-tam navštívil, vzdychal, škoda, že nie je bližšie pri Bratislave, že tu jeho prácu ľudia len ťažko pochopia.

Námestovský fotograf sa dostal až pred súd za sériu fotografií obnaženej starenky v jednej z dreveníc. Súdil sa s ním jej syn, napriek tomu, že pani chcela nahotu a starobu svetu ukázať sama. Už to vyzeralo, že Jaro bude platiť. Spor skončil úmrtím žalobcu. Krátko nato zomrela aj jeho mama.

Sýkora bol niektorými vyhlásený za nemravníka, a keby boli iné časy, tak ho hádam popravia na námestí.

Nepopravili. Jaro ďalej býva v Námestove a rozmýšľa, čo s načatým životom. Umeleckým.

„Žiaľ, fotka je mŕtva,“ skonštatoval smutne. „A tu je to ešte mŕtvejšie. Chcel som vydať knihu, no nemám sa chuť niekam pachtiť. Plánujem robiť nejaké ďalšie veci. Len tak pre seba.“

Rodák z Námestova si pochvaľuje, že sa aspoň k lepšiemu zmenili iné veci. Pozoruje to aj na miestach, kam chodil fotografovať. Ľudia síce pomreli, no do chalúp, z ktorých nezostali len torzá, sa znova vrátil život. Chalupársky.

Kostol svätého Šimona a Júdu.
Kostol svätého Šimona a Júdu.
Zdroj: Vladimír Kampf

„Chodím a fotografujem miesta, kde som navštevoval ľudí a snažím sa do nich zapasovať cez dvojitú expozíciu moje staré obrázky zo sveta, ktorý už nie je. Mám nápady, ale nemal som na ne čas.

Samozrejme, že ma zaujímajú prepracovaní ľudia s tvrdými osudmi. Lenže musím sa niečím živiť, takže driem vo fabrike pri automatoch. Keby som mal o desať rokov menej, šiel by som za mojimi dvoma dcérkami Jankou a Jarkou do Brna, kde obe študujú fotografiu,“ usmieva sa šťastný otec.

Extrémny kuchár

Bol by hriech nenavštíviť vášnivého extrémneho športovca a ešte extrémnejšieho zberateľa histórie Martina Rusnáka (39). Rodený Námestovčan je vyučený kuchár, ktorý si varí len doma pre seba. V meste má army shop Caknoris. Dajú sa v ňom kúpiť nielen zbrane, ale trebárs aj výbava na majiteľove obľúbené činnosti.

„V živote sa držím pravidla – rob, čo ťa baví. To, čo ma baví, ma vždy živí,“ vysvetľuje.

„Nikdy som nebol zamestnaný. Aký šport práve robím, alebo ho skúsim a zapáči sa mi, vtiahnem ho do svojej práce a predávam ho ďalej. V rámci športovania veľa cestujem, za kaňoningom, kajakingom, raftingom, jaskyniarstvom, potápačstvom, horolezectvom...

Ľudia, ktorí cestujú so mnou alebo budú cestovať prostredníctvom outdoorovej kancelárie Zážitky s Rusnákom, ktorú zakladám, si budú môcť kúpiť výstroj u mňa. Ja osobne som už robil asi všetko vrátane potápania v jaskyniach a zoskokov z lietadiel, mám teplovzdušný balón... Naozaj robím iba to, čo ma baví,“ zdôrazňuje.

Od roku 1996 je Námestovo okresným mestom Hornej Oravy.
Od roku 1996 je Námestovo okresným mestom Hornej Oravy.
Zdroj: Vladimír Kampf

Po krátkom zamyslení, že ktorý z extrémnych športov ešte neskúsil, len pokrčí plecia: „Neletel som v stíhačke.“

Priznáva, že masové športy, ako sú futbal či basketbal, ho nikdy nebavili. Šport má byť podľa neho o prekonávaní vlastných hraníc.

Námestovský kuchár zabŕdol pred dvadsiatimi rokmi do umenia. Páčila sa mu keramika, tak si zariadil dielňu.

„Už sám nevyrábam, no venujem sa marketingu, objednávkam, distribúcii a hlavne dizajnu a návrhom nových výrobkov. Zamestnávam 12 ľudí, máme vlastnú predajňu a e-shop. Zásobujeme všetkých 137 miest na Slovensku.“

Nemá to kam dávať

História Martina Rusnáka fascinuje od desiatich rokov. „Začínal som známkami u pána, ktorý mal strieborný odznak filatelie. Keď ma známky po dvoch rokoch omrzeli, pustil som sa do pohľadníc. Začalo ma zaujímať, ako vyzerali Námestovo a okolité dediny v minulosti, ako vyzerali dediny, ktoré skončili pod hladinou Oravskej priehrady.

Sedemnásťročný som mal vytvorených 37 kont v aukčných sieňach po celej Európe a skupoval som všetky možné dokumenty, ktoré sa týkali Oravy. Boli tu notár, žid, statkár, kňaz či učiteľ, ktorí posielali korešpondenciu do sveta. Chodieval som na aukcie do Londýna a Paríža. Kupoval som, kde sa dalo.

Takmer za tri desaťročia som si vytvoril veľký archív. Prebytky odo mňa kúpilo múzeum na Oravskom hrade. V roku 2011 som vo vydavateľstve Dajama vydal knihu Orava na starých pohľadniciach. Vtedy sa ľudia o mne dozvedeli a začali mi dokonca nosiť veci zadarmo,“ spomína.

Pod hladinou priehrady zostali Slanica, Osada, Hámre, Ľavkovo, Ústie, dolná časť obce Bobrov a dve tretiny Námestova.
Pod hladinou priehrady zostali Slanica, Osada, Hámre, Ľavkovo, Ústie, dolná časť obce Bobrov a dve tretiny Námestova.
Zdroj: Vladimír Kampf

Zbierka pohľadníc a dokumentov sa mu rozrástla ešte viac. V starých papieroch sú záznamy o ďalších námestovských hriešnikoch, ale i vzácne dokumenty. Od rodiny z Vyšného Kubína dostal rukopisy spisovateľky Margity Figuli, korešpondenciu maliara Ľudovíta Fullu, prozaika Ladislava Nádaši Jégého...

„Ľudia majú doma kadečo. Mám viacero archívov a skladov vrátane takých na veci, ktoré už nemám kam dávať,“ smeje sa.

„Okrem facebookovej stránky Múzeum Martina Rusnáka, kde môžu ľudia vidieť časť mojej zbierky, plánujem vlastné múzeum v novopostavenej budove. Mala by to byť expozícia všetkých hornooravských obcí vrátane tých, ktoré sú dnes poľské. Múzeum bude nielen o dokumentoch, ale tiež o náčiní, ktoré naši predkovia používali a o zaujímavých osobnostiach, nielen tých, ktoré sú už teraz všeobecne známe.“

Námestovská história dokáže prekvapiť. Dobrodružstvo bolo objavovať židovské pivnice či sýpky pod námestovským kostolom.

„Je úžasné ukázať to ľuďom, ktorí tu žijú celé desaťročia a ani o tom netušia. Záhad má Námestovo ešte viac. To ma baví. Keby som robil niečo, čo ma nebaví, tak to nevydržím.“

V Námestove sa podľa Martina žije výborne. Mrzí ho, že najmä mladí šikovní ľudia musia odchádzať za zárobkom. Dokonca závisť môže byť podľa neho pozitívny jav, ktorý posúva ekonomiku vpred. Ak sa sused rozhodne mať niečoho viac či lepšie ako jeho sused, môže to byť dobré. Ľudia potom stavajú a investujú.

Video: Martin Rusnák - záchranca dejín z Námestova


Anketa

Karol Hrubjak (30)

Naše mesto je veľká spádová oblasť pre 100 000 ľudí, preto sa mu darí a napreduje. Je tu veľa podnikateľov, ktorí prevádzkujú občerstvenie, ale aj takých, ktorí sa snažia posunúť miestny život vpred. Napodiv, najviac mi prekáža to isté, že je Námestovo spádová oblasť. Napríklad v piatok je problém nájsť si niekde miesto na posedenie.

Patrícia Kovalčíková (19)

Nie som odtiaľto, no z neďalekého Klina. Čo je v Námestove pekné? Neviem. Oravská priehrada. Baví má živá rocková hudba. Žiaľ, tej je tu málo. U nás v Kline je však socha Ježiša Krista, malá kópia tej v Riu de Janeiro. Pod sochou postupne pribudli Kaplnka Božieho milosrdenstva, socha kľačiaceho Jána Pavla II., krížová cesta a kopa ďalších vecí. Vďaka tomuto areálu k nám chodieva veľa ľudí. Aj z Námestova...

Miroslava Pavláková (25)

Ja som tu zatiaľ spokojná. Veď som tu od narodenia, takže som zvyknutá. Všetko čo potrebujem, mám poruke. Naozaj mi nič nechýba. Robotu mám, hoci jej tu nie je až tak veľa. S deťmi chodievam najmä na námestie, na preliezačky, na kúpalisko. V priehrade je voda studená.

Poslať emailom
Diskusia ()
V údajne najvyššej obytnej budove na svete, ktorá vyrástla v New Yorku, stojí najdrahší byt 63 miliónov dolárov.

V New Yorku vyrástla najväčšia obytná budova na svete. To je ale výhľad a luxus!

Populárne články
Dosť bolo zahmlievania. Irina Shayk a Bradley Cooper to viac neskryjú

Dosť bolo zahmlievania. Irina Shayk a Bradley Cooper to viac neskryjú

Marek má dve krásne dcéry, ktoré mu robia veľkú radosť. Herectvo ich zatiaľ neláka.

Herec Marek Majeský: Nechcem si cez deti kompenzovať svoje túžby

Aj keď sú tunajší veľkí zamestnávatelia minulosťou, obyvatelia Vrbového to majú blízko za prácou v Piešťanoch, v Jaslovských Bohuniciach či v Trnave.

Slovenské mestečko so svetovou atrakciou: Miestna šikmá veža sa nakláňa takmer o meter!

Lisa Edelstein

Odvážna hviezda zo seriálu Dr. House: Pre zvieratá donaha!

V údajne najvyššej obytnej budove na svete, ktorá vyrástla v New Yorku, stojí najdrahší byt 63 miliónov dolárov.

V New Yorku vyrástla najväčšia obytná budova na svete. To je ale výhľad a luxus!

Vedeli ste

Pytagoras objavil a2 + b2 = c2.

Zobraziť viac
Diskusia