Je to nemocničná budova na periférii – svojou polohou aj mierou investícií. Pritom dnes zohráva v boji s kovidom kľúčovú úlohu. Vchádzam do útrob banskobystrického oddelenia infektológie a na rozdiel od iných reportáží netuším, čo ma tam čaká.

Nech je už môj dojem z tohto momentálne značne preľudneného „retro“ prostredia akokýľvek skľučujúci, všetko má svoje príčiny a súvislosti. „Hoci som tu už vyše dvadsať rokov a za celý ten čas bolo viacero pokusov o rekonštrukciu či postavenie novej budovy, zakaždým zlyhali na financiách,“ vysvetľuje primárka oddelenia infektológie FNsP F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici Diana Vološinová. Snahy presunúť sa z areálu starej nemocnice bližšie k ostatným oddeleniam komplikuje aj to, že oddelenie, ktorému šéfuje, nemôže byť v monoblokoch so spoločnou vzduchotechnikou a musí mať vybudovanú samostatnú čistiareň odpadových vôd. „Uvidíme, čo prinesie budúcnosť. S vedením nemocnice na tom pracujeme,“ prezrádza primárka. Do akej miery urýchli naplnenie týchto vízií pandémia koronavírusu, netuší. Pravdupovediac, momentálne nad tým ani nemá kedy rozmýšľať.

Monoklonálna liečba? Pomôcť musia aj obvodní lekári

V čase tejto reportáže podali na banskobystrickom oddelení 60 infúzií s monoklonálnymi protilátkami určenými na rýchlu pomoc presne špecifikovanej kategórii kovidových pacientov nad 65 rokov s inými závažnými ochoreniami. Skúsenosť je zatiaľ veľmi dobrá: okrem jednej ľahkej alergickej reakcie u všetkých zabrala a žiadny z pacientov sa už na oddelenie nevrátil. V pozadí tejto metódy liečby je však viacero menej pozitívnych faktorov. Okrem ceny neporovnateľnej s vakcínou (jedna dávka pre dvoch pacientov stojí cca 2 700 eur) je tu najmä otázka nutnosti podať tento liek do desiatich dní od prvých príznakov. „Práve tu nastáva problém, lebo niektorí obvodní lekári sa k indikácii monoklonálnej liečby odmietajú vyjadriť a pacientov so všetkým odkazujú na nás. Tí sa k nám, bohužiaľ, často dostanú vo fáze, keď je už na jej podanie neskoro,“ hovorí primárka Diana Vološinová. V každom prípade však podľa jej slov nejde o všeliek. „Kým po očkovaní imunitný systém vytvára protilátky, liečba monoklonálnymi protilátkami nezanecháva pamäťovú stopu a pacient môže o pol roka znovu ochorieť,“ pripomína.

Strečing so „skafandrom“

Z jej kancelárie sa presúvame do miestnosti, kde nás čaká skutočná prezliekacia tortúra. S utrápeným výrazom sa súkam do bieleho „skafandra“, návlekov na topánky a začínam ľutovať, že som sa neprihlásil na firemné online kurzy jogy. K tomu dvoje rukavíc, ochranný štít a konečne môžeme nastúpiť do výťahu. Pred kovidom bola obsadenosť na tomto oddelení okolo 50 percent. Liečili tu napríklad vírusové ochorenia dýchacích ciest, črevné infekcie, meningitídy, boreliózy, salmonelózy či akútne hepatitídy. „Dnes sme v podstate na 150 percentách, keďže pribudlo ešte jedno poschodie. Z doterajších 45 tak máme k dispozícii 78 lôžok s prívodom kyslíka. K dnešnému dňu evidujeme 62 pacientov, včera 63, čo je maximum počas tejto vlny,“ bilancuje primárka.

Vystupujeme na jednom z poschodí, kde sa po chodbe a medzi izbami, oddelenými od nej dvojicou dverí, pohybuje zdravotnícky personál. Keďže personálu nie je dosť a niektorí zamestnanci museli ostať doma či už na PN, alebo kvôli OČR s deťmi, museli povolať posily z iných oddelení. Napríklad z takých, kde dočasne obmedzili poskytovanú zdravotnú starostlivosť. Aj vďaka nim dokážu poskladať zmeny do služieb, hoci takpovediac s odretými ušami.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE Z ODDELENIA S ŤAŽKÝMI KOVIDOVÝMI PRÍPADMI NÁJDETE V GALÉRII

Bludy a realita

V čase realizácie tejto reportáže (30. novembra) evidovala Rooseveltova nemocnica 124 pacientov vrátane umelej pľúcnej ventilácie, z toho 104 neočkovaných. Blížili sa tak k vrcholu druhej vlny v podobe 127 pacientov z marca tohto roka. Na oddelení infektológie ležia od polovice septembra len kovidoví pacienti. Nezaočkovaní tvoria priemerne 85 až 90 percent. Aktuálne hlásili zo 62 pacientov osem zaočkovaných – vo vysokom veku alebo s pridruženými vážnymi chronickými ochoreniami. U všetkých išlo o ľahší stav.

Akékoľvek argumenty o manipulácii s týmito štatistikami zo strany pochybovačov považuje primárka za absurdné. „Stačí sa pozrieť na vyčerpaný personál. Leto bolo pre nás krásne obdobie, mali sme tu aj pacientov bez kovidu a tešili sme sa z toho, že sa môžeme venovať ‚normálnej‘ medicíne. Toto obdobie je pre nás maximálne zaťažujúce, najmä psychicky. Treba spomenúť, že tu máme už tretiu vlnu. Kým v tých predchádzajúcich vládol medzi zdravotníkmi väčší entuziazmus aj spätná väzba od pacientov a ich rodín bola oveľa lepšia, teraz sa stretávame s čoraz väčšou agresivitou. Vyplýva to z atmosféry v celej spoločnosti,“ je presvedčená Diana Vološinová.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia