Na dvoch či štyroch kolesách a v podobe, akú si len dokážete predstaviť. Na Horehroní zažijete pohodovú klasiku na koľajniciach aj adrenalín s horskou elektrokolobežkou.

Nie každému vyhovuje preležať dovolenku len tak pri vode, radšej si ju vychutnajú v aktívnejšom a zážitkovom duchu. Na Horehroní na to majú ideálnu príležitosť vo forme „presúvadiel“ na vlastný či elektrický pohon. Popri elektrobicykloch tu v rámci Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Horehronie rozšírili ponuku o ďalšie zaujímavé kúsky vrátane cyklodrezín, ktoré nikde inde na Slovensku nenájdete.

Drezina

Je ľahké koľajové vozidlo slúžiace na prepravu len niekoľkých pasažierov, prevažne na služobné účely. Využívali ho najmä železniční robotníci, prepravujúci sa za prácou v ťažko dostupnom teréne.  Drezina môže byť poháňaná mechanicky alebo byť vybavená motorom. Jej názov je odvodený od mena vynálezcu Karla Draisa, konštruktéra jednostopového odrážadla zvaného laufmaschine alebo draisina. Tieto dopravné prostriedky boli stavané na princípe bicyklov, motocyklov či automobilov, ale používali sa aj jednoduché vozne s kľukou a pákou, poháňané pomocou „pumpovania“. 

Úspešný štart

Cyklodrezinu si možno zarezervovať na stránke www.cyklo.horehronie.sk, kde zistíte, ktoré a na aký smer sú dostupné. V ponuke je niekoľko alternatív jázd vrátane celodenných výletov. Napríklad z hlavného depa v Hronci na výhybňu Šánske s prestupom na vláčik Čiernohronskej železnice alebo, naopak, pokračovať v šliapaní až do Čierneho Balogu. K dispozícii je aj poldenný výlet na trase Hronec-Šánske. Po ceste nájdete drevený altánok, tak­že ho možno spojiť s opekačkou či piknikom. Poldenné výlety sú možné aj z druhého depa sídliaceho na hlavnej stanici Čiernohronskej železnice v Čiernom Balogu, odkiaľ trasa vedie do miestnej časti Dobroč s možnosťou prechádzky na dvojpo­dlažnú drevenú rozhľadňu Pustý vrch. Balíček s dekou a prípadne aj nejakou dobrotou v podobe regionálnych produktov si môžete kúpiť a vyzdvihnúť v depe v Hronci.

Cyklodreziny v modernom šate, ktoré sú ako turistická atrakcia v rámci Slovenska ojedinelou záležitosťou, poháňajú dva bicykle, ďalší dvaja pasažieri, napríklad deti, relaxujú na sedadle. Táto atrakcia funguje druhú sezónu a hoci tú prvú poznačila pandémia, bola jednoznačne úspešná. „Počas leta sme požičali okolo 900 cyklodrezín. Návštevníci si ich obľúbili a mnohí sa k nám radi vracajú,“ hovorí marketingová koordinátorka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Horehronie Žofia Koštialová. Minulý aj tento rok sa dokonca v Hrončianskej doline uskutočnili preteky týchto netradičných dopravných prostriedkov.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE K TIPU NA VÝLET V KRÁSNOM PRÍRODNOM PROSTREDÍ NÁJDETE V GALÉRII

Bezstarostná jazda

Výlet na cyklodrezine zvládnete pohodlne aj bez toho, aby ste boli v športovej top forme. Šanca zablúdiť je nulová, na zdolávanie kopcov, nebezpečné zjazdy, defekt či nebodaj zrážku s protiidúcim vláčikom taktiež zabudnite. Len si to tak bezstarostne „šiniete“ po koľajniciach a dbáte iba na to, aby ste dodržali časový harmonogram. V opačnom prípade by ste sa totiž mohli stretnúť s drezinou idúcou z druhej strany a keďže šliapať dozadu sa nedá, neostalo by nič iné, ako zoskočiť zo sedla a pekne tlačiť. Nie je to nič extra namáhavé, hoci musíte dávať pozor pri preskakovaní cez železničné podvaly. Časové termíny sú však nastavené tak, aby ste sa takýmto manévrom vyhli a mohli si vychutnať ničím nerušenú jazdu.    

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia