Futbalový fenomén

Na čo môžu byť Uhorčania právom hrdí, je miestny športový areál a futbalový klub. Trávnatú plochu zdobia moderné tribúnky a celkom nové striedačky s logom klubu, za jednou z bránok sa môžu deti vyšantiť na novom ihrisku. „Aj keď hrajú chlapi len najnižšiu 7. ligu a väčšinou nepochádzajú z našej obce, klobúk dolu pred nimi. Hrajú srdcom a keď treba, sami si pokosia ihrisko či zabezpečia dopravu vlastnými autami na zápasy u súperov, čím obci výrazne pomáhajú šetriť financie. Na zápase sa zo sponzorského vždy niečo uvarí – či už guláš, kapustnica, alebo klobásy, ktoré sú pre ľudí v podstate zadarmo. Máme svetelnú tabuľu a ja sa vždy rád zhostím úlohy hlásateľa,“ prezrádza starosta, ktorý je z minulosti známy ako úspešný medzinárodný futbalový rozhodca.

Viac ako veľký futbal ho však momentálne napĺňa dedinská kulisa v priateľskej atmosfére bez urážok a osočovania. „Keď majú hráči hosťujúceho mužstva chuť, môžu s nami tiež posedieť, potom zasa niekedy na revanš pohostia oni nás. Z pohľadu nášho klubu ma mrzí jedine to, že sme pre nedostatok hráčov nedokázali vytvoriť mládežnícke družstvo. Nebolo tak možné využiť desaťtisícovú dotáciu zo Slovenského futbalového zväzu,“ vysvetľuje Pavel Olšiak s tým, že viaceré mladé talenty z Uhorského účinkujú vo väčších kluboch v okolí.

Starosta Uhorského a bývalý rozhodca Pavel Olšiak ostal pri futbale ako dobrovoľný hlásateľ.
Zdroj: Ján Miškovič

Pohoda pri rybníku

Práve absencia detí zapríčinila zrušenie miestnej základnej školy a momentálne je otázna aj budúcnosť materskej školy s dvanástimi deťmi. „Doslova bojujeme o každé z nich. Je nám ľúto, že niektorí rodičia z našej obce vozia svoje deti do škôlok v mestách, kam dochádzajú za robotou. Je ich možno len päť alebo šesť, ale aj to v našom prípade robí veľa,“ zdôrazňuje starosta. O zlepšenie demografie sa azda postarajú mladí prisťahovalci, ktorí si v obci rekonštruujú staré domy. Niekoľko z nich je stále na predaj. „Niektorí ľudia prichádzajú na to, že dochádzať za zamestnaním je normálne a popri tom vedia oceniť dedinský pokoj. Myslím, že naša obec je v tomto smere zaujímavou alternatívou, hoci na rozširovanie intravilánu vzhľadom na nedostatok vlastných pozemkov a ich značnú rozdrobenosť myslieť nemôžeme,“ pripomína Pavel Olšiak.

Aj keď o žiadnom turistickom boome v prípade Uhorského hovoriť nemožno, mnohí cyklisti či turisti už dobre poznajú tunajšie malebné okolie. Na okraji obce nájdete pekný rybník s chatkami a záhradkárskou osadou, vyhľadávaný najmä rybármi. Súčasťou areálu je aj nová pizzeria, ktorá by mala byť už onedlho k dispozícii prvým hosťom. Táto znovuoživená obecná nehnuteľnosť, ktorú si prenajal súkromný podnikateľ a investoval do jej rekonštrukcie, by taktiež mohla podporiť cestovný ruch v obci.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia