Koho na vlastnú podporu vytiahnu Robert Fico (49) a Andrej Kiska (51)? Kiska v prvom kole ukázal ťažké zbrane – podporiť ho prišla atraktívna dcéra Natália (23), podobne ako českého prezidenta Miloša Zemana sprevádzala jeho dcéra Kateřina.

Bolo to prekvapenie, keď sa Natália Kisková, ktorá žije v Londýne, zjavila počas volebnej noci po boku otca Andreja. Kým Kiskova manželka Martina (38) je skôr ako žena seriálového detektíva Columba, o ktorej každý vie, ale nikto ju nikdy naživo nevidel, dcéra sa ukázala. Išla s Kiskom a jeho osemdesiatročným otcom aj voliť. Počas volebnej noci bolo vidieť aj syna Andreja (27), ktorý žije v Prahe.

Andreja Kisku prišla z Londýna podporiť jeho
Andreja Kisku prišla z Londýna podporiť jeho
Zdroj: anc

Dcéra Natália sa doteraz veľmi neprejavovala, no v archívoch sa dá nájsť jej článok, v ktorom vlani na jar písala o maratóne v americkom Bostone, keď tam vybuchla bomba. Kiskovú vtedy ako svedkyňu oslovovalo množstvo denníkov a televízií. V Bostone študovala manažment a financie, v súčasnosti býva v hlavnom meste Anglicka.


Link


Zapojenie sa dcéry do prezidentských volieb sme vlani videli v susednom Česku, kde prezidenta Miloša Zemana sprevádzala jeho dcéra Kateřina.

Pri Robertovi Ficovi je to jasné, dcéru nemá. Voliť išiel s manželkou Svetlanou (49). Ich syn Michal študuje v druhom ročníku na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity, ale nedávno sa prihlásil na študijný pobyt v zahraničí v rámci projektu Erasmus a bol medzi prijatými, čiže jeden semester strávi mimo Slovenska.

Premiér prikríval na prvé kolo volieb s manželkou
Premiér prikríval na prvé kolo volieb s manželkou
Zdroj: anc

Facebook je Kiskov

Okrem tradičných ťahákov typu dcér či manželiek využívajú kandidáti na oslovenie voličov tiež Facebook a tam dominuje Andrej Kiska. Na svojom profile má vyše 62-tisíc „lajkov“, čiže tých, ktorým sa páči. Hovorí o ňom 19-tisíc ľudí. Fico má 2 700 odberateľov. Keď v sobotu obaja zavesili svoju fotku, ako volia, Kiskovi ju „lajklo“ 7-tisíc ľudí, Ficovi 550.

Samotnou prezentáciou na Facebooku sú trochu rozdielni, lebo Kiska ukazuje okrem fotiek z volieb aj snímky stretnutí s ľuďmi, Fico vešia na web viac obrázky zo štátnických akcií.

Kisku podporia konkurenti

V druhom kole sa Kiska bude môcť spoľahnúť na podporu niektorých kandidátov, ktorí v prvom kole vypadli. Hrušovského KDH deň po voľbách, v ktorých ich kandidát vybuchol, oznámilo, že Kisku podporí. Šéf SDKÚ Pavol Frešo tvrdil, že v prospech Kisku „nasadíme štruktúry, nasadíme všetko, čo máme“. Sú za ním tiež Most-Híd, Obyčajní ľudia či NOVA. Martin Lengyel z volebného štábu Milana Kňažka hovorí, že reklamné plochy na bilbordoch majú zaplatené do konca marca a Kiskovi ich poskytnú zadarmo, môže si na ne nalepiť svoje plagáty.

Radoslav Procházka mal volebný štáb v Banskej
Radoslav Procházka mal volebný štáb v Banskej
Zdroj: anc

O neúspešnom prezidentskom kandidátovi Milanovi Kňažkovi sa špekuluje, že by mohol v budúcnosti kandidovať za primátora Bratislavy. V hlavnom meste totiž v prvom kole prezidentských volieb získal najviac hlasov zo všetkých. Lengyel však vášne brzdí: „Je to internetová fáma. Na Milana Kňažka sa s tým obracia plno ľudí, ale on sa podobnou možnosťou nezaoberá. Pokračuje v práci v divadle a na otázku, či sa bude angažovať v komunálnych voľbách, viem odpovedať len toľko: Možno o nejaký čas, ale iba možno.“

Milana Kňažka prišiel podporiť syn nečakane
Milana Kňažka prišiel podporiť syn nečakane
Zdroj: anc

Koho vezmú do paláca?

Do nástupu nového prezidenta do funkcie zostávajú ešte takmer tri mesiace, ale už po druhom kole volieb koncom tohto mesiaca začne jeden z dvojice Fico – Kiska riešiť, aký tím si vezme do paláca. Kancelária prezidenta má dnes 101 zamestnancov a časť z nich nástupom nového prezidenta pravdepodobne skončí, nahradia ich noví.

Kiskov hovorca Radoslav Baťo však vraví, že je predčasné hovoriť o akýchkoľvek otázkach týkajúcich sa tímu či bývania.

Medzi Kiskových najbližších ľudí patrí práve Radoslav Baťo (37), ktorý by mal v prípade zvolenia Andreja Kisku za prezidenta pozíciu v paláci istú. Je to bývalý novinár, bol šéfredaktorom ekonomického týždenníka Trend. S Kiskom sa pozná desať rokov, ale pracuje preňho od októbra 2013. Medzi ďalšími najbližšími ľuďmi by sa dalo nájsť meno Kiskovho asistenta Tomáša Lehotského či Michala Račka, ktorý tiež patrí do volebného tímu. Kiska pred časom spolupracoval s organizáciou Transparency International, ktorá sa zaoberá bojom proti korupcii, a nie je vylúčené, že by mohol zaloviť aj medzi tamojšími odborníkmi. O prípadných ďalších ľuďoch by sme teraz mohli iba špekulovať. V každom prípade by bolo prekvapujúce, keby si nedoniesol svojich ľudí do funkcií vedúceho osobného úradu, hovorcu, riaditeľa kancelárie prezidenta či riaditeľa sekretariátu, ktorí sú s prezidentom v kontakte najčastejšie.

Kiskove deti. Pripomína to trochu české voľby,
Kiskove deti. Pripomína to trochu české voľby,
Zdroj: anc

Jeho súper Robert Fico by sa pri skladaní prezidentského tímu určite spoľahol na overené tváre, ktoré sú s ním roky. Medzi najbližších spolupracovníkov patria poslanec Smeru Vladimír Faič, generálny manažér Smeru a minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter. Blízko má aj k šéfovi Národného bezpečnostného úradu Jozefovi Magalovi. V prípade Fica by pravdepodobne nedošlo k nijakým prekvapeniam, keďže tím najbližších spolupracovníkov má zostavený či už v strane, alebo na úrade vlády.

Bývanie je problém

Večný problém prezidenta je bývanie, lebo prezidentská kancelária nemá vyhovujúcu rezidenciu pre hlavu štátu. Prvý prezident Michal Kováč býval doma, ale nešlo o žiadnu komplikáciu, lebo je z bratislavskej Dúbravky. Jeho nástupca Rudolf Schuster však naplno pocítil, čo znamená byť prezidentom, ak nie je z okolia hlavného mesta. Pochádza z Košíc, a tak najskôr býval v podkrovnej garsónke v Grasalkovičovom paláci a varil si na dvojplatničke. Najskôr to bral ako svoju výhodu, lebo mal možnosť prezentovať sa ako skromný človek. No po zdravotných problémoch začala kancelária prezidenta náhle riešiť rezidenciu a kúpili nevyhovujúcu vilu na Slavíne s pozemkom s rozlohou 4-tisíc štvorcových metrov. Dnes je vila na predaj, lebo je už roky neobývateľná.

Pikantéria je, že ak by prešiel do druhého kola Milan Kňažko a stal sa prezidentom, určite by býval vo vile na Slavíne. Nie, nie je žiaden masochista, ktorý by chcel trpieť v nevyhovujúcej budove prezidentskej rezidencie, ide skôr o náhodu – jeho súkromná vila susedí s tou prezidentskou, je tiež na Slavíne.

Realitou je, že Kňažko z hry po prvom kole vypadol a bude treba riešiť Fica alebo Kisku. Keby súboj vyhral Fico, kancelária prezidenta by asi nemala starosti so strechou nad hlavou. Fico býva v luxusnom dome Bonaparte neďaleko Bratislavského hradu v byte s rozlohou 377 štvorcových metrov. Keby ste tú plochu rozdelili na 75-metrové trojizbové byty, v akých bývajú bežní ľudia, tak by ich z nej vyšlo päť. Rozloha, na akej pokojne môže vítať aj oficiálne zahraničné návštevy.

Archív
Archív
Zdroj: Život

Horšie je to s Popradčanom Andrejom Kiskom, on však problém nevidí. Keď sa ho v januári Nový Čas pýtal, ako by vyriešil ubytovanie, ak sa stane prezidentom, odpovedal: „Ja môžem daňových poplatníkov ubezpečiť, že ako finančne zabezpečený človek ich nebudem zaťažovať otázkami svojho bývania.“ Pre Hospodárske noviny zasa povedal, že majetok prezidentskej kancelárie by nerozširoval, lebo „Slovensko má väčšie problémy, ktoré treba riešiť“. Zrejme by si v okolí Bratislavy niečo kúpil, prípadne by šiel do podnájmu. Z toho je jasné, že či by sa stal prezidentom jeden, alebo druhý, ani po 21 rokoch od osamostatnenia Slovenska by sa nevyriešila otázka rezidencie hlavy štátu. Obaja by sa hrali na skromných, ktorí si bývanie vedia zariadiť za svoje peniaze.

Aké majú majetky?

Veľké rozdiely sú vo vnímaní majetku oboch súperov. Kiska sa netají, že je milionár, svoje bohatstvo odhaduje približne na 7 miliónov eur. Len hodnotu hnuteľného majetku vyčíslil na 6,1 milióna, z toho 5,9 milióna je suma zložená z hotovosti, peňazí na účtoch a z hodnoty cenných papierov. V priznaní uvádza, že v roku 2012 zarobil 708 807 eur.

Martina Kisková sa chce venovať deťom, úloha
Martina Kisková sa chce venovať deťom, úloha
Zdroj: Archív rodiny

O Ficovom majetku sa, naopak, nevie takmer nič. Médiá zverejňovali informácie, že nosil hriešne drahé náramkové hodinky, na ktoré by si priemerne zarábajúci človek nenašetril ani za dva roky, jazdí na drahých autách, býva na azda najlepšej adrese na Slovensku, no oficiálne toho veľa nemá. Aliancia Fair-play oslovila pred prvým kolom kandidátov, aby uverejnili svoj majetok. Kiska bol medzi tými, čo ho uverejnili. Fico medzi tými, čo neprezradili, Alianciu odkázal na majetkové priznania na stránke Národnej rady SR. V ňom uvádza iba chatu, zariadenie chaty, vinicu, dve autá, podielové listy, úspory, stavebné sporenie, no k celkovej hodnote vyjadrenej nejakým číslom sa dostať nedá. Jediné číslo, ktoré zverejnil, je, že v roku 2012 zarobil 40 539 eur.

Dosluhujúcemu prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi sa končí mandát 15. júna o 12.00 hod. Či funkciu po ňom prevezme podnikateľ, alebo premiér, sa dozvieme už na budúcu nedeľu 30. marca. Mimochodom, v nedeľu nadránom sa mení aj čas. Zo zimného na letný. Pre niektorých voličov môže byť druhé kolo aj rozhodovaním o tom, či bude v politike zima, alebo sa oteplí.

Anketa

Život v autobuse.

Mladí manželia žijú v autobuse. Viete si predstaviť takéto bývanie?

Populárne články
Ako rada opakuje, nikam sa neponúka, napriek tomu pracovné príležitosti stále prichádzajú.

Nezabúdajme na dotyk: Televízna svokra radí, ako prežiť tie najkrajšie Vianoce

Fiľakovo za posledné roky výrazne opeknelo.

Fiľakovo sa úspešne rozvíja, bojuje však so zúfalou infraštruktúrou

John Travolta

Hollywoodsky smoliar: Časy keď bol Travolta parketovým levom sú dávno preč

Spevácka hviezda,ktorá zmenila svet hudby oslavuje osemdesiatku.

Tina Turner oslávila okrúhle narodeniny. Žije s manželovou obličkou

Alec Baldwin a Hilaria Baldwin na nákupoch s deťmi.

Po smutnej udalosti prvýkrát na verejnosti: Alec Baldwin s manželkou prišli o dieťa

Alkohol predlžuje únavu

Predlžuje alkohol únavu?

Zobraziť viac
Diskusia