Chovatelia športových holubov neváhali podhodiť vzácnym dravcom ako návnadu živého holuba natretého jedom! Dôvod? Chceli vraj ochrániť svoj chov!

Keď aj na Slovensku začali ochranári pred rokmi osádzať v prírode prvé fotopasce, aby sa viac dozvedeli o živote, pohybe a migrácii medveďov, vlčích svoriek, rysov a dravých vtákov, možno netušili, ako dobre im poslúžia pri odhaľovaní pytliakov. Práve vďaka šikovne umiestneným fotopascám ochrancovia prírody odhalili aj páchateľov tej najbrutálnejšej formy pytliactva – trávenia zákonom chránených dravých vtákov.

Bratia Miroslav a Peter G. zo Šarišských Michalian, v širokom okolí známi chovatelia ušľachtilých športových holubov, patria medzi tých odhalených páchateľov vtáčej kriminality, ktorí sa postavili pred súd. Hoci za travičstvo mohli dostať až päťročný trest odňatia slobody, trestný senát Okresného súdu v Prešove im uložil len podmienečné tresty. S ich výškou nebol žalujúci prokurátor spokojný, prípadom bezohľadného travičstva dravých vtákov sa bude v odvolacom konaní zaoberať Krajský súd v Prešove. Rozsudok teda zatiaľ nie je právoplatný, preto nezverejňujeme priezviská travičov.

˃˃˃ Fotografie k článku nájdete v galérii. ˂˂˂

Čudná podoba pravdy

Bratia sa v súdnej sieni bránili tým, že na Slovensku sú dravé vtáky premnožené a likvidujú nielen voľne žijúce operence, ale aj športové holuby. Zoológ prešovského regionálneho pracoviska Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky Ing. Roman Trojčák (42) rozhorčeným hlasom podčiarkuje, že obžalovaní a zatiaľ neprávoplatne odsúdení holubári likvidovali sokoly tým najdrastickejším spôsobom: „Pri kontrole hniezd v chránenej prírodnej rezervácii Lačnovský kaňon sme už pred ôsmimi rokmi zistili, že hore na skaly, na takzvané trhaniská ulovenej koristi, ktosi rafinovane podhodil neďaleko hniezdiacemu páru sokolov telá otrávených holubov.

Hniezda dravých vtákov kontrolujeme aj štyrikrát do roka, prvýkrát s príchodom skorej jari. V tiesňave hniezdil jeden pár sokolov, ktorý z ničoho nič zmizol. Bolo nám to podozrivé. Hniezdili totiž v ťažko prístupnom teréne, kde je zakázaný vstup, nevedie tadiaľ žiadny turistický chodník, lebo lokalita Kamenná baba je v piatom, najvyššom stupni ochrany. Travičov priamo pri ukladaní návnad natretých jedovatými pesticídmi nasnímali fotopasce, záznam sme odovzdali policajtom a tí ich vypátrali. Spoločenská hodnota sokola je 5 530 eur, ale ak hniezdi v chránenej rezervácii, prekračuje sumu 16-tisíc eur. Ako ochranári si myslíme, že traviči by mali nahradiť do štátnej pokladnice aj spôsobenú škodu, akýsi symbolický trest či morálne odsúdenie ich činu nestačí,“ vyjadruje názor štátnych ochranárov prírody Roman Trojčák.

˃˃˃ Fotografie k článku nájdete v galérii. ˂˂˂

Mrzí ho aj to, že traviči si vôbec nepripúšťajú vinu, po vynesení rozsudku sa pred súdnou sieňou urazene obuli do svedka Jána Liptáka z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku slovami, ktoré jasne hovoria o ich postoji k tomu, čo spáchali: „Na vašej strane je zákon, na našej pravda!“ Ako vravia veriaci ľudia – bohuchovaj pred takými pravdami. Ich pravda má totiž veľmi divnú podobu. Pracovníci štátnej ochrany prírody našli na skalách v Lačnovskom kaňone ako návnadu natretú jedovatým pesticídom dokonca živého holuba priviazaného ku koreňom stromu! Pekná láska k holubom, len čo je pravda...

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Život sa s ňou nemaznal, nakoniec sa však na ňu usmialo šťastie v podobe milujúcej majiteľky.

Zázraky sa dejú: Fenka s amputovaným ňufáčikom si prešla peklom, teraz našla láskyplný domov

Populárne články
Jonáš nakrútil video o priebehu choroby, aby ľuďom vysvetlil, čo sa s ním počas nej deje.

Útoky počas karantény: Nakazený Jonáš opísal desivé správanie agresívnych ľudí

Lídri hnutí a strán sa dohodli na zložení vlády. Čakajú ich ťažké časy. Je však dôležité, aby dokázali vládnuť celé funkčné obdobie a splniť svoje sľuby.

Aké šance má vláda? Politológovia opísali plusy a mínusy nových ministrov

ZIKA ASCHER nad návrhmi látok v roku 1946.

Tvorili pre Alžbetu II. či princeznú Dianu: Ascherovci do textilného biznisu zlákali aj Picassa

Prechádzka na čerstvom vzduchu robí zázraky.

Prebuďte sa zo zimného spánku: Za Jarnou únavou je nedostatok vitamínov

Život sa s ňou nemaznal, nakoniec sa však na ňu usmialo šťastie v podobe milujúcej majiteľky.

Zázraky sa dejú: Fenka s amputovaným ňufáčikom si prešla peklom, teraz našla láskyplný domov

Tekuté mydlo je hygienickejšie. Je to pravda?

Je tekuté mydlo hygienickejšie?

Zobraziť viac
Diskusia