Aj keď bojujú s nepriaznivou demografiou a starajú sa o viacero sociálne znevýhodnených občanov, urobili v Uhorskom pri modernizácii obce za posledné roky veľký krok dopredu. Napriek zložitým časom veria, že nezostanú prešľapovať na mieste. 

V poltárskom okrese – zvlášť potom, čo sa tu rozpadol sklársky priemysel, nebol život nikdy celkom jednoduchý. Odliv ľudí cítiť v každej obci, pričom výnimkou nie je ani Uhorské. Miestna samospráva však neprepadla pasivite a robí všetko pre to, aby dedinka s len niečo vyše päťsto obyvateľmi takpovediac kráčala s dobou.

Uhorské

Poloha:  Banskobystrický kraj, okres Poltár, región Novohrad

 

Prvá písomná zmienka: 1332

 

Rozloha: 24,61 km²

 

Nadmorská výška: 279 m n. m.

 

Počet obyvateľov: 520

 

Vývoj nezamestnanosti v okrese (vždy ku koncu roka):

 

2012 - 27,43 %

2013 - 25,60 %

2014 -23,57 %

2015 - 20,87 %

2016 - 17,51 %

2017 - 12,84 %

2018 - 10,23 %

2019 - 10,01 %

2020 - 14,62 %

2021 - 12,29 %

2022 (september) - 12,19 %

Zúročiť skúsenosti

On sám z Uhorského nepochádza, jeho manželka však áno a túto obec pozná prakticky od detstva. S kamarátmi a spolužiakmi sa chodil kúpať na miestny rybník a kontakt s touto obcou neprerušil ani vtedy, keď ho pracovná kariéra zaviala na rôzne miesta. Po ôsmich rokoch vo funkcii prednostu Mestského úradu v Poltári prišla pre Pavla Olšiaka príležitosť zaujať uvoľnené miesto po končiacom starostovi a on ju pred štyrmi rokmi využil. „V Uhorskom som sa usadil natrvalo a keď­že mi bolo jasné, čo táto obec potrebuje, snažil som sa využiť svoje skúsenosti a kontakty k získaniu finančných prostriedkov na rôzne projekty. Z financií získaných z obecných daní sa totiž veľký rozvoj robiť nedá,“ pripomína prvý muž obce, ktorý po úspešnej obhajobe svojho mandátu začína svoje druhé volebné obdobie.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE Z ROZVÍJAJÚCEJ SA OBCE V POLTÁRSKOM OKRESE NÁJDETE V GALÉRII

Škôlka, cesty aj ihrisko

Za posledné štyri roky sa podarilo obci získať financie vo výške 580-tisíc eur, pričom len 29-tisíc eur z tejto sumy predstavovali prostriedky z vlastnej kasy. Pavel Olšiak to považuje za solídny výsledok, hoci sa podľa neho určite našli veci, ktoré bolo možno urobiť lepšie. Medzi najväčšie investície za toto obdobie patrí rekonštrukcia materskej školy v podobe výmeny okien, elektrických rozvodov a kúrenia. Vedľa tohto objektu pribudlo multifunkčné ihrisko, kompletne sa zrekonštruovali obecné cesty, bezpečnosť zvýšil 700-metrový chodník aj nové verejné osvetlenie, ľudia majú k dispozícii dve nové autobusové zastávky. „Aktuálne sa pripravuje dobudovanie vodovodu, ktorý obci veľmi chýba, lebo voda v studniach býva nevyhovujúca. V pláne je aj rozhľadňa nad dedinou. Pozemok na tento účel je už pripravený a hotová je aj projektová dokumentácia,“ dodáva starosta.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia