Z Južnej Afriky a z Holandska si doniesol štyri certifikáty na manipuláciu s jedovatými hadmi. Na našom území má viac ako sto odchytov plazov. MILAN OSELSKÝ (37) vyvracia mnohé mýty, ktoré o hadoch kolujú.

Spoluorganizoval prvú medzinárodnú vedeckú konferenciu o plazoch, realizoval trojročný monitoring plazov Slovenska, zúčastňuje sa na vedeckých expedíciách s cieľom skúmať plazy, vyše desať rokov organizuje výstavy exotických zvierat a má za sebou viac ako dvesto prednášok a akcií pre širokú verejnosť.

Jedovaté hady, tak ako každá iná nebezpečná vec, patria do rúk odborníkov. Vy máte niekoľko certifikátov, ktoré vás oprávňujú s nimi narábať. Ako sa získava takýto certifikát?

Každému certifikátu predchádza školenie, ktoré väčšinou pozostáva z dvoch častí: teoretickej a praktickej. V teoretickej sa rozoberá napríklad identifikácia hadov, základné biologické poznatky, akým typom jedu disponujú vybrané hady, aká je prvá pomoc pri tom-ktorom druhu hada. Praktická sa venuje hlavne správnemu typu manipulácie s plazom, výberu správneho vybavenia a podobne. Aj keď sa môže zdať, že had ako had, je veľký rozdiel pracovať napríklad s mambou a pracovať s vretenicou.

Mnoho špičkových odborníkov doplatilo na neopatrnosť životom. Spomeňme aspoň amerických herpetológov Karla Schmidta (†67) a Joea Slowinského (†38) či nemeckého biológa Roberta Mertensa (†80). Nemáte niekedy pri práci s jedovatými hadmi strach?

Strach ani nie, ale určite je tam veľký rešpekt. Paradoxne sa snažím akejkoľvek manipulácii vyhnúť, pokiaľ nie je nutná. Ak už nutná je, snažím sa zachovať chladnú hlavu a sústreďovať sa len na hada a jeho prejavy. Našťastie nie som v pozícii, že s nimi manipulujem na dennej báze, a môžem sa riadiť pravidlom – najbezpečnejšia manipulácia je taká, ktorá nemusí nastať.

FOTOGRAFIE CHOVATEĽA A HADOV NÁJDETE V GALÉRII

Uprednostňujete pri práci s jedovatými hadmi háky, tyče alebo kliešte?

Pri používaní manipulačných pomôcok, ako sú háky, kliešte a iné, nejde o uprednostňovanie. Je to nutnosť akejkoľvek bezpečnej manipulácie. Aj u nás v chovnej stanici máme s kolegami dohodu, že čo nemusíme vyberať, nevyberáme. Keď musíme a vieme pri tom použiť pomôcky, použijeme ich. Aj keď ide o nejedovaté hady. Najčastejšie manipulujeme rukami s užovkami alebo koralovkami pri kontrole zdravotného stavu alebo pri prednáškach a výučbe.

Pri manipulácii s jedovatými hadmi by malo byť používanie správnych pomôcok samozrejmosťou. Akýkoľvek „freehandling“ (chytanie jedovatých hadov do rúk a ich predvádzanie, pozn. red.) je absolútne hazardovanie a u zodpovedného chovateľa nemá čo robiť. Takisto fixácia jedovatých hadov za hlavou by mala byť ako posledná možnosť, keď všetko iné zlyhá, alebo sa využíva len v odôvodnených prípadoch, ako je odchyt špecifických hadov, odber jedu na vedecké účely či výučba.

Rozhovor pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

Je ZUZANA ČAPUTOVÁ módna ikona? Desať naj outfitov našej prezidentky v roku 2020

Populárne články
So sekerou na pleci sa tento 11-ročný chlapec vybral chystať drevo. Keby nebolo koronavírusu, sedel by v škole.

Zabudnuté deti: Žiaci z chudobných rodín nemajú podmienky ani na bežné vzdelávanie

Aveiro má prezývku portugalské Benátky.

Na konci sveta: V krajine pri oceáne s päťdesiatimi odtieňmi modrej

Emília Vášáryová

Syn Emílie Vášáryovej otvoril trinástu komnatu svojej rodiny. Prečo odmietol otcove priezvisko?

Ilustračná snímka

Poklady z nášho archívu: AKO SA OBLIEKALI SOVIETSKE DETI?

Zamrznuté rameno postihuje čašníkov i volejbalistov

Trápi vás zamrznuté rameno? Nezanedbajte zápal kĺbu!

Nobel chcel vyrobiť účinnejšie bomby. Je to pravda?

Nobel chcel vyrobiť účinnejšie bomby. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia