Iba vrchol ľadovca

Podľa riaditeľa Správy Pieninského národného parku Ing. Vladimíra Kĺča rozhodnutím prvostupňového súdu dostala ochrana chránených druhov živočíchov, v tomto prípade dravcov, ďalší kopanec. Nízky trest považuje za inšpiráciu pre ľudí, ktorí karbofurán a ďalšie jedy pchajú do dravcov a prírody.

„Prípad z Lačnovského kaňona je len vrchol ľadovca. Otrávené nástrahy sme našli aj v Pieninách, kolegovia hlásia podobné metódy z ďalších chránených území. Treba si uvedomiť, že jeden otrávený holub nezabije len jedného dravca, ale v čase kŕmenia mláďat v hniezde sú ohrozené aj ich životy, navyše otrávené nástrahy sú nebezpečné aj pre ľudí. Škoda, že sa sudca tohto prípadu neinšpiroval podobnými, ku ktorým došlo v Španielsku, to by pánov holubárov zo Šarišských Michalian prešla chuť na kladenie nástrah na dlhé roky,“ konštatuje riaditeľ Pieninského národného parku.

Ochranári našli na skalách otrávené telá holubov.
Ochranári našli na skalách otrávené telá holubov.
Zdroj: Archív R.T.

Inými slovami – v Španielsku by po vynesení rozsudku horko zaplakali. Ako príklad uvádza rozsudok trestného súdu v Ciudad Real nad poľovníkom, ktorý otrávil štyri supy. Páchateľa súd poslal na pol roka za mreže, na dva roky mu zakázal poľovať, a aby to pocítila aj jeho peňaženka, dostal mastnú pokutu vo výške 36-tisíc eur. Ešte horšie dopadli za travičstvo voľne žijúcich zvierat dvaja prezidenti poľovníckych rezerv a strážca hájov.

Súd v Pamplone každého poslal do väzenia na 32 mesiacov, na viac ako päť rokov dostali zákaz poľovať a okrem náhrady škody, ktorú spôsobili, musia zaplatiť aj pokutu presahujúcu 67-tisíc eur. Trojica odsúdených páchateľov otrávila až 138 dravých vtákov a štyri vrany. A španielske noviny o nich bez najmenších okolkov písali ako o zločincoch.

˃˃˃ Fotografie k článku nájdete v galérii. ˂˂˂
Život sa s ňou nemaznal, nakoniec sa však na ňu usmialo šťastie v podobe milujúcej majiteľky.

Zázraky sa dejú: Fenka s amputovaným ňufáčikom si prešla peklom, teraz našla láskyplný domov

Populárne články
Čo priniesla karanténa vám? Známe tváre spojilo VIDEO šíriace pozitívny odkaz

Čo priniesla karanténa vám? Známe tváre spojilo VIDEO šíriace pozitívny odkaz

Dominika Gottová

Útrapy Dominiky Gottovej akoby nemali konca: Nemôže vidieť mamu!

Coron, Palawan, Filipíny, letecký pohľad na krásne lagúny a vápencové útesy.

V neviditeľnej vode: Exotické Filipíny sú rajom pre potápačov

František Zvarík (†87) bol šarmantný elegán, ktorý nepokazil žiadnu zábavu. Miloval ženy a veľmi rýchlo si ich dokázal získať. S manželkou Evou Krížikovou (85) ho však spájalo silné puto.

Slovenské herecké nebo: K Františkovi Zvaríkovi boli múzy mimoriadne štedré

Ilustračná snímka

Bola som na smrť vystrašená: Okolo brány sa mihol tieň a na chvíľku sa na ňu prilepil!

Lieky pre ľudí pomáhajú aj zvieratám. Je to pravda?

Pomáhajú lieky pre ľudí aj zvieratám?

Zobraziť viac
Diskusia