Starý kontinent ponúka množstvo zaujímavých destinácií a Škandinávia býva vysoko na zozname. Na polceste medzi pevninskou Európou a Islandom sa nachádzajú ostrovčeky, akoby rozhodené v mori, ktoré oficiálne patria Dánsku. Faerské ostrovy predstavujú absolútnu a pritom neveľmi vzdialenú exotika.

Tento región často býva definovaný ako oblasť Škandinávskeho pol­ostrova s krajinami ako Švédsko, Nórsko, Dánsko. V širšom zmysle slova sem zaraďujeme aj Fínsko a Island. Kvôli lepšej predstave: Faerské ostrovy sú trojnásobne väčšie než mesto Praha (asi 1 400 štvorcových kilometrov) a majú približne rovnaký počet obyvateľov ako Karlove Vary (Faerské ostrovy 53-tisíc, Karlove Vary asi 48-tisíc). Pozrieme sa bližšie, čo ostrovy robí takými unikátnymi, aby ste sa tam chceli vybrať. Ukážeme vám desať zaujímavostí a zážitkov, ktoré na Faerských ostrovoch treba vidieť, zažiť, ochutnať...

ĎALŠIE FOTOGRAFIE Z OČARUJÚCEJ ŠKANDINÁVSKEJ KRAJINY NÁJDETE V GALÉRII

1. TÓRSHAVN

V preklade Tórov prístav. Tór je v severskej mytológii bájny boh blesku. Preto má vždy v ruke svoje kladivo. A to je aj na erbe hlavného mesta Faerských ostrovov. Ako prvý vás zrejme upúta prístav s množstvom lodičiek a historické centrum s farebnými domami s názvom Tinganes. Práve tu sa stretávali Vikingovia raz za určité obdobie a rozhodovali podobne ako náš parlament. Tinganes znamená aj mólo pre parlament. Červené domy sú dodnes sídlom rôznych ministerstiev. Spolu s islandským Althingom vedú boj o najstarší parlament na svete. Sídli tu aj predseda vlády tejto približne 50-tisícovej krajiny, ktorá formálne patrí Dánsku, hoci má veľkú dávku autonómie.

Prístav hlavného mesta Tórshavn za výnimočne krásneho slnečného počasia.
Zdroj: Shutterstock

Vedeli ste napríklad, že telefónne číslo na premiéra nájdete vo verejnom telefónnom zozname? Na jeho dverách visia úradné hodiny a pokojne môžete zaklopať. Proste malá krajina, kde sa všetci po­znajú. Ďalšou zaujímavosťou, ktorá vás možno prekvapí, je počet žien z Thajska a Filipín. Percentuálne tvoria najväčšie zastúpenie migrantov permanentne pracujúcich na ostrovoch. Uvidíte ich hlavne v službách.

Tórshavn má svoje čaro aj vtedy, keď zapadne slnko a do mesta sa vkráda večerná hmla. Prechádzky nasmerujte okolo nového parlamentu alebo mestskej radnice. Treba mať na mysli, že v letných mesiacoch sú tu extra dlhé dni, a preto je to najvhodnejšia sezóna na návštevu Faerských ostrovov. V najdlhších letných dňoch slnko vychádza okolo štvrtej ráno a zapadá okolo jedenástej hodiny v noci. Okrem toho je tu v lete stabilnejšie počasie.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia