Či už Slovák, Maďar, alebo Róm – každý tu má svoje miesto a môže prispieť ku krajšiemu Fiľakovu. Hoci problémov je stále dosť, táto filozofia mestečku na juhu stredného
 Slovenska prospieva.

Takmer plné námestie, na doobedie pracovného dňa rušno možno až príliš. Od jedného z nenápadných stánkov s občerstvením sa tiahne typická vôňa a dlhší či kratší zástup ľudí sa nikdy celkom nestráca.

Ako sa neskôr dozvedáme, už tu máme do činenia s prvou fiľakovskou legendou – manželmi Jančkárovcami. Títo „langošmajstri“ vyrábajú typickú lahôdku podľa vlastnej receptúry už tridsať rokov a miestni si bez nich nevedia svoj doobedňajší stánkový rituál ani len predstaviť.

Keďže vypomáhajú svojim deťom strážiť vnúčence, občas sa stalo, že stánok ostal v sobotu zatvorený a hneď bol oheň na streche! Ľudia dokonca chodili za primátorom, že prečo si nemôžu kúpiť našu obľúbenú dobrotu.

Aby to človek lepšie pochopil, musí aspoň jeden langoš ochutnať. Je naozaj fantastický, bez zbytočnej mastnoty, len tak sa rozplýva na jazyku. Lepší som v živote nejedol.

Hneď je svet krajší. Aj Fiľakovo, ktoré od našej poslednej návštevy opäť o kúsok opeknelo. Hoci je medzi miestnymi ľuďmi stále veľké percento neprispôsobivých, tí s ktorými sme sa stretli, boli veľmi milí.

Nepocítili sme delenie medzi Slovákov, Maďarov alebo Rómov, čo je ostatne aj jedno z hlavných predsavzatí primátora Attilu Agócsa. K predchádzaniu etnických konfliktov by mala viesť spoločne presadzovaná identita – Fiľakovčan.

Fiľakovo

Poloha: Banskobystrický kraj, okres Lučenec

 

Prvá písomná zmienka: 1246

 

Rozloha: 16,18 km2

 

Nadmorská výška: 193 – 210 m n. m.

 

Počet obyvateľov: 10 614 (ku koncu roka 2018)

 

Vývoj nezamestnanosti v okrese (vždy ku koncu roka):

  • 2012 – 25,59 %
  • 2013 – 21,56 %
  • 2014 – 20,08 %
  • 2015 – 17,53 %
  • 2016 – 15,26 %
  • 2017 – 10,24 %
  • 2018 – 8,58 %
  • 2019 (september) – 7,80 %

Toluén, sociálne pády a tehotné žiačky

Domáhanie sa langošov sklamanými občanmi možno vnímať ako milý problém, mesto však musí riešiť aj oveľa vážnejšie a tých rozhodne nie je málo. Primátor je známy tým, že o nich hovorí veľmi otvorene.

Užívanie toluénu mladistvými urobilo pred časom mestu neveľmi želanú reklamu.

Na potlačení tohto marazmu bojovalo aj cestou celoštátnej kampane v spolupráci so splnomocnencom Úradu vlády pre rómske komunity, dnes rieši inú vážnu situáciu – dobrovoľné dražby vyvolávané nekalými praktikami.

„Ľudia v nich prichádzajú o svoje byty a následne sa stávajú nájomcami, čo je veľký problém, lebo následne na to sa nabaľujú ďalšie a ďalšie sociálne problémy.

Zamestnali sme právnikov, ktorí pomáhajú týmto ľuďom v dražbách. Snažíme sa, aby neprichádzali o vlastnú strechu nad hlavou a istí špekulanti nezískavali lacno majetok. U nás tento problém nabral také rozmery, že jeden človek vlastní 120-130 bytov v meste.

Aj keď sa s tým bojuje veľmi ťažko, týmto spôsobom sme zachránili už niekoľko bytov.

Nechcem samozrejme obhajovať neplatičov, ktorí si neplnia svoje povinnosti, ale na druhej strane treba tento problém riešiť. Mesto totiž vďaka ľuďom, ktorí sa podobným spôsobom dostávajú do exekúcií a sociálnej pasce, prichádza o nemalé peniaze,“ vysvetľuje primátor.

Nedávno rozvírilo mediálnu hladinu aj vyhlásenie zástupkyne riaditeľa Základnej školy L. Mocsáryho Ildikó Kotlárovej, že už tri roky nemali na škole tehotnú žiačku, čo možno považovať za veľký pokrok.

Pre nezainteresovaného človeka možno až pokus o vtip, pre znalca miestnych pomerov skutočný úspech.

„Bolo to povedané, ako bolo, a urobila sa z toho senzácia. My to však skutočne vnímame ako reálny výsledok pedagogickej práce so žiakmi školy s vyše 95-percentným zastúpením Rómov,“ dodáva primátor.

Je presvedčený, že v podobnej situácii sú aj viaceré školy v iných mestách, len nehovoria o probléme tak otvorene ako vo Fiľakove.

Yuri Vinogradov (53)

Zmŕtvychvstanie či odtlačok z odseknutého palca na odomknutie smartfónu sú bizarné... ale toto?

Populárne články
Ondrej Sukeľ stojí na čele Slovenskej lekárnickej komory šesť rokov.

Budú chýbať lieky? Odborník vysvetlil, či nám hrozí zatvorenie lekární

Výhľad z najvyššieho bodu ostrova Ahtamar na kostol.

Pod Bájnym Araratom: Turecko, to nie sú len hotely, ale aj krásna príroda a výborná kuchyňa

Ilustračná snímka

Žena ma podviedla. Spôsob, akým som na to prišiel, je neuveriťelný. Bol som tam!

Daniela je stále sexi kosť.

Daniela Peštová dráždi aj tesne pred päťdesiatkou: Opäť je anjelikom Victoria's Secret

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie na prelome marca a apríla?

Zemiakové lupienky sú nezdravé. Je to pravda?

Sú zemiakové lupienky nezdravé?

Zobraziť viac
Diskusia