Viac ako šesť rokov riešili v Galante sfušovanú stavbu akvaparku GALANDIA. Nedávno vodný svet konečne sprístupnili verejnosti. Za miliónové škody však nikto nie je potrestaný. 

V roku 2007 v Galante na juhozápade Slovenska uviedli do prevádzky spolu sedem bazénov a saunový svet. Areál, vybudovaný hlavne z peňazí z eurofondov, však museli v roku 2015 okamžite uzavrieť, pretože bola ohrozená bezpečnosť návštevníkov a návštevníčok. Najhoršie na tom bola strecha – hrozilo, že spadne.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Akvapark bol sfušovaný, podľa znaleckých posudkov sa len na hrubej stavbe „ušetril“ materiál za 1,2 milióna eur. Pri realizácii, teda pri samotnej stavbe, vznikli škody za viac ako 900-tisíc eur. Projekt bol v 15-ročnom monitorovacom období, samospráve hrozilo, že Európskej únii bude musieť vrátiť viac ako štyri milióny eur. Po šesťročnom maratóne plnom emócií, nežiaducej publicity a ministerských výnimiek mesto konečne verejnosti sprístupnilo vynovený, zmodernizovaný a hlavne bezpečný vodný svet. Galanta sa však pre akvapark musela zadlžiť a odsunúť nabok iné investície v meste. Najhoršie na tom je, že za pokazenú stavbu nikto nenesie zodpovednosť, ni­kto nie je potrestaný. Aktuálne sa vynára aj otázka, či celý nákladný projekt nebude pre mesto ekonomickou príťažou.

Zarobí na seba?

Galandia v čase prevádzky ešte pred rekonštrukciou vykazovala stratu. Mesto muselo prevádzku akvaparku dotovať, vtedy išlo o sumu vo výške 150-tisíc eur. Mestské zastupiteľstvo najprv pre vodný svet odsúhlasilo iba pôžičku, potom však štedrú pomoc pretransformovalo na nenávratný príspevok. Dnes sa s primátorom mesta Petrom Paškom a konateľom spoločnosti s ručením obmedzeným Galandia rozprávame aj o tom, ako chcú zabrániť tomu, aby sa na prevádzku akvaparku opäť skladali Galanťania. Galandia totiž spotrebuje toľko elektrickej energie ako všetky mestské zariadenia spolu vrátane základných škôl, škôlok, mestského úradu a verejného osvetlenia.

„Dali sme do poriadku aj technológie, v porovnaní s minulosťou sme znížili spotrebu elektrickej energie. Napriek tomu platí, že vodný svet vykazuje takú spotrebu ako všetky mestské organizácie, ktoré samospráva platí zo svojich účtov,“ spresňuje galantský primátor. Zoltán Szelle vymenúva, aké marketingové aktivity podnikajú, aby zvýšili tržby. „Oslovujeme firmy, aby práve u nás organizovali firemné akcie, ponúkame im zvýhodnené vstupné pre ich zamestnancov.“ Predseda finančnej komisie pri mestskom zastupiteľstve Peter Závodský sa zase nádeja, že Galandiu ekonomicky pozdvihne novovybudovaný „spray park“. Je to vlastne špeciálne mokré ihrisko obsahujúce ochladzujúcu hmlovú bránu, fontány, vedrá s vodou a ďalšie interaktívne vodné prvky. „V minulosti veľa ľudí ostávalo v čase sezóny pred bránou Galandie, pretože k dispozícii bolo málo vodnej plochy. Práve spray park tento problém vyrieši.“

Článok pokračuje na následujúcej strane 

Diskusia