Nasledujúce riadky by nemali slúžiť ako inšpirácia budúcich rodičov na domáce pôrody. Príbehom Zuzany Švárnej (40) a Igora Babiaka (36) chceme prispieť k otvoreniu diskusie o pomerne tabuizovanej téme, ktorá na Slovensku balansuje na hranici zákona.

Mamička dnes už štyroch detí absolvovala svoj prvý pôrod pred trinástimi rokmi v jednej zo slovenských nemocníc. „Prišla som tam otvorená na šesť centimetrov a čakalo sa, že o dve hodiny bude po všetkom. Napriek tomu to bol ťažký pôrod. Nepostupoval podľa predstáv, bola som v psychickej nepohode. Dcéra Mária sa napokon narodila pomocou klieští. Som presvedčená, že dôvodom bola moja nevhodná poloha,“ myslí si Zuzana Švárna. Aj keď všetko napokon dopadlo dobre a bez následkov, negatívneho pocitu sa už nedokázala zbaviť.

Druhé dieťa, syna Lea, priviedla na svet v malej nemocnici v Taliansku, kde v tom čase žila. „Tam to bolo úplne o inom. Jedna pôrodná asistentka neustále pri mne, žiaden tlak, urobili všetko, čo som chcela. Od svetla, hudby až po moje behanie. Asistentka mala len 23 rokov a pritom úžasný prístup a vedomosti. Lekár prišiel na sálu len na poslednú fázu pôrodu. Sadol si a keďže nedošlo k žiadnej komplikácii, ani neintervenoval. Chlapec sa narodil úplne bez problémov po štyroch hodinách,“ opisuje pozitívnu skúsenosť.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Partnerov návrh

Po návrate na Slovensko otehotnela so súčasným partnerom Igorom tretíkrát. Zisťovala, či sa v našich nemocniciach niečo zmenilo, a usúdila, že veľa nie. „Stále velia lekári a pokiaľ chcete niečo nadštandardné ako prestrihnutie pupočnej šnúry alebo zvolenie ľubovoľnej polohy, musíte si to prácne vydobýjať. Nevedela som nájsť pôrodnicu, kde by nechali ženu ženou a boli jej len nápomocní,“ hovorí. V tom čase prišiel veľmi zaujímavý moment – Igor prišiel s návrhom, aby rodili doma.

Niekoľko žien z okruhu ich známych s tým už malo skúsenosť, v predstihu sa na túto udalosť začali pripravovať. Po absolvovaní kurzu hypnopôrodu cvičila Zuzana doma pol roka metódu založenú na hlbokej relaxácii, uvoľňovaní panvového dna, správnom dýchaní. „Žena sa týmto cvičeniam musí venovať každý deň, čo bol aj môj prípad. Toto ma naštartovalo, hoci som si, samozrejme, uvedomovala aj riziká,“ reaguje na našu otázku, čo by robila, keby...

„Musíte to akceptovať a zobrať na seba zodpovednosť. Samozrejme, s pomocou pôrodnej asistentky so skúsenosťami z domácich pôrodov, ktorej absolútne dôverujete. Vďaka nej som presne vedela, čo sa počas pôrodu deje, upokojovala ma, že je všetko v poriadku, poradila mi najvhodnejšiu polohu, mala prístroj na počúvanie srdiečka bábätka. Išla z nej obrovská istota,“ spomína na 4. máj 2018, keď doma priviedla na svet malého Martinka. Po tejto skúsenosti už viac neriešila, ako postupovať v prípade ďalšieho pôrodu.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

"Tichí blázni" z celebritného rybníka: Toto sú naši najznámejší rybári

Populárne články
Lucia Ďuriš Nicholsonová je slovenská liberálna politička a bývalá novinárka, v súčasnosti poslankyňa Európskeho parlamentu zvolená za stranu Sloboda a Solidarita, členka frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov.

TOTO by sme nečakali: LUCIA ĎURIŠ NICHOLSONOVÁ radikálne zmenila účes! (FOTO)

Vynikal vo viacerých oblastiach, no napokon vyhralo divadlo.

Džentlmen FRANTIŠEK KOVÁR: Kolegyne o ňom tvrdia, že patrí k najúctivejším mužom v súbore

Ilustračná snímka

Hnev voči bratovi mi nedovolil sa sním rozlúčiť. On však nezavrel oči, kým som mu neodpustil...

Dcéra Cindy Crawford, modelka Kaia Gerber.

Radšej veselé ozdoby: Dcéra CINDY CRAWFORD zvolila na nechty poriadny gýč!

VOJTĚCH (VOJTA) KOTEK, herec

Prišiel o skvelú pracovnú príležitosť: Herec VOJTA KOTEK skončil v nemocnici

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia