Otázky prečo

Ten prišiel 18. júna tohto roka. Pred narodením Jakubka opäť absolvovala všetky predpôrodné vyšetrenia a uznáva, že v tomto smere je na Slovensku starostlivosť o ženu na veľmi dobrej úrovni. „Mám gynekológa, ktorý domáce pôrody akceptuje a do ničoho ma nenútil. Vedela som, že dieťa je donosené a v správnej polohe. Verila som svojmu telu a, samozrejme, opäť aj svojej pôrodnej asistentke,“ vracia sa k nedávnemu pôrodu takmer štvorkilového chlapčeka. Na svet prišiel po štyroch hodinách.

Zuzana najskôr ležala vo vani s vodou, potom vyšla von a porodila v kúpeľni. Hovorí o udalosti, ktorá neskutočne posilnila vzťahy v rodine – aj smerom k starším deťom a ich prístupu k mladším súrodencom. „Bol to zážitok, jeden z najkrajších v mojom živote. Pri Martinkovi som mala len minimálne poranenia, pri Jakubkovi žiadne. Pýtam sa, prečo sú domáce pôrody inde možné a na Slovensku nie?“ posiela otázku zákonodarcom.

Ak by musela rodiť mimo domova, vybrala by sa do pôrodného domu. „Napríklad v Česku je ich viacero. Sú tam lekári, ale hlavný priestor dostávajú pôrodné asistentky. Keby to však v slovenských pôrodniciach fungovalo tak ako v tej talianskej, kde sa narodil môj najstarší syn, bez problémov by som tam išla,“ tvrdí. Rovnaký pohľad na vec má aj Zuzanin partner Igor, ktorý prišiel na svet so zlomenou kľúčnou kosťou. Aj táto udalosť je jedným z dôvodov, prečo v prípade svojich synov inicioval domáci pôrod. „Veľa som o tom čítal a počul. Na kurzy som chodil s partnerkou, absolvovali sme spolu rôzne prípravné procedúry a učili ma, ako byť Zuzane pri pôrode oporou. Bola to pre mňa veľká výzva,“ dodáva.

Dnes vyše dvojročný Martinko (vľavo) taktiež prišiel na svet mimo pôrodnice.
Dnes vyše dvojročný Martinko (vľavo) taktiež prišiel na svet mimo pôrodnice.
Zdroj: Martin Mázor

Asistentka v utajení

Pracujú v náročných podmienkach, v úplnej anonymite a s vedomím, že môžu čeliť trestnoprávnym následkom. Za týchto okolností nečudo, že kvalifikované pôrodné asistentky, ktoré pomáhajú nastávajúcim matkám pri domácich pôrodoch, by sme na Slovensku zrátali možno na prstoch jednej ruky. Patrí medzi ne aj žena, ktorú môžeme volať napríklad Tereza. Odhaduje, že za sebou má už okolo 300 domácich pôrodov. Opisuje ich ako krásne a hlboké zážitky, hoci niekedy s náročnejšími situáciami. Ani v jednom prípade však podľa nej nedošlo k tomu, že by sa muselo ísť do nemocnice pre vážnu zdravotnú komplikáciu pri pôrode alebo po ňom.

Pre náš týždenník prehovorila o tom, prečo sa rozhodla vstúpiť na tenký ľad menom domáce pôrody. „Počas výkonu práce pôrodnej asistentky v nemocnici som postupne prichádzala na to, že vedenie pôrodov a spôsob, akým ženy rodia na Slovensku, neladí s prirodzeným priebehom, ale je riadený lekárskym postupom, na základe nastavených štandardov. Často to so sebou prináša zbytočné zásahy a traumy pre matku a novorodenca,“ vysvetľuje.

Začala vyhľadávať informácie zo zahraničia, odborné články o pôrodoch, neskôr ju oslovila prvá žena. Odvtedy sa venuje tejto „druhej práci“. Mrzí ju, keď sú domáce pôrody označované za hazard a rodičia obviňovaní z nevedomosti a nezodpovednosti. „Ak by to bola pravda, v žiadnom prípade by som o asistencii pri domácich pôrodoch neuvažovala. Jednou z podmienok je kvalitná domáca príprava s rodičmi, ich zodpovedný prístup. Vďaka tomu sme aj akútne odchýlky vždy zvládli v domácom prostredí,“ prezrádza Tereza.

Iné je to podľa nej vtedy, ak rodička domáci pôrod psychicky nezvláda, čo môže spôsobiť vyčerpanosť, stúpajúcu nedôveru až rezignáciu. Tento stav, ak sa situácia nezmení, si vyžaduje presun do pôrodnice. Takýchto skúseností však mala len minimum. Zdôrazňuje pritom, že treba veľmi starostlivo zvážiť, ktorá žena je vhodná na domáci pôrod. Nie u každej je totiž zdravotný stav úplne vyhovujúci. Napriek tomu podľa nej dopyt po domácich pôrodoch stúpa a pôrodné asistentky nedokážu pokryť dopyt.

„Matky tak vyhľadávajú pomoc dúl – pôrodných laičiek – alebo rodia doma samy, čím sa vrhajú do veľkého rizika,“ nabáda na zmenu legislatívy. Podľa Terezy chýbajú právne normy, vypracované štandardy pre zdravotnú starostlivosť pôrodnej asistentky o matku a dieťa v domácom prostredí alebo v pôrodných domoch, centrách, ktoré na Slovensku na rozdiel od iných štátov euroregiónu nenájdeme. Dúfa, že tento stav sa raz zmení a na domáce pôrody už u nás nebude pozerané cez prsty, respektíve paragrafy. Nateraz môže iba veriť ľuďom, s ktorými pracuje, že ochránia jej identitu.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Len ochutnať!

Nafukovacie nohavice či miniatúry jedla... Spestrite si deň poriadnou dávkou bizarností

Populárne články
Ilustračná snímka

Vyčerpaný som premýšľal, ako to zvládnuť. Myslel som, že na mňa otec zabudol. On však...

Kňažná Charlene

Monacká KŇAŽNÁ CHARLENE v objatí s manželom: Toto by ste od nej nečakali

Dorota Nvotová

Finančné suchoty kvôli koronavírusu: Umelkyňa DOROTA NVOTOVÁ najprv predala auto, potom klavír

Timo Tolkki

Dominika Gottová to nebude mať ľahké: Jej ex mieri do Prahy

Už teraz v septembri začína herečka postupne pracovať.

Podnikanie na Jadrane: Herečka KRISTÍNA PALONDER GREPPELOVÁ otvorene o biznise s realitami

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia