Prameň uprostred lesa vraj lieči

V celej obci vládne ticho, len občas ho prehluší zvuk motorovej píly. Žiadne mechanizmy, iba šum stromov, spev vtákov však počuť uprostred lesa vzdialenom šesťdesiat kilometrov. V areáli niekdajších kúpeľov v nadmorskej výške 710 metrov sa udomácnili Indovia. Nie však hocijakí. Na mieste zvanom Svatá Kateřina vybudovali jediné a najväčšie ajurvédske centrum v Česku a na Slovensku.

Ajurvédsky pavilón sa podobá tým, ktoré využívajú renomované centrá v Indii.
Ajurvédsky pavilón sa podobá tým, ktoré využívajú renomované centrá v Indii.
Zdroj: Lucia Lukušová

Príbeh z dávnych čias hovorí, že prameň, ktorý v lese vyviera, vyliečil z týfusu jednu z dcér miestneho zemana. Okrem toho tu ako lekár pôsobil otec Karla Čapka a po inšpiráciu sem chodieval aj spisovateľ František Xaver Šalda. Dostať sa sem autom – na to rýchle zabudnite. Najbližšie parkovisko je vzdialené štyri kilometre. Odtiaľ už len mikrobusom na elektrický pohon. Majiteľ Petr Zempliner si dáva záležať na čistom vzduchu a pokoji pre návštevníkov.

„V Európe zažívate oveľa viac stresu než napríklad v mojej rodnej Indii. Pacienti, s ktorými sa stretávam, sa preto upínajú k najstarším liečebným systémom, ktoré fungujú roky. Ja som si ajurvédu vyberať nemusel, narodil som sa do tohto spôsobu života. To, v čom ma vychovávali rodičia, som sa rozhodol doplniť aj diplomom. Študoval som na jednej z najprestížnejších univerzít v Bangalúre. Do Česka som prišiel pred troma rokmi,“ vraví lekár Sandžaj Das, ktorý u susedov žije sám. Rodinu nechal v rodnej vlasti a raz za pol roka za ňou cestuje. Aby však Česi a Slováci nemuseli za ozdravnými pobytmi cestovať až do ďalekej Ázie, spolupracujú s renomovanou indickou klinikou Kairali.

˃˃˃ Fotografie miest z oblasti Česká vysočina nájdete v galérii. ˂˂˂

Telč v anglickom seriáli

India však nie je jediná zahraničná krajina, ktorej atmosféru vo Vysočine cítiť. Odporúča sa zájsť aj do mesta Telč a tam to zas dýcha renesančným Talianskom. Stačí sa päťtisícovým mestom poprechádzať a človek sa cíti ako v rozprávke. Pocit sa umocní ešte viac po tom, ako domáci porozprávajú legendy, ktoré sa na miesto viažu. Napríklad o radnici z 15. storočia, ktorú podľa jedných zničil pušný prach uskladnený v pivnici.

Vzplanul údajne doposiaľ neznámym spôsobom. Druhí však tvrdia, že sa to stalo až neskôr, keď mestská rada podľa všetkého oslavovala narodenie posledného mužského potomka významného rodu Rožm­berkovcov, ktorí tu vládli. Počas veľkolepej hostiny poslali sluhu do pivnice doplniť zásoby piva a vína. Išiel tam s fakľou, aby si posvietil. Tú však položil na jeden zo sudov a taký veľký ohňostroj, ako sa v tom okamihu spustil, Telč ešte nezažil.

Miestni preto dodnes majú radi veľkolepé oslavy, nech už je dôvod akýkoľvek. Jedným z nich bol takmer pred tridsiatimi rokmi zápis mesta do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Jeho súčasťou je aj miestny zámok, ktorý neušiel pozornosti anglických filmárov. Priestory zámockých pivníc i parku využili v seriáli Borgiovci, ktorý sa odohrával v 16. storočí.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
Ján Jenčo získaval skúsenosti aj na študijnom pobyte v USA.

Hlavný inšpektor na ministerstve životného prostredia: Prečo občania prestávajú veriť štátu?

JOHN LENNON, hudobný génius, skladateľ a spevák, zakladajúci člen skupiny The Beatles.

Vraj sa gitarou neuživí: Svojmu vrahovi dal JOHN LENNON autogram len niekoľko hodín pred smrťou

Harry a Meghan

MEGHAN MARKLE priznala potrat: Z jej slov puká srdce

Ilustračné foto.Sponzorované

Alarmujúci prieskum: Prepojenosť škôl a praxe v IT sektore je takmer nulová

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia