Dažde v púšti, blúdenie korytom Ria Grande, prechádzky po gigantických červených kameňoch či okolo očarujúcich lagún. Nielen to zažijete v okolí malebného mestečka San Pedro de Atacama na severe Čile.

Na toto nevšedné miesto cestujeme zo Salamancy približne 24 hodín nepohodlným autobusom bez klimatizácie. Je koniec februára, teda obdobie dažďov na Altiplane, a my v kútiku duše dúfame, že vystihneme príjemné počasie, aby sme si mohli prezrieť prírodné krásy tohto kraja.

San Pedro de Atacama
Toto mesto sa nachádza v regióne Antofagasta, ktorý je jedným z pätnástich regiónov, na ktoré sa delí moderné Čile. Je zároveň situované v oblasti jednej z najsuchších púští sveta Atacama. Tá zaberá územia juhu Peru a severu Čile v dĺžke asi 1 000 kilometrov. Atacamu zo západnej strany obklopuje Pacifik a z východnej pohorie Ánd. Samotné mestečko je položené do nadmorskej výšky 2 400 metrov medzi Altiplanom (náhorná plošina v nadmorskej výške 3 500 – 4 000 m.n.m.) a púšťou.

Za vôňou empanadas

San Pedro de Atacama predstavuje východiskový bod pre rôzne výlety do okolia. Či už je človek milovník prírody, tradičnej kultúry, alebo pôvodnej architektúry. Práve na tomto území Čile sa nachádzajú najstaršie kaplnky a kostoly, pretože to bol významný tranzitný bod pre španielskych dobyvateľov na ich ceste z Peru do Santiaga de Chile. Jeden z takýchto kostolíkov zdobí námestie mestečka. Postavili ho na základoch kaplnky z roku 1557.

Pre nás ako návštevníkov San Pedra je veľkým lákadlom miestna architektúra v podobe úzkych prašných uličiek s nízkymi domami z adobe – nepálených tehál. Prechádzame centrom mesta, tvorí ho upravené námestie, ktorému dominuje už spomínaný kostolík. Na každom kroku nachádzame zastrčené kaviarničky, hudobné bary či reštaurácie s tradičným, ale i vegetariánskym jedlom. Na uliciach nás zastavujú pouliční predajcovia čerstvých empanadas. Ide o druh pečených alebo vyprážaných pirohov z latinskoamerickej kuchyne, pozostávajú z cesta a náplne (mäso, syr, kukurica, zelenina a iné). Rovnako tu objavujeme remeselné trhy a početné obchodíky s množstvom pestrofarebných suvenírov. Doslova zakopávame o cestovné agentúry, ktoré turistom ponúkajú exkurzie do okolia.

V súčasnosti spravuje viaceré zaujímavé miesta v okolí San Pedra miestne etnikum – Atacamovia. Mladí ľudia z pôvodných komunít študujú v školách turizmus, ktorý sa tu začal v posledných rokoch výrazne rozvíjať. Takto domáci pomáhajú miestnej ekonomike a nemusia odchádzať do miest za vidinou lepšieho života. Miestni obyvatelia sa snažia zachovať identitu tohto miesta a turistom ukázať svoj spôsob života.

FOTOGRAFIE ZO SAN PEDRO DE ATACAMA NÁJDETE V GALÉRII

Licancabur – hora ľudí

Zo San Pedra je prekrásny výhľad na sopku Licancabur. Názov tohto vulkánu pochádza z jazyka kunza a v preklade znamená „hora ľudí“. Je situovaný v severnej časti Čile na hranici s Bolíviou a jeho nadmorská výška je 5 916 metrov. Licancabur predstavoval a dodnes predstavuje významný krajinný bod, uctievaný po stáročia. Keďže hory sa v minulosti vnímali ako najvyššie božstvá, ľudia im museli prinášať obety. K tým najvzácnejším patrili detské obete, ktorých pozostatky sa našli aj na úpätí sopky Licancabur. Datujú sa do obdobia Inkskej ríše. Aj dnes ľudia sopke prinášajú dary. Ak ich napríklad čaká horolezecký výstup, musia si ju udobriť, aby mali zdarnú cestu.

K tejto majestátnej sopke sa viaže nádherná legenda. Ide o ľúbostný trojuholník medzi bratmi Licancaburom a Juriquesom a krásnou princeznou Quimal. V dávnych časoch boli dvaja bratia (sopky) a kráska (hora) ľuďmi. V predstavách domorodých obyvateľov prevláda názor, že všetky sopky a pohoria sú súrodenci. Romanca sa začala medzi princom Licancaburom a princeznou Quimal, ktorí sa plánovali vziať. Do krásnej princeznej sa však zamiloval i Juriques. Tak medzi bratmi vypukol spor. Keďže Licancabur bol odvážny bojovník, podarilo sa mu v boji pripraviť mladšieho brata o hlavu. O celej situácii sa dozvedel ich otec Lascar. Ten oplýval obrovskou mocou a rozhodol sa oddeliť sokov od nádhernej princeznej. Svojím hnevom privolal obrovskú erupciu, ktorá z rozoštvaných sokov urobila dve sopky ležiace vedľa seba, a princeznú poslal do vyhnanstva. Tak ich Lascar naveky potrestal.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Len ochutnať!

Nafukovacie nohavice či miniatúry jedla... Spestrite si deň poriadnou dávkou bizarností

Populárne články
Diana Mórová

Herecká diva DIANA MÓROVÁ: Kto boli jej osudoví muži a prečo tak dlho tajila vzťah s Mokrým?

KAROL DUCHOŇ na snímke z roku 1979 so svojou mamou OĽGOU a dcéru DANKOU.

Krivda z detstva: Rodičia KAROLA DUCHOŇA museli atraktívny byt prenechať papalášom

Ilustračná snímka

Veštila som a moje predpovede sa plnili. No stalo sa čosi nevysvetliteľné

Tereza Mašková

Víťazka Superstar si splnila sen: TEREZA MAŠKOVÁ nahrala titulnú pieseň k novej rozprávke

Podnik, kde sa ženil predseda poslaneckého klubu za OĽANO MICHAL ŠIPOŠ, sa na sociálnej sieti pochválil, akí prominentní hostia sa u nich zabávali. Politikom však urobil medvediu službu – bavili sa bez rúšok.

Ruka hore, rúška dole: Poznáme detaily zo svadieb známych politikov

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia