Krása, ušľachtilosť a sila koní v harmónii s premysleným pohybom a snahou jazdca dosiahnuť víťazné méty. Aj o tom boli tohtoročné Medzinárodné jazdecké preteky Mercedes-Benz Grand Prix v Bratislave, ktoré sa konali od štvrtka do nedele. Išlo o 50. jubilejný ročník.

Víťazstvo hlavnej súťaže Mercedes-Benz Grand Prix Bratislava v parkúrovom skákaní putuje v tomto roku k našim severným susedom. Poliak Jaroslaw Skrzyczynski na koni Crazy Quick predviedol v rozoskakovaní čistú a najrýchlejšiu jazdu. Podarilo sa mu to v čase 33,33 sekundy. Na štartovaciu čiaru sa síce postavilo spolu päťdesiatjeden súťažiacich, iba osem z nich došlo do cieľa bez toho, aby zhodili čo i len jednu prekážku. Následne postúpili do spomínaného rozoskakovania.

Hlavný pretek vyhral Poliak Jaroslaw
Hlavný pretek vyhral Poliak Jaroslaw
Zdroj: Peter Brenkus, Život

Druhá skončila Alise Okenová z USA na koni Teirra. Za víťazom zaostávala o 24 stotín. Tretie miesto patrí Audrey Coulterovej tiež z USA, jazdila na koni Capital Colnardo (34,40 s). Našim jazdcom sa darilo menej, z deviatich nepostúpil nikto. Radovanovi Šillovi ušiel postup len o vlások. Skončil pätnásty, môže za to trojcentimetrový prešľap vo vodnej priekope. Napriek tomu sa stal najúspešnejším Slovákom v súťaži.

Aby nebol nervózny

Pre Poliakov je prvenstvo vzácne, pretože za 50 rokov existencie pretekov sa ich víťazné priečky dajú zrátať na prstoch jednej ruky. Posledným Poliakom, ktorý v Bratislave triumfoval, bol v roku 1991 Zbigniew Koscienski. „Je to veľké víťazstvo, veď sú to preteky kategórie CSIO. Nie je síce najväčšie v kariére, no veľmi si ho cením,“ povedal víťaz. Ako ďalej vysvetlil, prvé tri prekážky v rozoskakovaní zdolal v miernejšom tempe. Nechcel svojho koňa zbytočne znervózniť. Potom predsa len pridal, cítil, že víťazstvo má na dosah.

Jubilejný 50. ročník pretekov si prišlo pozrieť
Jubilejný 50. ročník pretekov si prišlo pozrieť
Zdroj: Peter Brenkus, Život

Víťazstvo Poliakov tušil aj Rastislav Noskovič z organizačného výboru. Na margo našich najbližších susedov ešte pred začiatkom medzinárodných pretekov povedal: „České družstvo má veľké ambície, cíti svoju šancu kvalifikovať sa na olympiádu. V tomto roku dosiahli najväčšie úspechy v histórii. Vyhrali v Rakúsku Pohár národov. Minulý týždeň v Budapešti boli zase na druhom mieste. Nemajú tu však všetky kone, ktoré tam súťažili, šetria ich na kvalifikáciu. Ale aj druhé kone sú kvalitné podobne ako jazdci. Z Poľska k nám prišlo najsilnejšie družstvo, aké majú naši susedia k dispozícii. Práve s ním sa budúci týždeň zúčastnia kvalifikácie na olympiádu, ktorá je v Šamoríne. Maďari nie sú až takí výkonní.“

Kone aj jazdci vydávali zo seba maximum. Na
Kone aj jazdci vydávali zo seba maximum. Na
Zdroj: Peter Brenkus, Život

Vráťme sa však na Slovensko. „Rozhodli malé chyby. Mohli sme byť lepší v Pohári národov i v Grand Prix, ale nevadí,“ povedal náš jazdec Radovan Šillo o svojom umiestnení a priečkach, ktoré obsadili jeho krajania. Podobne ako ostatní jazdci aj on má namierené do Šamorína. „Čaká ma olympijská kvalifikácia a potom majstrovstvá Európy, kde chcem skončiť medzi najlepšími. Súťažiť budem s iným koňom, Quinto potrebuje oddych. Viac šancí na úspech dávam Ukrajincom a Čechom, ktorí sú tento rok skutočne vo výbornej forme. Mohli by sme sa v domácom prostredí presadiť iba v prípade, ak by favoriti mali smolu,“ vysvetlil Radovan Šillo. Kôň Quinto, s ktorým sa predviedol v Bratislave na Grand Prix, má 11 rokov, čakajú ho ešte tri až štyri roky parkúrového skákania. „Vlani sme boli spolu na majstrovstvách sveta, veľmi sa zlepšuje. Čaká ho jeden týždeň oddychu, bude mať voľno vo výbehu, a to si on vie poriadne vychutnať,“ s úsmevom opísal Radovan.

Do Bratislavy prišli jazdci z 23 krajín. Medzi
Do Bratislavy prišli jazdci z 23 krajín. Medzi
Zdroj: Peter Brenkus, Život

Ľahká chybička

Predseda a riaditeľ pretekov Andrej Glatz zhodnotil výkony niektorých domácich jazdcov takto: „Radovan Šillo mal smolu v podobe prešľapu vo vodnej priekope. Inak by sa určite dostal medzi ôsmich najlepších a mal by veľkú šancu na víťazstvo. Aj najlepší kôň však môže urobiť ľahkú chybičku. Bronislav Chudyba vie skákať aj lepšie. Nádejali sme sa, že keď oslavujeme jubilejný 50. ročník, budeme sa zároveň tešiť aj zo slovenského víťazstva. Zišla sa tu však silná konkurencia, prišli k nám jazdci z celého sveta. Je to drahý šport s drahými miliónovými koňmi, ktoré si môžu dovoliť kúpiť iba zahraniční jazdci. Tí slovenskí si musia svoje kone vychovávať.“ Andrej Glatz bol v minulosti sám aktívnym jazdcom, v roku 1976 vyhral v Grand Prix Bratislava prvú priečku.

 

V Bratislave sa konal 50. ročník medzinárodných
V Bratislave sa konal 50. ročník medzinárodných
Zdroj: Peter Brenkus, Život

Ako uviedla Ingrid Janečková z organizačného výboru, pretekov sa zúčastnili jazdci z 23 krajín sveta. Najvzdialenejším bolo v tomto prípade Japonsko. Za štyri dni prišlo do športového areálu TJ Slávia približne 15-tisíc ľudí. Organizátori museli čeliť extrémnym horúčavám, kone si vyžadovali špeciálny režim. „Denne vypijú aj 30 litrov vody, kým bežne je to tých desať litrov. K dispozícii majú automatické napájačky vody po celý deň. Dopĺňame im potrebné minerály, ktoré stratia práve potením. Po výkone ich schladzujeme sprchovaním. V maštaliach sú inštalované ventilátory a jemné kropivé vodné sprchy zase zavlažujú vzduch,“ opísal jeden z našich jazdcov Dušan Sabo.

 

V Bratislave sa konal 50. ročník medzinárodných
V Bratislave sa konal 50. ročník medzinárodných
Zdroj: Peter Brenkus, Život

Bratislavská súťaž bola súčasťou kvalifikačných bojov elitných parkúrových jazdcov o postup na olympijské hry 2016 do Ria de Janeiro. Poliak Skrzyczynski vybojoval pre svoju stajňu finančnú prémiu vo výške 8 580 eur. Celkovo medzi najlepších jazdcov rozdelili finančné odmeny vo výške 26 150 eur. A za všetkých jedenásť súťaží podujatia to bolo 125-tisíc eur.

Dom vyzerá navonok obyčajne, vnútri však ukrýva plechovkové kráľovstvo.

Nebudete veriť vlastným očiam! Dom vyzdobený plechovkami od piva vyzerá úžasne

Populárne články
Rumunsko je krajinou hôr a fascinujúcej histórie.

Najkrajšie divy tajomnej Transylvánie: Rumunsko nie je iba o Draculovi

Donald Trump

To je ale suma! Liečba koronavírusu prezidenta DONALDA TRUMPA vyšla Američanov poriadne draho

Jozef Kmeťo (†47)

Publicista JOZEF KMEŤO (†47) nahral mrazivé video o svojom COVIDE-19. O pár hodín bol mŕtvy

Déčko má vplyv na zdravie zubov, svalov a kostí.

Slnko v pilulke: Ako na jeseň doplníte potrebný vitamín D?

Ilustračná snímka

S Kollárom sa v čase nehody viezla TÁTO SEXBOMBA: Čo robila cez lockdown v štátnej limuzíne?

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia